Az emberek általában három táborra oszthatók, attól függően, hogy mit csinálnak, amikor fájni kezd a torkuk, vagy orrfolyást, köhögést tapasztalnak, vagyis egy tipikus légúti megbetegedés első fázisába lépnek. Az első tábor egyszerűen figyelmen kívül hagyja a tüneteket, remélve, hogy azok maguktól megszűnnek. A második csoport a gyors gyógyulás reményében azonnal orvoshoz fordul.
És ott van a harmadik tábor, amelynek tagjai házilag próbálják kúrálni magukat. Ez gyakran táplálékkiegészítőkkel, természetes készítményekkel vagy gyógynövényekkel történik, amelyekről úgy tudni, hogy antibakteriális vagy vírusellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Mit gondol erről az orvos?
Így hatnak a természetes antibiotikumok
Dr. Melissa Young, az integratív orvoslás szakértője azt mondja, a természetes antibiotikumoknak tulajdonított gyógyhatások klinikai tapasztalatokon, tudományos áttekintéseken és a népi gyógyászatban való alkalmazáson is alapulhatnak. A betegek azonban nem mindig vannak tisztában azzal, hogy milyen konkrét hatásaik lehetnek, illetve mire kell figyelniük használatuk során.
Attól, hogy valami természetes, még nem biztos, hogy mindenki számára biztonságos.
Dr. Young kiemelte, a vényköteles antibiotikumokkal szemben, amelyek bizonyítottan képesek elpusztítani a baktériumokat és kórokozókat, a természetes antibiotikumok potenciálisan antimikrobiális hatásúak. Bár ez azt jelenti, hogy elvileg képesek lehetnek elpusztítani vagy inaktiválni a mikrobákat (tehát a baktériumokat, vírusokat és gombákat), előfordulhat, hogy a gyakorlatban inkább csak lelassítják őket.
Az orvos szerint így az olyan természetes megoldásokra, mint az echinacea vagy a bodza, nem lehet a hagyományos antibiotikumok, például a penicillinalapú gyógyszerek teljes értékű alternatívájaként támaszkodni. Ezeket mindenekelőtt enyhe megbetegedések kezelésére, vagy megelőző célzattal ajánlja, hogy a szervezeted erős és egészséges maradjon, és képes legyen megvédeni magát a fertőzésekkel szemben.
Dr. Young ugyanakkor megjegyzi, a vényköteles antibiotikumok túlzott használata miatt egyre többször alakul ki rezisztencia, így úgynevezett szuperbaktériumok jönnek létre, amelyek nem reagálnak a gyógyszerekre. Éppen ezért az orvosok óvatosabbak a felírásukkal enyhébb fertőzések – például korai arcüregfertőzések vagy hörghurut – esetén.
Ilyenkor az antimikrobiális anyagok segíthetnek megadni a kezdő lökést az immunrendszernek, hogy gyógyszerek nélkül is legyőzzék a betegséget. Ha azonban a tünetek néhány napon belül nem enyhülnek, ajánlott orvoshoz fordulni.
Akár mellékhatásaik is lehetnek
Az orvos hozzátette, az előírások általában nem szabályozzák olyan szigorúan a természetes készítményeket és táplálékkiegészítőket, mint az antibiotikumokat, így nem feltétlenül tesztelik őket bizonyos szennyeződésekre, például peszticidekre vagy nehézfémekre. Ezért is lényeges, hogy mindig megbízható forrásból szerezd be őket.
Számolni kell azzal is, hogy a gyógyszeres antibiotikumhoz hasonlóan a természetes antimikrobiális szerek nem tesznek különbséget a „jó” és „rossz” baktériumok között. Így felboríthatják a bélflóra törékeny egyensúlyát, ami negatív hatással lehet a szervezetre és az általános egészségre.
Egyes természetes antibiotikumok nagyobb mennyiségben vagy hosszabb ideig tartó alkalmazása a felmerülő mellékhatások miatt szintén kockázatos lehet, illetve nem ritka, hogy kölcsönhatásba lépnek egyes gyógyszerekkel.
„A terhesség vagy a szoptatás idején, illetve vérhígítók és szívgyógyszerek szedése során mindig fokozott óvatossággal kell eljárni” – figyelmeztet a szakember. Sőt, fontos tudni, hogy bizonyos táplálékkiegészítőket sem szabad együtt szedni. Hogy melyik az a párosítás, amit mindenképpen érdemes elkerülni, arról alábbi cikkünkből tájékozódhatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés