Fodrászhoz járni a legtöbb embernek kikapcsolódás, egy új frizura, egy kis kényeztetés időnként jólesik. Bár azt gondolnánk, hogy a legrosszabb, amire számítunk az legfeljebb egy rosszul sikerült hajvágás vagy festés, ennél azonban sokkal súlyosabb következményei is lehetnek a szépülésnek. Dr. Pukoli Dániel neurológus szakorvos, adjunktus arra figyelmeztet, hogy bár rendkívül ritka, létezik az életveszélyes szépségszalon stroke szindróma, amelyet a szakirodalom „beauty parlor stroke syndrome” néven ismer.
Hétköznapi szokás közben jöhet a stroke
Ez a szindróma jellemzően a szépségszalonokban fordul elő – leggyakrabban hajmosáskor –, amikor a vendég nyaka túlzott mértékben hátrafeszül, és elhúzódóan, kényelmetlen szögben vagy egyoldalúan terhelődik. A nyaki gerinc hirtelen, szokatlan pozícióba kerül, a kényszerű tartás a nyaki erek károsodásához vezethet (például egy artéria belső sérüléséhez), ami végső soron vérrögképződést idézhet elő, amely következtében akár stroke (agyi infarktus) is kialakulhat. Leggyakrabban az agyat ellátó úgy nevezett hátsó keringés (vertebrobasilaris rendszer) érintett, ahol az artériák sérülékenyebbek.
A szakértő kiemeli, hogy ilyen esetek bár előfordulnak, elképesztően ritkák, pontos statisztikák nem állnak róla rendelkezésre. Azonban vannak olyanok, akiknél magasabb a rizikófaktor, például azoknál, akiknél már eleve fennáll valamilyen érbetegség.
Tünetek, amelyekre érdemes figyelni
Dr. Pukoli Dániel kiemeli, hogy a tünetek megegyeznek a stroke tipikus jeleivel:
- hirtelen kialakuló szédülés, egyensúlyvesztés, beszéd- és/vagy látászavarok (például kettős látás),
- végtaggyengeség vagy -zsibbadás, féloldali végtagbénulás,
- fejfájás, ritkábban nyaki fájdalom.
A korai felismerés kulcsfontosságú. Ha valaki a hajmosó táltól felkelve vagy éppen közben hirtelen szédülni kezd, bizonytalan lesz a járása, vagy beszéd- és látászavar lép fel, azonnal érdemes orvosi segítséget kérni
– mondja a szakértő.
Kiemeli, hogy a kockázat csökkenthető egy kis odafigyeléssel. A nyaki gerincet megfelelően meg kell támasztani hajmosás közben. A jól beállított, ergonómikus mosótál vagy plusz párna, nyaktámasz segíthet. Kerülni kell a nyak túlzott hátrahajlását, a nyak túlzott megfeszítését is. Illetve rendszeres szüneteket kell tartani, ha a procedúra hosszadalmas, célszerű időnként a fejet megemelni, megmozgatni a nyakat.
Fokozottan kell figyelni azoknak, akiknek ismert nyaki érbetegsége, érelmeszesedése vagy korábbi műtétje volt, esetleg gyakori nyaki fájdalmai vannak. Ezeket a fodrásznak is érdemes lehet jelezni előre.
Esetek, amikor a szépségápolás bajt okozott
Az első esetet az Egyesült Államokban 1993-ban jelentették. Azóta dokumentáltak néhány esetet az orvosi szakirodalomban, köztük egy 50 éves nőét, akinek a szépségszalon stroke szindrómája kezdetben emésztési problémának tűnt.
A glasgow-i kétgyermekes anya, Adele Burns 2016-ban egy szépségszalonban szenvedett stroke-ot, miután egy hajfestés során hatszor mosták meg a haját. 24 órán keresztül nem tudott beszélni, mozogni és nem látott.
Egy másik esetben a San Diegó-i Elizabeth Smith azt állította, hogy stroke-ot szenvedett, mert sem a mosdótál, sem a szék nem volt megfelelően beállítva az ő kis termetéhez, ami miatt a nyaka túlzottan megfeszült.
Hazánkban évente összesen 40-50 ezren kapnak stroke-ot, vagyis 10 percenként kerül egy beteg kórházba a betegség miatt, sőt a szélütés következményeként Magyarországon minden félórában meghal valaki.
Gyakran használjuk a vérnyomásmérőt az egészségi állapotunk ellenőrzésére, de egy új tanulmány rámutatott, hogy sokan nem megfelelően végzik a mérést. Az alábbi cikkünkből megtudhatod, hogyan kellene.