Néhány órával a temetés után már kirabolták az egyiptomi sírokat

egyiptomi-sirok (3)
Olvasási idő kb. 6 perc

Az egyiptomi sírokat a régészek gyakorta találták üresen, ugyanis több ezer évvel korábban megelőzték őket a sírrablók. A fáraók és gazdagok sírjait gyakran már közvetlenül a temetés után kirabolták.

Bár az ókori Egyiptomban szigorú büntetés járt azoknak, akik sírrablásra adták a fejüket, halálra ítélték az elkövetőket, mégis virágzott ez a fajta bűnözés. Ennek a kultúrának fontos jellemezője volt a fáraók isteni eredete, de mégsem minden egyiptomi érzett tiszteletet az elhunyt királyok iránt, sem babonás félelmet az isteni vagy emberi büntetésekkel szemben.

A nemesek és a szegények között óriási volt a szakadék. Utóbbiak rengeteg vagyont temettettek el saját magukkal, miközben olyan emberek mellett éltek, akik nem tudtak elegendő élelmet adni a családjuknak, és éheztek. A temetkezési helyek kifosztását gyakran olyanok követték el, akik bennfentes ismeretekkel rendelkeztek a sírokról. Valószínű, hogy sok fosztogató vagy maga segített felépíteni az építményeket, vagy lefizetett valakit, aki részt vett a sírok építésében.

Rengeteg egyiptomi sírt raboltak ki a sírrablók
Rengeteg egyiptomi sírt raboltak ki a sírrablókKriveArt / Getty Images Hungary

Gazdag egyiptomi sírok

1922. november 4-én Howard Carter brit régész kezdett el sírokat feltárni Egyiptomban. Három héten belül Carter és csapata felfedezett egy lépcsőt, amely egy ősi sírhoz vezetett. Ötévnyi keresés után megtalálta Tutanhamon sírját, mélyen a Királyok Völgye alatt. A régész egy apró lyukat fúrt az előszoba második ajtaján, és egyetlen gyertya fényénél szemügyre vette a bent lévő dolgokat, a bútorok tarka keverékét, aranyozott állatfejeket és szekereket, valamint az egyéb felbecsülhetetlen értékű kincsekkel zsúfolt kis helyiséget, amit utoljára több mint 3000 évvel ezelőtt láttak. Nagyon jelentős volt ez a lelet, azért is, mert valahogy túlélte a rablókat, akik szinte minden más ókori egyiptomi sírt kiürítettek. Csak néhány királyi sír vetekszik Tutanhamonéval. A legfőbb közülük I. Paszebahaenniut ép sírja, akit a múmiájának otthont adó ezüst koporsó miatt Ezüst Fáraóként is ismernek.

Sírrablások az ókori Egyiptomban

A sírrablások már a korai dinasztikus időszakban (i. e. 3150 körül – i. e. 2613 körül) komoly problémát jelentettek. A sírokat úgy tervezték, hogy az örökkévalóságig megőrizzék a maradványokat, de sokszor nagyon gyorsan kirabolták őket. A Dzsószer-piramis építésekor (i. e. 2670 körül) a sírkamrát célirányosan helyezték el, a folyosóit pedig törmelékkel töltötték meg, hogy megakadályozzák a lopást, de még így is feltörték és kifosztották a sírt; előfordult, hogy még a fáraó múmiáját is elvették, vagy megrongálták. Ha fényre volt szükségük, egyszerűen a testeket borító vászonkendőket széttépték és meggyújtották.

Az Egyiptomi Óbirodalom idején (i. e. 2613–2181) is hasonló volt a tendencia. Bár a gízai nagy piramis és a többi még mindig áll, az eltemetett kincsek egyikét sem találták meg az építményekben, és a holttesteket, vagyis Hufu, Hafré és Menkauré múmiáját sem. A sírok ajtaján és falakon található szövegeket (átkokat) azért írták, hogy megakadályozzák a lopást, de nem bizonyultak elégségesnek a tolvajok ellen. Amikor 1871-ben Nofermaat, egy ókori egyiptomi herceg sírját feltárták, a régészek először azt hitték, hogy sértetlen. De a temetkezési kamrában mindent összetörtek, a múmiát is.

Egyes sírrablók kőfaragó mesteremberek voltak, akik rést hagytak a sírok falán, vagy tudták, melyik alapkőzet elég puha ahhoz, hogy átjuthassanak a kincsekhez. Rendkívül türelmesek voltak, és hosszú ideig dolgozhattak azon, hogy alagutakat hozzanak létre a gazdagnak hitt sírokhoz.

Az egyiptomi sírokból sokszor a múmia is eltűnt
Az egyiptomi sírokból sokszor a múmia is eltűntnomadnes / Getty Images Hungary

A sírok védelme

A sírok építői sok óvintézkedést tettek, mint a már említett átkok, hogy elkerüljék a kifosztást. A fáraók építészei sok mindennel próbálkoztak, a záraktól a hamis átjárókig, a csúszó kőcsapóajtókig és a törmelékkel teli gödrökig, amelyek célja mindenki eltemetése volt, aki megpróbált belépni. Évezredekkel később a régészek találtak arra bizonyítékot, hogy ezek működtek. Egyszer egy régész munka közben egy tolvaj holtestére talált bizonyítékot, egy levágott kart, aztán felfedezték a test többi részét. Valószínűleg ez a férfi megpróbálta kiemelni a múmiát a koporsó belsejéből, amikor a sír teteje beomlott, levágva a karját.

Egy rablás után el is kellett adni a talált holmikat, amivel óvatosan kellett bánni. Például ha elkaptak volna valakit egy fáraó maszkjával, az már elég okot adott volna a máglyán történő kivégzésre. Hogy elkerüljék ezt a sorsot, a bűnözők olyan kincsek után kutattak, amelyeket nem lehetett nyomon követni, aranyat és más nemesfémeket loptak leginkább, amelyeket anélkül lehetett beolvasztani, hogy a vásárlók tudnák az eredetüket. Egyes esetekben a rablók rendkívül értékes illatosított olajokat csentek el, hogy eladják a nemzetközi piacokon. A tolvajok az aranyozott bútorokat és szobrokat is elégettek, hogy eltávolítsák az egykor ezeket díszítő aranyat.

A sírrablás az egyik legrosszabb bűn volt, amelyet az ókori Egyiptomban el lehetett elkövetni, mivel a sírokat szent helyeknek tekintették, amelyek átjárást biztosítottak a túlvilágra. A nemeseket mumifikálták, és egy sírba helyezték holmijukkal, mindennel, amire szükségük lehetett, mert a túlvilágra úgy tekintettek, mint jelenlegi életük meghosszabbítására.

Rendkívül fejlettek voltak az ókori egyiptomiak, az alábbi cikkünkben olyan műtéteket mutatunk be, amelyeket nem is gondolnád, hogy elvégeztek több ezer éve.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek