Rosszul szedted eddig a gyógyszered: ezt nap mint nap elrontod

rossz-gyogyszer (3)
Olvasási idő kb. 5 perc

Gyakorta szedünk gyógyszereket. Nem szoktunk erre túl sok figyelmet fordítani, pedig több dolgot is rosszul csinálhatunk. Szakértő segítségével szedtük össze, mit ronthatunk el.

Rengeteg gyógyszert szedünk életünk folyamán. Ha megbetegszünk, az orvos általában valamilyen tablettát ír fel, de a leggyakrabban a vitaminokat, táplálékkiegészítőket is ilyen formában kapjuk meg. Szedésük egyszerű feladatnak tűnik, de van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni.

Ezért okozhat nehézséget a gyógyszerek lenyelése

Ismerek olyat, aki csak a kis méretű tablettákat tudja bevenni, a nagyokat pedig mindig eltöri, mert egyébként egyszerűen nem képes őket lenyelni.  De velem is előfordult már, hogy nehezen ment le egy-egy darab a torkomon.

Dr. Dobson Szabolcs gyógyszerész, a Szakirodalmi Tallózó Facebook-csoport alapítója szerint több oka is lehet annak, hogy miért okozhat nehézséget a tabletták vagy kapszulák lenyelése. Ide sorolja az életkort, a tablettákkal kapcsolatos rossz érzést, például a keserű ízt, az olyan átmeneti állapotokat, amelyek megnehezítheti a nyelést (mint például az antibiotikumok szedése vagy a kemoterápia), továbbá a szájszárazságot, a fulladástól való félelmet és a tabletta vagy kapszula méretét.

Több dolgot is rosszul csinálhatunk a gyógyszerek szedése során
Több dolgot is rosszul csinálhatunk a gyógyszerek szedése soránWestend61 / Getty Images Hungary

Nyelési problémák esetén eleve célszerű – ha szakmailag megengedett – a tabletta kettétörése, elporítása, kevés élelmiszerben, folyadékban való elkeverése, vagy folyékony gyógyszerformával, illetve végbélkúppal való kiváltása

– magyarázza a szakember, aki szerint egyes esetekben a rossz ízt filmbevonással lehet maszkírozni

Ilyen folyadékkal érdemes bevenni őket 

Általában vízzel javasolt a tabletták és más szájon át alkalmazott gyógyszerek (pl. kapszulák, filmtabletták) bevétele. Bizonyos gyógyszereket nem is szabad gyümölcslével és tejtermékekkel együtt bevenni. A víznél azonban nincs vagy minimális a kockázata annak, hogy a gyógyszer nem kívánt módon változik meg a szervezetben.

Az alkohol kölcsönhatásba léphet a gyógyszerrel, de például a grapefruitlé is módosíthatja egyes gyógyszerek hatását.

A kávé és a tea megköthet bizonyos hatóanyagokat, illetve koffeintartalmuk is okozhat problémát. A tejet, mint zsírt is tartalmazó italt, kifejezetten ajánlja a szakember a zsírban oldódó D-vitamin cseppek bevételére, de kalciumtartalma problémát okozhat egyes antibiotikumok esetében, mert gátolhatja felszívódásukat. Dr. Dobson Szabolcs hozzáteszi, ezekre a kockázatokra kitérnek a gyógyszerek dobozában található betegtájékoztatóban, illetve az orvos és a gyógyszerész is adhat róluk tájékoztatást.

Akad olyan ismerősöm is, aki már sajnos évek óta komoly betegséggel küzd, emiatt óriási gyakorlata van a gyógyszerek bevételében. Nála gyakran látom, hogy mindenféle folyadék nélkül vesz be tablettákat. A gyógyszerész szerint ennek veszélye, hogy ilyenkor a tabletta a nyelőcső falára tapadhat, és később kezdhet hatni. Bizonyos gyógyszereknél ez kimondottan veszélyes is lehet, mint például a csontritkulás ellen szedett biszfoszfonát gyógyszerek esetén, amelyek súlyos nyelőcső-irritációt, sőt, fekélyesedést is okozhatnak. A szakember a tabletta bevétele előtt már csak egy korty folyadék lenyelését javasolja.

Több tabletta is lenyelhető egyszerre 

A gyógyszerész szerint mindaddig, amíg nem okoz problémát, általában biztonságos több tabletta egyidejű lenyelése.

Nagy tablettákat, ha szakmailag megengedett, és kifejezetten erre vonatkozó információ található a betegtájékoztatóban, ketté lehet törni a lenyelés elősegítésére, akár úgy is, hogy mind a két féltabletta a szájban van. 

– mondja a szakember. Az egy időben beszedendő gyógyszerek esetében sincs kimondott tiltás arra, hogy nem szabad ezeket együttesen bevenni, de például kisgyermekek esetén kimondottan veszélyes lehet.

A betegtájékoztatón sok hasznos információ található a gyógyszerek szedéséről
A betegtájékoztatón sok hasznos információ található a gyógyszerek szedésérőlIsrael Sebastian / Getty Images Hungary

Vannak azért kivételek is. Ilyenek a nyelv alatti vagy szájban oldódó tabletták, ezeket nem lehet másik gyógyszerrel egyszerre bevenni.

Az, hogy étkezés előtt, közben vagy után érdemes bevenni egy adott gyógyszert, mindig szerepel a betegtájékoztatóban. Vannak gyógyszerek, amelyeket üres gyomorra kell szedni, mások telt gyomorral hatásosabbak, vagy kevesebb a mellékhatásuk, és számos olyan is akad, amelynél ennek nincs jelentősége.

Gyakran látható, hogy ha valaki gyógyszert vesz be, hátradönti a fejét. A szakértő szerint ez a mozdulat problémákat okozhat, ugyanis a tabletta így a légutakba kerülhet. Nem kell különösebben figyelni semmilyen egyéb mozdulatra, vagy pozícióra, a gyógyszerész hagyományos fejtartást vagy némi előrehajlást javasol.

Sokféle gyógyszer közül választhatunk, például fájdalomcsillapítóból is létezik rengeteg fajta. Szakértőkkel jártunk utána, melyiket mikor érdemes választani. Tudj meg többet ebből a cikkünkből. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek