Ők a turizmus igazi áldozatai: eldeformálódott testtel, némán tűrik sorsukat

Cserháti Szilvia
allat-turizmus-528771304
Olvasási idő kb. 4 perc

Külföldön járva a ritkán megközelíthető állatokat megfigyelni, megérinteni nagy élmény, de sokan ennél tovább mennek, és bedőlnek a turistacsalogató programoknak. Ilyenkor jön a tevegelés, az elefánttaxizás, és miközben sokan vidám képeket posztolnak magukról a közösségi oldalakon, az állatok szenvednek a fájdalomtól, és némán teszik a dolgukat.

Az Egyiptomba látogató turisták körében az egyik legnépszerűbb program a tevegelés, hiszen izgalmas élmény tevekaraván-túrákon részt venni, és ráadásul megfizethető is. Csakhogy a „sivatag hajói” a gyors profitszerzés áldozataivá válnak: gazdáik többsége bottal ösztökéli az állatokat, melyeknek nyomait színes takarókkal fedik el. Az egyiptomi kormány már kötelezte az állattartókat a kíméletes bánásmódra, de ennek betartását nem tudják ellenőrizni. A céljuk az, hogy idővel teljesen leállítsák a turisták tevegeltetését, amit úgy próbálnak elérni, hogy csak elektromos túrabuszok és autók szállíthassák az utasokat, de még sok időnek kell eltelnie, hogy ez valóban megvalósulhasson.

Szantorini szenvedő szamarai a turizmus minden terhét cipelik

Nagyon romantikusnak tűnhet elsőre, ahogy a görögországi Szantorini szigetén a fehérre meszelt házak között szamaragolnak a turisták. De csak elsőre. Ez az állatok mást sem tesznek, mint, hogy turistákat és a csomagjaikat szállítják a tengerjáró hajókról a magas sziklákon át, sok-sok lépcsőn felcipelve őket. Miután pedig ezt megtették, még akkor sem jár nekik egy kis pihenő. Sokszor csak kikötik őket a tűző napra, így sem árnyékot, sem vizet nem kapnak. A rosszul illeszkedő nyergek pedig gyakran feltörik a hátukat, emiatt legyek hemzsegnek a sebeiken.

Állatok végzik megterhelő faladataikat a forróságban, a turizmus áldozataiként
Állatok végzik megterhelő faladataikat a forróságban, a turizmus áldozataikéntIvan_off / Getty Images Hungary

Az állatorvosok szerint ráadásul az öszvérek és a szamarak a saját testsúlyuk 20 százalékánál több súlyt nem hordhatnának a hátukon.

A profitorientált tulajdonosok azonban itt is figyelmen kívül hagyják ezeket az intelmeket, és jóval testesebb turistákat is engednek felülni a hátukra, ami alaposan megterheli az állatok gerincét és ízületeit.

Az állatvédő szervezetek már többször jelezték ezeket a súlyos problémákat videófelvételekkel is alátámasztva, de addig, amíg a politikusok nem tesznek konkrét lépéseket ezekért az állatokért, azt kérik a turistáktól, gondolják át, hogy a szórakozásukért cserébe mekkora szenvedést okoznak nekik.

Erős állatok, de alkalmatlanok a személyszállításra

Délkelet-Ázsiában, de Thaiföldön különösen népszerű az elefánton "lovaglás." Mivel ezek az állatok hatalmasak és erősek, sokan azt feltételezik, hogy meg sem kottyan nekik, ha egy vagy több ember felül rájuk. Csakhogy ez nem így van. Az aktivisták szerint ez is az állatkínzás egy formája, mivel az ormányosok teste – a lovakéval szemben – alkalmatlan a személyszállításra.

Ezek a fenséges állatok nem arra születtek, hogy fogságban éljenek és embereket cipeljenek a hátukon
Ezek a fenséges állatok nem arra születtek, hogy fogságban éljenek és embereket cipeljenek a hátukonrez-art / Getty Images Hungary

Ennek bizonyítására a thaiföldi Wildlife Friends Foundation (WFFT) közzétett egy képet Pai Linről, egy 71 éves nőstény elefántról, melynek 25 évnyi turizmusban töltött munkája következtében teljesen eldeformálódott a teste, hiszen sokszor egyszerre hat turistát is kénytelen volt szállítani. Az ilyen állatokat kizsákmányoló esetek bemutatásával igyekeznek hatni az érintett kormányokra, de valószínűleg még sok idő eltelik, míg konkrét lépések történnek az állatok jólétéért. Addig mi, akik turistaként érkezünk olyan országokba, ahol az állatokat így kihasználják, úgy tudunk segíteni, hogy az összes ilyen turistacsalogató programra nemet mondunk. 

Már az ókorban is foglalkoztattak állatokat, méghozzá az ókori egyiptomiaknál a bűnözők elfogására. Erről az érdekes témáról ide kattintva olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek