„A 2025. évet nem az újévi első babák megszületésének örömével kezdtük, mint oly sok kórház, hanem azzal, hogy országos ECMO Központunk minden műtüdő berendezésén kritikus és súlyos állapotú gyerekeket tart életben" — tájékoztat közleményében a Heim Pál Gyermekkórház.
A Facebookon közzétett bejegyzés szerint extrém és ritka eset, amikor minden műtüdőn van gyermek, akinek ez az utolsó esélye a gyógyulásra. A kórházban négy műtüdő segíti a gyógyulásban a kritikus állapotú kis betegeket.
Az összes műtüdő működik jelenleg a Heim Pálban
A jelenleg műtüdővel életben tartott gyermekek a kórház közleménye szerint mindannyian 1-2 évesek, vírusos, illetve bakteriális fertőzés nyomán kialakult súlyos légzési elégtelenség miatt van szükségük a kezelésre a gyógyuláshoz. A műtüdők 10, 12, 18 és 23 napja álltak szolgálatba, hogy megmentsék a betegek életét.
„Ennyi és ilyen súlyos állapotú beteg sikeres ellátásához nemcsak az intenzív osztályokon dolgozó orvosok és ápolók tudására, hanem az Intézet számos munkatársának szoros szakmai együttműködésére is szükség van”
- írják.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben 2018 óta működik országos ECMO Központ. Az ECMO, vagyis extrakorporális membrán oxigenizációs technika szív- és légzéstámogatást nyújt a súlyos állapotú betegségek esetén. A mesterséges szív-tüdő-gép lehetővé teszi a szervezet oxigénellátását olyan betegeknél is, akiknek szíve vagy tüdeje nem működik, azaz nincs az élethez elengedhetetlenül szükséges vérkeringésük, vagy nem képes a szervezetük az oxigén–széndioxid gázcserére. Az ECMO nem gyógyító terápia, csupán időt kínál a súlyos állapotok kezelésére, ezáltal növelve a gyógyulás lehetőségét.
A Heim Pál Gyermekkórházban jelenleg gyermekek és újszülöttek részére 4 műtüdő készülék áll rendelkezésre, melyeken eddig összesen 47 kritikus állapotú gyermeket kezeltek.
Kritikus állapotú betegeket kezelnek
Az ECMO azon súlyos állapotú betegek számára ad esélyt az életben maradásra, akik tüdeje már lélegeztetőgép segítségével sem képes biztosítani a szervezet oxigénnel történő ellátását. A műtüdő-kezelés alatt a kórház összefoglalója szerint a gázcsere a beteg szervezetén kívül történik, lehetővé téve a beteg tüdő nyugalomba helyezését, időt adva és esélyt teremtve annak gyógyulására.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet közleményében köszönetét fejezi ki az országos intézetek újabb összefogásának is, mely során a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet és a SE Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika orvostechnikai eszközökkel segítette a gyógyító munkájukat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés