A citromsárga és narancssárga körömvirág Egyiptomban és a Földközi-tenger vidékén őshonos, de napjainkban már minden kontinensen megterem. Az év melegebb hónapjaiban, májustól októberig virágzik a kiskertekben, ugyanis vadon nem terem.
Nem csupán szép, hasznos is
A botanikai kutatások szerint a körömvirág sok aktív összetevőt tartalmaz, köztük különféle antioxidánsokat és illóolajokat. Ezek felelősek a virágok élénk színéért és erős illatáért. Ez utóbbi alkalmas arra, hogy távol tartson bizonyos gombákat, kártevőket és rovarokat, de az emberi szervezet számára is nagyon kedvező egészségvédő hatása van. Sokoldalúsága miatt a középkorban gyógyító csodanövények tartották. Nézzük, hogy ez a gyógynövény, aminek télen és nyáron is jó hasznát vesszük, mi mindenre használható.
Antioxidánsokban gazdag gyógynövény
Antioxidáns tulajdonságaik miatt a körömvirág jótékonyan hatással van a leégett, szemölcsös, pattanásos, fekélyes, száraz vagy hólyagos bőrre, továbbá gyógyítja a bőrön keletkezett sebeket. Szintén a körömvirágban lévő antioxidánsok előnyét élvezhetjük, ha gyulladásos bélbetegségek által okozott tünetek enyhítésére használjuk. A körömvirágtea a gyomorhurut, a savas reflux és a fekélyek kezelésére, valamint a gyomor- és menstruációs görcsök csökkentésére is alkalmazható.
Jól ismert immunerősítő képessége is, a körömvirágból készült kivonat alkalmas a köhögés, a torokfájás vagy a láz tüneteinek kezelésére is.
De a körömvirágból készült kenőcsöket régóta használják a nemi szervek, a láb, a szem, a száj és a bőr gombás fertőzéseinek kezelésére, valamint az aranyér gyógyítására is.
Kívül-belül hat a körömvirág
Kutatások igazolják, hogy a körömvirág sebre téve segít megbirkózni a baktériumok szaporodásával, továbbá képes lehet még a kemoterápiával kapcsolatos kellemetlen bőrtünetek csökkentésére is. A körömvirág jótékonyan hat kötőhártya-gyulladás és más krónikus szemgyulladás esetén is, hiszen antibakteriális, vírusellenes, gombaellenes és immunstimuláló tulajdonságokkal rendelkezik, nemcsak csökkenti a szemfertőzéseket, de védi a látást azáltal, hogy megóvja a szem érzékeny szöveteit az UV-fény hatásaitól.
A körömvirágból készült kivonat a hallójáratba csepegtetve kezeli a bakteriális fülfertőzéseket, és csökkenti a fájdalmat, akár antibiotikum nélkül is.
Gombaellenes tulajdonságainak köszönhetően a körömvirág hüvelygyulladás, hüvelyfertőzés és -viszketés kezelésére is használható.
Hagyományosan még ma is a körömvirág egyik legnépszerűbb felhasználási módja az irritált bőr gyógyítása. Nem véletlenül, ugyanis kutatások igazolják, hogy a körömvirág elősegíti az egészséges új szövetek növekedését, fokozza az érintett terület vérellátását, kollagéntermelését, ami feszesíti és erősíti a bőrt, hidratálja a száraz bőrt, és felgyorsítja a műtétet követő bőrjavulás folyamatát is.
Miután a körömvirág-kezelések elősegíthetik a szövetek gyógyulását, és csökkenthetik a bőrön kialakult duzzanatot, úgy tartják, hogy az anális vagy a nemi szervek területén alkalmazva is segít csökkenteni az aranyér vagy a végbélrepedés miatt kialakult kellemetlen tüneteket.
A körömvirág görcsoldó hatása enyhíti az izom-, a gyomor- és a menstruációs görcsöket is, miután javítja a véráramlást a fájdalmas területen, és csökkenti a gyulladásos reakciókat.
Teaként fogyasztva megkönnyíti az emésztést, és gondoskodik a máj egészségéről.
Allergia és gyógyszer esetén óvatosnak kell lenni
A körömvirágból készült kivonat külsőleg és belsőleg is használható. Kereskedelmi forgalomban krémek, kenőcsök, cseppek és tea formájában szerezhető be. A körömvirágkrém szinte semmilyen reakciót nem okoz, még az érzékeny bőrűek is jól tolerálják.
A körömvirág-készítményeket azonban kerülni kell, ha valakinek ismert allergiája van parlagfűre, százszorszépre, krizantémra, kamillára, echinaceára és más, a körömvirággal azonos családba tartozó növényekre. A terhes vagy szoptató nők esetében keveset tudunk a körömvirág hatásairól, ezért a legjobb, ha ők használat vagy fogyasztás előtt orvos tanácsát kérik.
A körömvirágot közvetlenül nyílt sebekre alkalmazni sem ajánlott, ha pedig belsőleg alkalmazzuk, például csepp, folyékony kivonat vagy tea formájában, nyugtató hatású gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet. A körömvirág fokozhatja az álmosságot, különösen, ha altatókkal, szorongásoldókkal vagy nyugtatókkal kombinálják.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés