Először a világ leghosszabb kígyófaja, a zöld anakonda egy új változatának hitték, ám kiderült, hogy Freek Vonk holland kutató és csapata egy új fajra bukkant az ecuadori dzsungelben – derül ki a Femina írásából. A hatalmas hüllő több mint 200 kilogrammot nyom, „olyan vastag, mint egy autó gumiabroncsa”, a hossza pedig a 8 métert is elérheti – ezzel a mérettel a világ leghosszabb kígyója. A videón jól látszik, hogy az állat feje körülbelül akkora, mint a holland professzoré.
Videón, ahogy a világ leghosszabb kígyójával úszik a kutató
A 15 tagú kutatócsapat akkor jött rá arra, hogy nem a már ismert faj egy hatalmas példányáról van szó, amikor genetikai vizsgálatnak vetették alá az állatot. Kiderült: az északi zöld anakonda névre keresztelt kígyó genetikai állománya 5,5 százalékban eltér a „sima” zöld anakondáétól. „Ez hatalmas genetikai különbség, és azt jelenti, hogy két különálló fajról beszélünk” – mondta Freek Vonk. (Viszonyításképp: az ember és a csimpánz között 2 százalékos a genetikai különbség.)
Az állatról a csapat videót is készített, amelyen a holland professzor a kígyó mellett úszik.
Kutatók szerint az újonnan felfedezett faj, az északi zöld anakonda (Eunectes akayima) mintegy 10 millió évvel ezelőtt válhatott el a zöld anakondától (Eunectes murinus), és azóta külön fejlődik. A tudósok kezdeti zavara érthető, hiszen a két faj szinte teljesen ugyanúgy néz ki.
A dzsungel mélyén a kígyókkal való találkozás meglepő fordulatokkal járhat. Egy kutató például azután fedezett föl egy új fajt, hogy az megmarta – szerencsére a tudósnak nem esett különösebb baja.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés