A görögök annak idején tárkony rágásával csillapították fogfájásukat, és zsibbasztották el szájukat a kínzó tünetek elfedésére. A fájdalmak enyhítése mellett azonban még sok mindenben nyújthat segítséget ez a fűszernövény: többek között helyre teszi vérnyomásod, és nyugtatja a szíved, de megoldhatja alvásproblémáidat is, és a májad működésének javításában is számíthatsz rá.
A vérnyomásodat is segít rendbe tenni
Jóllehet a középkorban a kígyócsípések méreganyagának ellenszereként alkalmazták, ma akár a só kiváltására is használják mindazok, akik vérnyomásproblémákkal küzdve helyettesíteni kényszerülnek a nátrium-kloridot. Emellett bár napjainkban leginkább az ízéért fogyasztjuk a tárkonyt, de számos áldásos hatását ismerjük, és ki is használjuk.
Serkenti az emésztést
Először is, a tárkony kedvezően hat az emésztőszervekre. Emellett, fokozza az étvágyat, legyen ez akár kívánatos tulajdonság, akár nem. Az viszont mindenkinek jó hír, hogy eltünteti a hasi görcsöket, sőt, az esetleges olyan támadásokkal szemben is hatékony társ a harcban, mint az elsősorban gyerekeknél előforduló bélférgek. De a szárított tárkonylevél almaeceteben áztatva, étkezések előtt egy evőkanálnyi mennyiségben fogyasztva üdítő változást hoz az emésztési nehézségekkel küzdők mindennapjaiba is. Teája a gyomor mellett a máj működését is elősegíti.
Idegnyugtató hatású, és hiperaktivitás ellen is hatékony
Idegkimerültség, sőt akár depresszió, de a jóval szélesebb körben tapasztat, többeket érintő álmatlanság esetén is kitűnő. Nyugtató és altató hatása hamar hasznunkra válhat, de hiperaktivitás ellen is kiemelkedően hatékony, ha szakít bevitelére egy percet még az is, aki amúgy mindig rohan. A depressziós tünetek ellen vagy a jobb alvás garantálása érdekében, sőt még fejfájás ellen is, egy néhány levélből álló, lobogó-forró vízzel leöntött oldat inhalálása javallott. Nyugtató hatású tárkonytea készítéséhez azonban egy marék friss levelet tanácsos leforrázni egy csészéhez szükséges vízzel, majd mindezt 10 percig állni hagyni, hogy a kívánt hatást a teával elérjük. Ebből aztán naponta fogyaszthatunk egy-egy csészényit. Álmatlanság ellen inkább a szárított levelek forrázása javasolt, azokat 40 percig szokták forró vízben áztatni. Utána melegen történő fogyasztására buzdítanak a szakértők.
Még ennél is többet tud
A fenti áldásos hatások mellett a tárkony még az epetermelés fokozásával is hozzájárul a gyorsabb és hatékonyabb méregtelenítéshez, valamint csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. De mindezek felett egy izgalmas ízvilágba kalauzolja fogyasztóit: felhasználása a legváltozatosabb fűszervajaktól és (krém)levesektől a ragukon és tokányokon át elvezet egészen a sültekig. Halakhoz, sertéshez, marhához és baromfihoz is kitűnő, de a burgonya és a paradicsom mellett szinte bármely zöldségnek jól áll, ahogy a citrom és a narancs ízét is remekül teszi még teljesebbé. Tárkonyból készíthető ecet is, de fogyasztásánál a mértékletességre fontos ügyelni.
Így szerezd be
Az eredetileg Szibériából és a Kaszpi-tenger térségéből származó évelő növény a hazai kiskertekben, de még balkonládákban vagy magaságyásokban is megél és egy család ellátására bőven elegendő levelet hozhat. Így érdemes akár otthon is próbálkozni vele, a saját termesztés ízének amúgy sincs párja. Ha kis palántát vásárolunk, azt egy cserépben egy tőre ritkítva a közvetlen napsugaraktól távol tartva őrizzük egészen addig, amíg a palánták el nem érik a 10 cm-es magasságot. A merészebbek, akik magról kívánják nevelgetni saját tárkonyukat, először 4-5 magot vessenek április táján egy cserép nedves virágföldbe, majd ezeket komposzttal fedve védjék a napfénytől. A kibújt palántákat ezután egyelhetik a sikeres kiskertészek. A tárkony a napot is bírja, de a részleges árnyékban is szépen fejlődik, főleg, ha a talaj vízelvezető képessége jó, tápanyagtartalma pedig nem túl magas. De természetesen szárított formájában a boltok fűszeres polcairól laza kézmozdulattal kecsesen leemelve is hasonlóan élvezhetjük a tárkony egészségünkre gyakorolt jótékony hatásait.
Ha az emésztésjavító fűszerek világában szeretnél jobban elmélyülni, ezt a korábbi cikkünket is olvasd el.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés