Rengeteg összeesküvés-elméletet ismerünk, például, hogy a Holdra szállás nem történt meg, a világot titkos társaságok uralják, gyíkemberek irányítják a bolygót, vagy éppen lapos a Föld. 2024 februárjában az Index a PegaPollal készített egy felmérést arról, hogy mennyire hisznek a magyarok az összeesküvés-elméletekben. Eszerint a válaszadók 59 százaléka úgy gondolja, hogy az összeesküvés-elmélet „olyan spekulatív magyarázat, amely rejtett szándékokra és befolyásos szervezetek közötti összejátszásra támaszkodik”. A válaszadók egyötöde a mainstream tájékoztatás ellenében magyarázta a fogalmat. 17 százalékuk szerint pedig a hangsúly a „titkos és befolyásos csoportok” érintettségén van. A felmérésben résztvevők fele találkozott már olyan összeesküvés-elmélettel, amiben hitt, és csak kicsivel több mint az egyharmaduk állította, hogy semmilyen összeesküvés-elméletben nem bízik.
Összeesküvés-elmélet Finnország létezéséről
Finnország vajon valódi? A legtöbb embernek ez a kérdés eszébe sem jutna, azonban vannak olyan emberek, akik úgy vélik, hogy Finnország nem létezik. Egyesek szerint Japán és az egykori Szovjetunió találta ki.
Ha szeretnénk megérteni ezt az őrült elméletet, akkor vissza kell mennünk egészen 1917-ig, amikor Finnország először nyerte el a függetlenségét Oroszországtól. Az elképzelés szerint Japán és a volt Szovjetunió hozta létre ezt az országot, hogy Japán mindenféle környezetvédelmi panasz vagy következmény nélkül halászhasson. A kifogott halakat aztán a transzszibériai vasúton keresztül a keleti orosz partokról Japánba szállítják. Mindezért cserébe a fogások egy részét Oroszországnak kellett adniuk.
Őrültségnek hangzik, de vannak érvek mellette, az összeesküvés-elméletek hívei jelentős mennyiségű bizonyítékkal álltak elő az alátámasztására. Finnország egy viszonylag kis ország, így kevesen tudják elmondani magukról, hogy a saját szemükkel látták azt.
A teoretikusok azt állítják továbbá, hogy a transzszibériai vasút csak azért épült, hogy a fogást a Balti-tengerről Japánba szállítsák Nokia-hardvereknek álcázva, ami megmagyarázza, miért Japán a Nokia-termékek legnagyobb importőre annak ellenére, hogy nagyon kevés japán használja őket. Egy másik állítás szerint a szociáldemokraták Finnországot idealizált modellként használják arra, hogy milyennek kellene lennie a liberális szociáldemokráciának. A hívők ezt azzal magyarázzák, hogy egyetlen ország sem szerepelhet ilyen jól minden területen, legyen az oktatás, az egészségügy, a nemek közötti egyenlőség, az írástudás, a nemzeti stabilitás, a kormányzati korrupció és a sajtószabadság.
Azonban, mint minden összeesküvés-elmélet ellen, ez ellen is erős bizonyítékok szólnak. Egyrészt Finnországot látni lehet repülőgépről, űrhajóról vagy műholdfelvételről. A hívők azt állítják, hogy a képeket megváltoztatják, de rengeteg időbe és erőforrásba kerülne minden egyes képet manipulálni. Minden egyes pilótát, aki Finnországba repül, szintén meg kellene vesztegetni, hogy megőrizze a titkot.
Az elképzelés, hogy Finnországot a 20. században találták ki, nem veszi figyelembe a finn történelem, nyelv, kultúra és művészet évszázados múltját, nem is beszélve a ma élő finnekről, akik az állítólagos hamis Finnország kitalálása előtt születtek. Bár egyesek úgy hiszik, hogy a finn emberek valójában Svédország keleti részének, Oroszország nyugati részének vagy Észtország északi részének kisvárosaiból származnak. Helsinki, Finnország fővárosa pedig Kelet-Svédországban található.
Honnan indult ez az elmélet?
Állítólag az egész történet egy 2015-ös Reddit-bejegyzésben jelent meg először, amelyet egy névtelen felhasználó írt Raregans felhasználónév alatt. A posztoló szerint a szülei beszéltek neki az elméletről. A poszt pedig őrületes terjedésbe kezdett, végül egyébként megnövelte Finnország népszerűségét. A Finnország-összeesküvés subreddit tele van Finnországot és annak eredményeit dicsőítő posztokkal. Azonban még mindig van egy kisebb réteg, aki hisz az összeesküvés-elméletben.
84 év után került vissza a helyére egy könyv Finnországban, ismerd meg a kalandos történetét az alábbi cikkünkből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés