Napjainkban a mindennapos zuhanyzást a legtöbben elengedhetetlennek tartják. És valóban, ez az elfogadott tisztálkodási séma a modern világban (legalábbis a fejlett világban, ahol magától értetődő a vezetékes víz), pedig egyáltalán nem szükséges ahhoz, hogy tiszták legyünk – írja a Femina. Kutatások szerint a környezet, a család, az ismerősök is nagy mértékben hatnak a szokásainkra ezen a téren. Sokaknak a napi rituálé része a tusolás: segít váltani például munka és kikapcsolódás között.
Ezért káros a sok zuhanyzás
Ellentétben a kézmosással, a tusolást a legtöbbször nem is indokolják higiénés okok. Sőt, a túl gyakori zuhanyzás kiszárítja a bőrt, mivel lemossa róla a természetes zsírt, ami fontos hidratáló, védelmező funkciót is betölt. A tusolás ráadásul megbontja a bőrünkön található hasznos baktériumok közösségét, a mikrobiomot is, ami ugyancsak káros.
Szakemberek szerint bőven elegendő akkor zuhanyozni, amikor valóban szükség van rá – például sportolás után vagy nagyon meleg időben.
Az átlagos mindennapokban mosdókesztyűvel vagy nedves törlőkendővel is tökéletesen megoldható a tisztálkodás.
Ráadásul ennek a módszernek az is az előnye, hogy roppant sok vizet spórolunk vele. Szakértők szerint az sem mindegy, hogy mennyi időt töltünk a zuhany alatt.
Donnachadh McCarthy környezetvédelmi szakértő például nyíltan vállalja, hogy általában hetente egyszer zuhanyozik, így próbálva eloszlatni az ezzel kapcsolatos előítéleteket. A hét többi napján egy egyszerű, vizes kendővel tisztálkodik. Mint mondta: senki nem panaszkodott még arra, hogy kellemetlen szaga lenne, ráadásul ezzel a módszerrel energiát és vizet is megtakarít.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés