Így védheted magad a leghatékonyabban a szamárköhögés ellen ősszel

szamarkohoges-vedelem (3)
Olvasási idő kb. 4 perc

Egyre több szamárköhögéses esetet jelentenek a világon, Magyarországon is nő a betegek száma. Bár létezik ellene védőoltás, és a beoltottaknál ritkán alakulnak ki komolyabb tünetek, az oltatlan csecsemőknek halálos is lehet, ha elkapják a fertőzést. Szakértőt kérdeztünk, hogy hogyan érdemes védekezni a betegséggel szemben.

A szeptemberi adatok alapján Magyarországon 694 szamárköhögéses esetet jelentettek, dr. Pék Tamás, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika infektológusa szerint ez az adat több mint százzal haladja meg az elmúlt 23 évben összesen jelentett esetek számát, ami nagyjából 560 volt. A szakember kiemeli, hogy az utolsó emlékeztető oltást 12 évesen kapják meg az iskolások, így ők még öt-tíz évig legalább védettek. Legtöbbször azok betegszenek meg, akik több mint 10 éve kapták az utolsó oltásukat. Az őszi hűvösebb, nedvesebb időjárás pedig ronthat az adatokon, és tovább növekedhet a betegek száma.

A legfontosabb védelem a szamárköhögés ellen az oltás

A szamárköhögés ellen szerencsére jól lehet védekezni, Magyarországon a védőoltás a nemzeti immunizációs program része. A gyermekek kettő, három, négy és tizennyolc hónaposan, hatévesen, végül pedig 12 évesen kapnak oltást a betegség ellen, azonban ez csak négy-öt évre nyújt biztos védelmet. Ezért érdemes felnőttkorban is emlékeztető oltást beadatni, elsősorban a várandósoknak, a várandósok és védettséggel még nem rendelkező újszülöttek és csecsemők közvetlen környezetében lévőknek, valamint az idősebb (65 év feletti) korosztálynak. 18 éves kor felett tízévente ajánlják az oltás megismétlését rizikócsoportba nem tartozók számára is.

A vakcina a legjobb védelem a szakértő szerint a szamárköhögés ellen
A vakcina a legjobb védelem a szakértő szerint a szamárköhögés ellenLSOphoto / Getty Images Hungary

Dr. Pék Tamás szerint nem igazán lehet ellenőrizni, hogy ki védett és ki nem. Ugyanis a szervezetünkben lévő ellenanyag nem biztos, hogy összhangban van azzal, hogy mennyire vagyunk védettek.

A szamárköhögés mindenkit megbetegíthet, kellemetlen tüneteket okoz, ha az ember elkapja, de a legtöbbeknél nem vezet olyan szintű problémákhoz, hogy halálos legyen. Azonban az újszülöttek és a csecsemők bele is halhatnak a betegségbe, mert a köhögési rohamok következtében légzés- és szívleállás is kialakulhat náluk

– magyarázza az infektológus.

Kiemeli, hogy ha egy családban van hat hónapos kor alatti csecsemő, vagy számítani lehet arra, hogy hamarosan megszületik, akkor mindenképpen ajánlatos a családtagoknak és a várandós anyukának beoltatnia magát. Ebben az esetben már öt évvel az előző oltás után is fontos lehet az ismétlő vakcina.

Kinek ajánlott még a szamárköhögés elleni oltás?

A szakértő hozzáteszi, hogy bár erről kevés szó esik, ötévente azoknak is ajánlott beoltatni magukat, akiknek krónikus légzőszervi megbetegedése vagy immunhiányos betegsége van. Már csak azért is, mert ez az oltás nemcsak a szamárköhögés, hanem a tetanusz és a torokgyík ellen is véd. A szamárköhögés rendkívül ragályos betegség, sokkal könnyebb elkapni, mint például az influenzát vagy a koronavírust. Egy szamárköhögéses beteg kb. tízszer több fogékony embert betegíthet meg, mint egy influenzás vagy koronavírusos. 

10 évente érdemes újra beadatni a vakcinát szamárköhögés ellen
10 évente érdemes újra beadatni a vakcinát szamárköhögés ellenkuniharu wakabayashi / Getty Images Hungary

Hogyan lehet még védekezni a szamárköhögés ellen?

A betegség kórokozója cseppfertőzés útján terjed, a mikróbát a felső légutaiban hordozó, köhögő beteg könnyedén terjeszti. A legtöbb fertőzés a beteg személyekkel közvetlen érintkezés után következik be, a legfertőzőbb az első időszakban, amikor még gyakorta nincsenek jellegzetes tünetek, vagy csak enyhe felső légúti hurutos megbetegedés klinikai képe észlelhető. Egyébként a mai tudásunk szerint nagyjából az első tünetek jelentkezése után 21 napig fertőző a betegség.

Egy egészséges, korábban oltott felnőtt a megbetegedés kapcsán lehet, hogy csak köhög pár hétig, de nem alakul ki nála a szamarakra emlékeztető köhögési roham utáni belégzéssel járó hang. Ezért pedig eszébe se jut, hogy ilyen betegsége lehet, így nem megy orvoshoz, lényegében folytatja az életét úgy, ahogy korábban, viszont fertőzni tud. A szakértő hozzáteszi, hogy a maszk viselése megvédhet a megfertőződéstől, de valójában örökké nem hordhatunk maszkot, a vakcinán kívül nem igazán lehet a betegség ellen védekezni. A  szamárköhögés alapvetően jól kezelhető, ha minél előbb kezdünk el gyógyszert szedni rá.

A régi, ma már bizarrnak tűnő gyógyítási módszerekről olvashatsz ebben a cikkünkben.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek