Minden tizedik magyarnak hozzátartozik a fültisztító pálcika használata a fülhigiéniához, és nem érzi jól magát, ha egy nap nem tisztítja ki vele a fülét. Ez különösen veszélyes lehet strandszezonban, hiszen az alapvetően védelmi szerepet betöltő fülzsír eltávolításával vagy benyomásával teret adhatunk a különböző baktériumoknak, amelyek fülfertőzéseket okozhatnak. Akinek szükséges a tisztítás, annak fültisztító spray-t érdemes bevetnie megelőzésképp.
Így tisztítjuk a fülünket, pedig sokunknak nem is kellene
A fül alapvetően öntisztuló és csak azoknak kellene tisztítaniuk, akiknek fokozott fülzsírtermelődésre hajlamos. Az Audispray reprezentatív felmérésében minden 4. magyar válaszolta azt, hogy hajlamos a füldugulásra, nekik lenne szükségük fültisztításra; a magyarok háromnegyedének pedig egyáltalán nem. Az eredmények azt mutatják, hogy ezzel szemben pusztán a magyarok 6%-a az, aki nem tisztítja a fülét. Fültisztításra leginkább fültisztító pálcikát veszünk elő, holott a többség tisztában van azzal, hogy felsérthetjük vele a hallójáratot és akár a dobhártyát is, de minden másodikunk úgy van ezzel, hogy használja, hiszen eddig még nem lett semmi baja.
A nők 49, a férfiak 39%-a tisztában van azzal is, hogy a fültisztító pálcika gyakori használata fokozza a fülzsír termelődést, és ezáltal növeli a bedugulás esélyét. Ennek ellenére a nők háromnegyede, a férfiaknak pedig 58%-a használ fültisztító pálcikát.
Szappannal és vízzel inkább a férfiak tisztítják a fülüket: tízből három férfi és minden negyedik nő tesz így. A sima víz és fülmosásra való fülspray bevetése kapcsán nincsen szignifikáns különbség a nemek között. 28% használ sima vizet fülmosásra, 16% pedig fülmosásra való fülspray-t. 3% az, aki orvost keres fel, hogy kimossa a fülét; ez utóbbi elkerülhető lenne fülspray használatával. Azért egy belső hang riadót fúj, hiszen a gyerekeink fülét jóval kevésbé tisztítjuk fültisztító pálcikával, és sokkal inkább alkalmazunk náluk fülmosásra való fülspray-t a fülzsírdugó megelőzésére. Megelőzésre különösen ajánlott a tengervizet tartalmazó fülspray, amit akár minden nap lehet használni szemben az olajos fülspray-kkel.
Itt a strandszezon, a fülünk bánhatja, ha sokat tisztogatjuk
Minden tizedik magyar annyira nem tud élni fültisztító pálcika nélkül, hogy nem is érzi jól magát, ha legalább napi egyszer nem tisztíthatja ki vele a fülét. Ezzel egyébként is árthatunk magunknak, de strandszezonban különösen ajánlott az óvatosság.
Nyáron leggyakrabban strandolás miatti fülpanaszokkal keresik fel dr. Tóth Eszter fül-orr-gégész szakorvost. A szakember felhívja a figyelmet, hogy
fültisztító pálcikákat senkinek sem javasolt használnia, hiszen gyakori alkalmazásukkal pont ellentétes hatást érhetünk el, és fokozhatjuk a fülzsírtermelődést, sőt, felsérthetjük vele a hallójáratot és a dobhártyát is. Ha valaki szükségét érzi, hogy tisztítsa a fülét, akkor válasszon inkább fülspray-t.
Így kerülhetjük el nyaralás alatt a fülorvost
- Banálisnak tűnhet, de fújjuk ki az orrunkat.
- Ne tisztítsuk fültisztító pálcikával a fülünket, mert ekkor pont beljebb nyomjuk a fülzsírt. Nem beszélve arról, hogy még a hallójáratot és a dobhártyát is felsérthetjük.
- Azok, akik hajlamosak füldugulásra, használjanak fültisztító spray-t megelőzésképp. Érdemes a tengervizes változatot választani, amit akár minden nap bevethetünk fülünk védelmében.
Ha pedig már beütött a krach, akkor érdemes kimondottan fülfájásra való fülspray-t keresni a patikában, amely csökkenti a duzzanatot. Ha a panaszok fokozódnak, és néhány nap után sem javul a füldugulás, esetleg a fülfájdalom, akkor mindenképp fül-orr-gégész szakorvoshoz kell fordulni.
A kutatásról
A felmérés 1147 fő megkérdezésével készült 2024 júniusában, amely reprezentatív a magyarországi 16-59 éves okostelefonnal rendelkezőkre kor, nem, iskolai végzettség és lakóhely szerint. A kutatást az Audispray megbízásából az Opinio Institue Kft. készítette.