A kutatás eredménye egy nagyon fontos problémára hívja fel a figyelmet, hiszen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a világon csaknem másfél milliárd ember él magas vérnyomással, akiknek szinte a fele nem is tudja, hogy gondja van a vérnyomásával. Több tudományos vizsgálat eredményét összevetve egyértelműen kijelenthető, hogy a kontrollálatlan magas vérnyomás drámaian megnövelheti az Alzheimer-kór kockázatát 60 év felett.
Így függ össze a betegség és az Alzheimer-kór
Az összefüggés felismerése forradalminak számít a megelőzés és a gyógyítás szempontjából, már csak azért is, mert mint kiderült, a vérnyomás és a demencia közti kapcsolat életkortól független, hiszen még a 70-es és 80-as éveiket taposóknál is jelentősen mérsékelhető az Alzheimer-kór kockázata, ha kezelik a magas vérnyomást.
Kiderült továbbá, hogy a kezeletlen magas vérnyomás nemcsak az Alzheimer-kór esélyét, hanem egyéb más demens állapot kialakulását is növeli, ráadásul igen jelentős mértékben, csaknem 70 százalékkal. Ugyanez igaz a rosszul kontrollált gyógyszeres hipertóniában szenvedőkre is, esetükben több mint 30 százalékkal nőtt a lehetőség arra, hogy elindul a kognitív hanyatlás.
Ha azonban a vérnyomást gyógyszerrel kezelték, csökkent a kockázata a demenciának.
Az egész testet megbetegíti a magas vérnyomás
A tapasztalatok szerint sajnos sok magas vérnyomással diagnosztizált beteg nem szedi rendszeresen a gyógyszereit, vagy kezelésre rezisztens magas vérnyomásban szenved. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint öt vérnyomásproblémával küzdő ember közül mindössze egy van kontroll alatt. Pedig a megelőzés és a betegség kezelése nagyon fontos lenne, ugyanis tévedés azt gondolni, hogy a vérnyomásingadozás kizárólag a szív egészségét veszélyezteti.
A vérnyomással kapcsolatos problémák az egész testre kihatnak.
Az ellenőrizetlen magas vérnyomás a szívbetegségen kívül összefüggésbe hozható a vesebetegséggel, a szélütéssel, a 2-es típusú cukorbetegséggel és az általános demenciával is.
Fontos azonban megjegyezni, hogy bár az olyan kezeletlen érrendszeri betegségek, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség, nem feltétlenül okoznak Alzheimer-kórt, de felgyorsíthatják az Alzheimer-kór patológiáját, és növelik a kockázatát.
Megelőzhető az Alzheimer-kór magas kockázata
Jó hír azonban, hogy a szakértők szerint megelőzhető az Alzheimer-kór kialakulása és egyéb olyan betegségek kockázata, amelyek a kontrollálatlan magas vérnyomással hozhatók összefüggésbe. Annak érdekében, hogy a vérnyomásunk alakulásáról hiteles képet kapjunk, naponta többször több napon keresztül ellenőriznünk kell. A mérést mindennap ugyanazokban az időpontokban kell elvégezni. Ahhoz, hogy hiteles adatot kapjunk, a szakértők azt tanácsolják, hogy vérnyomásmérés előtt fél órával már ne fogyasszunk koffeintartalmú italokat, illetve ne végezzünk testmozgást. (A dohányzás és az alkoholfogyasztás lehetőség szerinti általános mellőzésén túl.)
Nagyon fontos, hogy a gyógyszeres kezelésben részesülő betegek naponta bevegyék a vérnyomáscsökkentőjüket, ugyanis ezeket a gyógyszereket nem őrzi meg még egy napig sem a szervezet.
Sajnos a magas vérnyomás nem elmúlik el, sokszor még a drasztikus életmódváltás sem elegendő.
Ez utóbbinak fontos része a só bevitelének csökkentése, sok gyümölcs és zöldség fogyasztása, teljes kiőrlésű gabonát és jó zsírokat tartalmazó étrendek követése, valamint a rendszeres testmozgás.
Az elfogyasztott ételek jelentősen hozzájárulhatnak ahhoz, hogy milyen a vérnyomásunk. Mutatunk 8 ételt, ami magas vérnyomást okozhat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés