Újabb természeti katasztrófa, tíz éve nem látott erősségű földrengés rázta meg Izlandot

GettyImages-163172097
Olvasási idő kb. 3 perc

Ma délelőtt 9 óra 5 perckor Izlandot 5,2 erősségű földrengés rázta meg. A helyzet azért is aggasztó mert a térség legnagyobb vulkánkitörésének egykori helyszínéhez közel történt. A területen ma eddig 50-szer mozdult meg a föld.

Az izlandi Vatnajökull gleccser jege alatt található Bardarbunga vulkánon ma reggel 9 óra óta több mint 50 földrengés pattant ki, köztük egy 5,2-es erősségű. 

Az elmúlt napok Japánt érintő földmozgásait követően ma Izlandon volt földrengés. Az 5,2-es erősségű földmozgás a térség legnagyobb vulkánkitörésének helyszínén, a Bardarbunga vulkánon történt. A tűzhányó utoljára 2014-ben tört ki, azóta nyugalom volt a térségben. Az bizonyult az elmúlt évtizedek legnagyobb kitörésének, amikor is mintegy 1,5 köbkilométer mennyiségű láva terült szét a környéken.

A legerősebb földrengés 5,2-es volt
A legerősebb földrengés 5,2-es voltdivany.hu / Google

50 földrengés rázta meg a gleccsert igencsak nagy erővel

Erőteljes földrengésraj kezdődött az izlandi Bardarbunga vulkán környékén reggel 6 órakor. A mintegy 50 rezgés között igencsak erősek, a Richter-skála szerinti 4,4-es és 5,2-es mozgások is akadtak. A Watchers.news tájékoztatása szerint mindez a jég alatti tektonikus nyugtalanságra utal. A jelenlegi hasonló lehet a 2014-es rajhoz, mely a Holuhraun kitörése előtt következett be. 

A műszerek által rögzített események epicentruma mintegy 4,9 kilométeres mélységben lehetett, a legnagyobb rengést 9:05-kor regisztrálták. 

„Az ilyen sekély szeizmicitás lokális magma behatolására vagy hirtelen feszültség-újraelosztásra utalhat a felszín közelében" - írja a szaklap. 

A Bardabunga környékén fekvő gleccser alatt rengett a föld ma
A Bardabunga környékén fekvő gleccser alatt rengett a föld maSimonSkafar / Getty Images Hungary

A legutóbbi vulkánkitörés itt fél évig tartott

A korábbi, földrengéssel kezdődő események során  2014. augusztus 29-én tört ki először a térség egyik vulkánja, a Holuhraun, mely aztán egészen 2015. február 28-ig volt aktív. A lávakibocsájtás következtében egy közel 85 kilométer hosszan átívelő lávamező jött létre a gleccser felszínén.

Kora reggel Einar Bessi Getsson, az Izlandi Meteorológiai Hivatal természeti veszélyekkel foglalkozó szakértője azt nyilatkozta hogy

még nem lehet megmondani, hogy a földrengésraj vulkánkitöréshez vezethet-e. 

„A raj csak nemrég indult be de ez az elmúlt évekhez képest egy szokatlanul intenzív szeizmikus tevékenység, amelyet jelenleg Bardabungában látunk. Szorosan figyelemmel kísérjük az alakulását" - összegezte a szakértő.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek