Emberre veszélyes darázsfaj él a közelünkben: már nálunk is felbukkant

darazs-ember-2148812267
Olvasási idő kb. 3 perc

Minden jel szerint Szlovákiában már megtelepedett, és egyszer már Magyarországon is felbukkant az ázsiai lódarázs. A nemcsak a méhállományra, de akár az emberekre is veszélyes faj ellen különleges módszerekkel küzdenek a szakemberek.

Nem is olyan régen, szeptember 28-án észleltek először Szlovákiában, a magyar határtól mintegy 45 km-re ázsiai lódarazsat (Vespa velutina nigrithorax), ám a jelek arra utalnak, hogy a fajnak már több fészke is van ezen a területen – derül ki a Pénzcentrum beszámolójából

Nálunk is észlelték a fajt a szakemberek

Magyarországon eddig csak egyszer, 2023 augusztusában találkoztak a faj egyedeivel, azóta újabb észlelésről nem érkeztek jelentések. Minden valószínűség szerint azonban ez rövidesen meg fog változni, hiszen Szlovákiában mind az éghajlat, mind a rendelkezésre álló élőhelyek kedvezőek az ázsiai lódarázs számára.

Ezért komoly a veszélye a gyors elszaporodásnak nemcsak Szlovákiában, de Magyarországon is.

Az ázsiai lódarázs terjedését nagyon nehéz megállítani a szakemberek szerint
Az ázsiai lódarázs terjedését nagyon nehéz megállítani a szakemberek szerintAime Martin / Getty Images Hungary

Innovatív módszerekkel a lódarázs ellen

A szeptemberi észlelés után, miután a szlovák és magyar szakemberek minden kétséget kizáróan megbizonyosodtak arról, hogy erről a fajról van szó, azonnal megkezdték a fészek keresését. A hagyományos, úgynevezett háromszögelléses technikán kívül újfajta módszereket is bevetettek. Jeladót rögzítettek egy példányra, és követték a repülési irányát, ám ezt sajnos nagy mértékben akadályozták a magántelkek, kerítések, így nem sikerült meghatározni a fészek helyzetét.

Sikerült azonban befogni egy másik példányt is, amely – a jeladó felszerelése után – más irányba indult. A nyomkövető segítségével 5-10 méteres pontossággal sikerült azonosítani a fészek helyét. A pontos elhelyezkedést drónokkal tudták a szakemberek felderíteni: a szerkezet

hőkamerája 360 fokos szkennelés során 2,5 Celsius-fokos hőmérsékletkülönbséget tapasztalt a fa lombkoronájának egy bizonyos pontján, 20 méteres magasságban.

A fészket hagyományos módszerekkel lényegében lehetetlen lett volna megtalálni, így is kellett hozzá a szerencse: a hűvös idő miatt alakult ki ilyen nagy hőmérsékletkülönbség a fészek és a levegő között.

Noha ezt a fészket sikeresen eltávolították a szlovák tűzoltók, a korábban befogott példány röppályája alapján szinte biztos, hogy legalább még egy fészek van a környéken. Márpedig az ázsiai lódarázs elleni küzdelemben a tapasztalatok azt mutatják, hogy a gyors beavatkozás mindennél fontosabb. A faj 2004-es franciaországi megjelenése óta az invazív lódarázs terjedése (Olaszországban és Németországban például már elszaporodott) egyre nagyobb problémát jelent egész Európában.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek