A niacin több mint 400 enzimmel együttműködve vesz részt a szervezetünk számára szükséges energia átalakításában, illetve egyes nélkülözhetetlen anyagok előállításában, egyúttal pedig antioxidánsként is működik, ezért akár a nagyfokú gyulladást is csökkentheti. Bár sokan a létezéséről sem tudnak, fontos, hogy mindig kellő utánpótlás álljon belőle rendelkezésre.
Így alakulhat ki niacinhiány
Niacinhiány a fejlett országokban manapság már csak ritkán fordul elő, mivel számos élelmiszert a gyártók niacinnal dúsítanak. Kialakulásában ugyanakkor közrejátszhatnak olyan tényezők is, mint az alkoholfogyasztás, az étvágytalanság, a Crohn-betegség, a gyomor-bél rendszeri felszívódási zavar, a karcinoid szindróma, illetve bizonyos gyógyszerek, köztük a tuberkulózis kezelésére előírt izoniazid használata.
A niacinhány jellemzői tünetei
A niacinhiány első jelei általában enyhébbek, és alig lehet észrevenni őket. Idetartozik a lelassult anyagcsere és a hideggel szembeni fokozott intolerancia. Ahogy aztán az ember állapota romlik, súlyosabb panaszegyüttes keletkezhet, ami pellagra néven ismert. Ezt
vámpírbetegségként is emlegetik, mivel a napsugárzásnak kitett bőrfelületeken sötét foltok megjelenésével, illetve a bőr gyulladásával és a szaruréteg túlburjánzásával járhat.
A bőrelváltozások kezdetben napégésre vagy kiütésekre hasonlíthatnak, ezért a háttérben meghúzódó állapot nehezen azonosítható. A niacinhiány további tünetei 3 nagy csoportba sorolhatók.
1. Emésztőrendszeri tünetek
A hiányállapottal összefüggésben különféle gasztrointesztinális tünetek jelentkezhetnek, köztük hasmenés (a széklet véres vagy nyálkás lehet), hányinger, hányás, gyomorfájdalom, csökkent étvágy, fokozott nyáltermelés, nyelvfájdalom és -gyulladás, nyelési nehézségek, szájsebek kialakulása, gyomorhurut és aklórhidria (csökkent sósavtermelés a gyomorban).
2. Neurológiai és pszichiátriai tünetek
Az állapot előrehaladtával különféle neurológiai és pszichiátriai tünetek is felléphetnek. Ezek lehetnek enyhébbek, mint a fásultság, az ingerlékenység, a koncentrálási zavarok, az extrém fáradtság, a szorongás és a depresszió, vagy súlyosabbak, mint a kognitív hanyatlás, a zavartság, a dezorientáció, a tévképzetek, a hallucinációk vagy a delírium.
3. Végstádiumú tünetek
Az utolsó stádiumban a kimerültség és a zavartság tovább fokozódik, ami súlyos fejfájással párosulhat. Ennek az az oka, hogy az extrém, kezeletlen niacinhiány agygyulladást okozhat.
A súlyos niacinhiány izomgyengeséget és bizsergést is kiválthat. Ez olyan érzés, mintha apró tűkkel szurkálnák az embert.
Nem ritka az étvágytalanság sem, ami nagyfokú fogyást eredményezhet, illetve előfordulhat eszméletvesztés is. A kezeletlen, évekig tartó niacinhiány végül halálhoz vezethet, ami a súlyos energiahiánnyal és a testi funkciók leállásával függhet össze.
Ilyen esetben kell orvoshoz fordulni
Ha a niacinhiány vagy a pellagra jellemző tüneteit tapasztalod magadon (például szokatlan bőrkiütéseket, szájsebeket, hányingert, hányást, zavartságot, hasi fájdalmat és izomgyengeséget), érdemes lehet kivizsgáltatnod magad, ha azonban súlyos panaszaid jelentkeznek (például eszméletvesztés, hallucináció, teljes étvágytalanság vagy extrém kimerültség), sürgősen kérj segítséget.
A niacinhiány vizelet- vagy vérvizsgálattal diagnosztizálható, majd niacinkiegészítők szedésével vagy több niacintartalmú étel fogyasztásával fordítható vissza. Szükség esetén azonban a kialakuló egészségügyi állapotok külön is kezelésre szorulnak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés