Ez nem csak hurráoptimizmus: amilyen egyértelmű volt az, hogy Joe Bidennek hanyatló népszerűsége miatt le kell mondania arról, hogy még egy ciklusnyi elnökségért indulhasson, olyannyira egyértelműen volt jó döntés Kamala Harrist választani helyette. Népszerűsége folyamatosan felfelé ível, Donald Trump sem tud vele mit kezdeni – ennek beszédes jele az, hogy még a hozzá meglehetősen közel álló Fox News mérése is csak egy százalékos előnyt tudott felmutatni az újabban bíróságokra szinte hazajáró másik jelölt mellett, Harris ellenében.
Kamala Harris vezet a közvélemény-kutatásokon
A Fox News világán túli univerzumban ugyanakkor szinte egyértelműen és mindenhol Kamala Harris vezet néhány százalékkal Trump előtt. Azután, hogy Kalifornia főügyészeként is az első színesbőrű, egyben az első nő volt, aki eddig a pozícióig jutott, női alelnökként is az első jelző kerülhetett neve mellé.
Alázattal fogadta, amikor az elnökjelölti versenyben négy éve alulmaradt, most viszont eljött az ő pillanata.
Kamala Harris indiai származású anya és jamaicai apa gyermekeként született Kaliforniában – szülei állítólag egy tüntetésen ismerkedtek meg. Még csak ötéves volt, amikor szülei elváltak, őt és testvérét, Mayát egyedülálló anyaként nevelte fel édesanyja, a rákkutató és nőjogi aktivista Shyamala Gopalan Harris.
„Kemény volt, bátor, úttörő szerepe volt a nők egészségéért folytatott küzdelemben. Arra tanított minket, hogy soha ne panaszkodjunk az igazságtalanság miatt, hanem tegyünk valamit ellene”
– mondta róla Harris. Amellett, hogy az indiai gyökerek megtartását fontosnak tartotta, többször el is vitte magával gyermekeit Ázsiába, azt sem felejtette el, hogy gyermekei egy másik kultúra részesei is. Fontos volt számára, hogy lányai a színes bőrű közösség részévé válhassanak, és azzal is tisztában volt, hogy Indiában is így tekintenek majd rájuk.
Már tiniként tüntetést szervezett Kamala
Ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy szinte szegregációban élte le fiatal éveit. Kamala Harris egyetemi tanulmányait ugyan a Howard Egyetemen végezte el, egy olyan oktatási intézményben, ahova főként színes bőrű diákok jelentkeznek, éveket töltött gyermekként Kanadában is. Édesanyja oktatói állást kapott a McGill Egyetemen, ő és testvére pedig természetesen vele mentek, és Montrealban jártak iskolába. Ott a mindössze 13 éves Kamala és húga szervezett egy tüntetést is azért, hogy szüntessék meg a gyermekek udvari játékát tiltó rendelkezést.
Sokrétű tapasztalatai révén az alelnök tökéletes otthonossággal mozog mindenféle közegben. Ahogyan arról egy interjúban beszélt, nem gondolja, hogy egy politikus bőrszínének kellene meghatároznia azt, hova tartozik.
„Aki vagyok, az vagyok, és rendben vagyok magammal. Lehet, hogy másoknak meg kell fejtenie engem, de ez nem jelent gondot nekem” – mondta.
Folyamatosan áttöri az üvegplafont
Az viszont már az egyetemen egyértelműen látszott, hogy tehetséges, méghozzá annyira, hogy igazán jelentős dolgokra legyen képes. Egykori barátnői visszaemlékezése szerint esze és humora is erőteljesen megmutatta azt, hogy képes lesz áttörni az üvegplafont, és tulajdonképpen nem is csinált mást azóta, hogy karrierje elindult.
Pályafutását az Alameda megyei kerületi ügyészségen kezdte, majd 2003-ban San Francisco legfőbb ügyésze lett.
Ezt követően választották meg Kalifornia főügyészévé, a tisztséget ráadásul a legnépesebb amerikai államban tölthette be.
Elnöki ambícióit 2020-ban el kellett még engednie, azonban az akkori győztes Joe Biden a most 59 éves Harrist hozta pozícióba.
„Sokan nem gondolták, hogy megvan benne a fegyelem és a koncentráció ahhoz, hogy ilyen gyorsan felemelkedjen a Fehér Házban betöltött pozícióba... bár az emberek tudták, hogy van benne ambíció és sztárpotenciál. Mindig is egyértelmű volt, hogy megvan benne a nyers tehetség” – írja le Gil Duran, saját kampányfőnöke az alelnököt.
Momala Harris a legfontosabb pozíciója
Amellett, hogy nagyon fontos számára származása és nyilvánvaló módon az is, hogy a legmagasabb fórumon képviselhesse mindazt, aminek irányába elkötelezett, nagyban meghatározza életét családja is. Férje, Doug Emhoff jogász két gyermeket, Cole-t és Ellát hozta a tíz éve megkötött házasságukba: az akkor 15 és 19 éves tinédzserek és Kamala Harris sem érezték megfelelőnek azt, hogy pót-, netán mostohaanyaként hivatkozzanak a politikusra, így született meg Kamalából Momala, az anya, akinek ez élete legfontosabb szerepe.
Elvált szülők gyermekeként az akkor még főügyészi posztot betöltő politikus tudta, hogy nem siethet el semmit, az a felelős döntés, ha akkor találkozik párja gyermekeivel, amikor már ők ketten biztosak a kapcsolatban.
Így is történt: Harris, aki legszívesebben tornacipőben és farmerben van, egy étteremben találkozott Ellával és Cole-lal. Ők ekkor már biztosak voltak benne, hogy különleges nőt ismernek meg személyében, mozaikcsaládjuk pedig tíz éve nagyszerűen működik, amint arról közös megjelenéseik és Instagramra posztolt családi szelfijeik is tanúskodnak.
Harris épp úgy részt vett a gyerekek életében, mint vér szerinti édesanyjuk, ők pedig megértették azt is, hogy a politikusi karrier miatt bizonyos lemondásokra is szükség van, főként, mikor ez a karrier felfelé kezdett ívelni. A vasárnapi közös ebédet azonban megtartották tradíciójuknak, a házaspár főz, Ella desszertet készít, Cole pedig terít, és a zenéről gondoskodik. Ha nincsenek együtt, hangüzeneteket hagynak egymásnak, és Zoomon „találkoznak”.
Harris egyébként kemény főnökként írja le magát, aki mindennap hatkor kel, fél órát edz, majd megeszi mandulatejjel készített gabonapelyhét, és már indul is dolgozni.
C. S. Lewis és Khaled Hosseini regényei egyaránt a kedvencei közt vannak, gyűjti a Converse Chuck Taylor cipőket, imád főzni, egyik kedvenc étele pedig az egyszerű sült csirke.
Azt nem szereti, ha női Obamának hívják – bár Barack Obamával jó barátságot ápol –, de az, hogy nyomdokaiba lép-e majd, hamarosan kiderül.
A nők történelemben betöltött, majd eltörölt szerepéről is írtunk már: a cikkből kiderül, hogy tűnnek el a nők eredményeik ellenére a krónikákból.