Mindent tarra rág a japán kártevő: ellensége sincs hazánkban

japan-kartevo-2153616871
Olvasási idő kb. 3 perc

Japánból származik, és nincs természetes ellensége Európában a japán cserebogárnak, amely bármikor megjelenhet Magyarországon is. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kéri: aki találkozik vele, késlekedés nélkül jelentse.

Zárlat alá eső kártevő jelenhet meg Magyarországon – figyelmeztet a Nébih. A japán cserebogár már több európai országban felbukkant, vált jelentős kártevővé és okozott komoly károkat – derül ki az Agrárszektor írásából. Az Egyesült Államokban, Olaszországban, Németországban, Portugáliában és Svájcban is küzdenek ellene, Magyarországon szerencsére eddig még nem észlelték a jelenlétét. Ez azonban bármikor megváltozhat, hiszen a rovar személy- és áruszállítás révén könnyen átlépi az országhatárokat. Szlovéniában például nemrég jelent meg először.

Mint azt a neve is mutatja, a bogár Japánból származik. Ott nem okoz különösebb problémát, hiszen természetes ellenségei kordában tartják a számát. Európában – így Magyarországon – azonban nincs természetes ellensége, így nagyon jelentős károkat tud okozni. Már lárvakorától kezdve pusztít: nagy egyedsűrűségben tarrágást is okozhat. Elsősorban a növények levelét, virágát fogyasztja, de kedvelt táplálékai az érett gyümölcsök is, így a szilva, a málna és az alma sincs tőle biztonságban. Aránylag könnyen felismerhető a kártétele, hiszen

a bogarak a levélnek csak az erek közötti részét fogyasztják el.

A levelek erét meghagyja a Japánból érkezett kártevő
A levelek erét meghagyja a Japánból érkezett kártevőJJ Gouin / Getty Images Hungary

Ha megjelenik a japán kártevő, kötelező bejelenteni 

A japán cserebogár úgynevezett zárlati kártevő az Európai Unióban, ami azt jelenti, hogy a rovart kötelező elpusztítani, észlelését pedig bejelenteni a Nébihnek. Megkülönböztetése a hazánkban előforduló más cserebogárfajoktól nem egyszerű: lárvakorában szabad szemmel lehetetlen, csak mikroszkópos vizsgálat segítségével különíthető el. A kifejlett bogárral már kicsit egyszerűbb a helyzet: feje és tora fémes zöld színű, szárnyfedője pedig rézbarna. Az azonosításban sokat segíthet, hogy a potroh mindkét oldalán jellegzetes fehér szőrcsomókból álló mintázat húzódik.

Nem ez az egyetlen kártevő, ami az utóbbi időben megjelent a magyar földeken, erdőkben. Nemrégiben érkeztek hírek a többi között olaszsáskák tömeges elterjedéséről, csipkéspoloskák pusztításáról és elszaporodó mezei pockokról.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek