A texasi Georgetownban, a San Gabriel folyó mellett létrehozott Wolf Ranch egy újszerű lakóközösség, amely mindamellett, hogy saját infrastruktúrával rendelkezik (boltok mellett találunk benne általános iskolát is), számos szórakozási és kikapcsolódási lehetőséget is kínál a lakóknak. Hatalmas, közös használatú medencék, játszóterek, sportpályák, gyalogos és biciklis túraútvonal, valamint rendezvényközpont várja az ide költözőket. De ami a Wolf Ranchet igazán ismertté és különlegessé teszi, az a világ legnagyobb 3D-nyomtatással készülő lakónegyede, amely szintén ezen a területen kapott helyet. A Genesis Collection nevet viselő, 100 házból álló lakópark utolsó épületeit idén nyáron fejezte be a robotnyomtató.
A 3D-nyomtatással készült házak lehetnek a jövő otthonai
A kivitelezésért felelős ICON vállalat két évvel ezelőtt kezdte el nyomtatni az első házat a területen, és állítják, hogy a 3D-nyomtatással létrehozott ingatlanok a hagyományos építkezéshez képest gyorsabban és olcsóbban elkészülnek. A rendhagyó építési technológiákat fejlesztő cég az új lakónegyed „felépítéséhez” Vulcan nyomtatókat használ, amelyek
olyanok, mint bármelyik asztali 3D-nyomtató: rétegről rétegre építik fel az adott objektumot – kivéve, hogy ez a nyomtató több mint 13 méter széles és 4,75 tonna súlyú.
A Vulcan nyomtatók által készülő otthonoknál nemcsak a modern dizájn, hanem a fenntarthatóság is fontos szerepet kapott, miután a 3D nyomtatási technológia használata kevesebb hulladékot eredményez, és nagyobb tervezési rugalmasságot tesz lehetővé. A kivitelező szerint ezek innovatív és környezetbarát otthonok, hiszen a technológia által az építőanyag-pazarlás is minimálisra csökkenthető.
A 3D nyomtatásos házépítés a következő módon történik: a betonpor, a víz, a homok és az egyéb adalékanyagok összekeverése és a nyomtatóba szivattyúzása után a gép egy fúvóka segítségével a betonkeveréket fogkrémszerűen kinyomja, majd egy előre programozott útvonalon haladva, egyik réteget a másikra halmozva állítja fel a ház falait.
Forradalmasíthatja az építőipart a háznyomtatás
A területen található házak nyolc különálló alaprajz szerint készültek, a választható otthonok 146 és 196 négyzetméter közöttiek, három-négy hálószobások, és jellemzően dupla komfortosak. A tervezés során figyeltek arra is, hogy minél több természetes fény jusson az otthonokba. Az anyag, amit a nyomtatáshoz használnak, már eleve festett, tehát utólagos festést nem igényelnek a falak, és az összetételnél figyeltek arra is, hogy megfelelő szigetelést biztosítson, tehát nem kell külön szigetelőanyaggal bevonni a házat. Az építőanyag ellenáll a víznek, a penésznek, a termeszeknek és a szélsőséges időjárásnak. Azonban van egy tényező, ami egyszerre előny és hátrány, mégpedig az, hogy
ezek az építkezések nagyon kevés emberi munkaerőt igényelnek. Ez lecsökkenti az építőiparban dolgozók munkalehetőségeit, ugyanakkor a gép kevesebb hibával, valamint mérnöki pontossággal dolgozik.
„Ahol korábban öt különböző csapatunk épített, ott most egyetlen csapat és egy robot dolgozik” – mondta büszkén Conner Jenkins, az ICON vezető projektmenedzsere a Reutersnek. De ennek valószínűleg nem mindenki örül. A Genesis Collection ugyanis egy kísérleti projekt, amely ha beválik, forradalmasíthatja az építőipart, és a technológia világszerte elterjedhet.
És hogy milyen 3D-nyomtatott házakban élni? Nos, az új lakóknak van egy kis problémájuk. Mégpedig az, hogy a wifijel nem megy át a vastag falakon, így minden szobába jelerősítőt kell tenni.
Persze, mindenki a saját szintjén küzd a nehézségekkel, de ha mindössze ennyi bajuk lesz az új lakóknak, akkor valószínűleg elég jól sikerült a projekt.
Miközben ez az első 3D-nyomtatással készült kisváros a Földön, és valójában még nem tudjuk, milyen ellenállóak, kényelmesek és hosszú távon mennyire élhetőek ezek a házak, a kivitelező cég „merjünk nagyot álmodni” alapon már egyenesen a Holdra tör. És ez nem vicc, ugyanis szerződést kötöttek a NASA-val, hogy az Artemis űrprogram részeként olyan építési rendszert fejlesztenek ki, amely képes lesz leszállópályákat, menedékházakat és egyéb építményeket létrehozni a Hold felszínén. Nem új keletű, ám még megvalósításra váró elképzelés, hogy a Holdon és a Marson 3D-nyomtatókat helyezzenek el, amelyek az adott helyszínen különböző objektumokat hoznak majd létre. Az USA pedig meg is tette az első lépést a cél felé. Azonban azoknak, akik még két lábbal a földön járnak, legyen elég a tudat, hogy a technológia valószínűleg hozzánk is hamarosan elér – talán előbb, mint gondolnánk.
Ha szeretnél még több érdekességet megtudni a 3D-nyomtatásról, ajánljuk az alábbi cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés