Érdemes tehát kellő figyelmet szentelni a szájüregben kialakuló gyulladással járó elváltozásoknak. A fogorvosok arra figyelmeztetnek, hogy a tünetek akár rákos elváltozásra is utalhatnak.
Télen gyakrabban jelentkezik ez a panasz
Talán kevesen tudják, hogy számos testi tünet és betegség összefüggésbe hozható a száj egészségével, ahol az elváltozások néha komolyabb problémára is utalhatnak. Jó tudni például, hogy télen gyakoribbak lehetnek a szájfekélyek, érdemes ezért odafigyelni rájuk, és ha jelenlétük hosszan elhúzódik, akkor orvos segítségét kérni – különösen akkor, ha ez folyamatos fájdalommal jár.
A tapasztalatok szerint a téli hónapokban a szájüregben kialakuló apró, hólyagszerű, fehéres színű, fekélyes sebek rendszerint egy-két hétig okoznak kellemetlenséget, majd megfelelő szájhigiénia esetén lassan meggyógyulnak.
Ez az oka annak, ha fekély alakul ki a szájban
Az afta a száj nyálkahártyáját érintő leggyakoribb betegség. Többnyire veszélytelen, de igen kellemetlen, mert a gyulladás fájdalmat okoz, megnehezíti az evést és az ivást. Sőt, az érintetteknél néha még a beszéd is fájdalommal jár. Különösen azoknak jelent ez komoly problémát, akiknél időről időre kiújul az afta.
Az aftás terület nagysága változó, lehet apró, gombostűfejnyi, de akár két-három centiméter nagyságúra is megnőhet. Súlyos esetben lázzal és nyirokcsomó-duzzanattal is jár.
A száj fekélyes elváltozása azért alakulhat ki, mert az arc belső részét megharapjuk, megvágjuk vagy megégetjük, rosszul illeszkedik a fogsorunk vagy fogszabályzónk van, de okozhatja allergia, ínykárosodás és stressz is. Azonban más tényezők is kiválthatják, például hormonális változások, genetika, vitaminhiány és bizonyos gyógyszerek is.
Ebben az esetben rák jele is lehet a panasz
Vannak esetek, amikor normálisnak tekinthető, ha időnként fekélyek alakulnak ki a száj nyálkahártyáján. Ha ezek viszont néhány héten belül nem gyógyulnak meg, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
A legtöbb szájseb 10-14 napon belül begyógyul. Ha a fájdalom ezen túl is elhúzódik, az valami komolyabb problémára utalhat, például szájrákra, autoimmun betegségre vagy krónikus fertőzésre.
A hidegebb hónapokban nagyobb a kiszáradás és a fertőzés veszélye, ami súlyosbíthatja a szájfekélyeket. Ám a tartós sebeket nem szabad szezonálisnak minősíteni.
Semmiképpen nem normális, ha a fekély három hét után nem gyógyul meg, vagy ha vörös vagy fehér foltok vannak a szájban, illetve bármilyen megmagyarázhatatlan fájdalom jelentkezik. Ha az afta rágás, nyelés vagy a beszéd során nehézséget okoz, illetve a nyakon vagy az állkapcson csomók vagy duzzanatok jelentkeznek, ezt szintén orvossal kell kivizsgáltatni.
Mindenképpen szakemberre kell bízni a diagnózist továbbá akkor, ha az afta különbözik a korábban előforduló szájfekélyektől, például ha nagyobb vagy más helyen van (pl.a torokban), illetve akkor is, ha vérzik vagy fájdalmasabbá és vörösebbé válik. Ugyanis a nem gyógyuló fekély a szájrák egyik korai figyelmeztető jele.
Van egy rákkeltő vegyszer, ami otthonunk minden szegletében, még a tisztítószerekben is megtalálható. Erről itt olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés