Ez a legveszélyesebb játék, akár halálos is lehet: az orvosok betiltanák

GettyImages-1418010936
Olvasási idő kb. 4 perc

Évtizedek óta kedvence a gyerekeknek, azonban lenyelhető darabjai könnyen a gyerekek gyomrában végezhetik. Az orvosok a teljes tiltás mellett álltak ki.

Az orvosok és a játékgyártók is folyamatosan igyekeznek felhívni a mágnesekben rejlő veszélyekre a figyelmet, azonban a balesetek száma nem csökken.

Leah Middelberg, a Nationwide Children's Hospital sürgősségi orvosa által vezetett új kutatás szerint a neodímium mágnesek eltávolítása érdekében sürgősségi műtétre szoruló gyerekek száma még mindig jelentős, annak ellenére, hogy minden fronton megpróbálják felhívni a figyelmet a veszélyekre, és a játékokon is feltüntetik, mely életkor alatt lehetnek veszélyesek. 

Hiába szép és színes, az apró mágnesgolyók kifejezetten veszélyesek, ha lenyelik őket
Hiába szép és színes, az apró mágnesgolyók kifejezetten veszélyesek, ha lenyelik őketKelly Mitchell / Getty Images Hungary

Betilthatják a mágneseket?

Az amerikai orvosok szerint megoldást csak a drasztikusnak tűnő tiltás jelenthet, a mágnesben rejlő veszélyek ugyanis halálosak is lehetnek. 

A nagy teljesítményű, ritkaföldfém mágneses golyókat vagy gyöngyöket gyakran szórakoztató, stresszoldó játékként árulják, de a legveszélyesebb játékok közé tartoznak, amikor a gyerekek megeszik azokat

– mondja Minna Wieck, az UC Davis Children's Hospital gyermeksebésze.

Ezernyi videóval találkozunk a YouTube-on is, ahol a színes golyócskákból épített, nyugtatóan monoton hangú felvételeken cuki kisállatok bolyonganak a mágneslabirintusban vagy rágcsálnak jutalomfalatot a kastélyszerűen felépített, babaház méretű alkotásokban. Nem csoda, hogy már nemcsak az iskolások számára kedvelt játék a mágnesgolyó, hanem a kisebbek is rendszeresen kipróbálják. 

Maga a mágnesesség jelensége is egyfajta varázslat, azon kevés, ingerszegény játékok egyike, ami képes megragadni a gyermekek fantáziáját. A természetes játékokat kedvelő és a képernyőmentességre törekvő szülők számára igazi aduász, ha menő, de értékazonos játékot vennének. A mágnesgolyók és -pálcikák által építhető formák száma végtelen, bármit modellezhetnek az apró hozzávalók segítségével. A baj akkor van, ha az építőelemeket véletlenül vagy korukból fakadóan a szájukba veszik a gyerekek.

Nem gyerek kezébe való, lenyelni pedig életveszélyes

Egy amerikai vizsgálat szerint ráadásul nem is függ a kortól, kiket érint leginkább a veszélyes probléma, ugyanis még tinédzserek is rendszeresen jelentkeznek amiatt a tengerentúli sürgősségi osztályokon, hogy mágnes került a gyomrukba. Igaz, ők nem az építőjáték elemeit, hanem inkább hamis piercingeket nyelnek le véletlenül.

Fejleszti a térbeli koordinációt, ha belőle építenek, de még szülői felügyelet mellett is a gyerekek szájába kerülhet
Fejleszti a térbeli koordinációt, ha belőle építenek, de még szülői felügyelet mellett is a gyerekek szájába kerülhetcheshka / Getty Images Hungary

A mágnesek vonzzák egymást és egyéb tárgyakat is, ennek a tulajdonságuknak köszönhetően olyan népszerűek, azonban éppen ebben rejlik veszélyük is. A szöveteken keresztül szervezetünk belsejében is összetapadhatnak, ilyenkor pedig perforációt, csavarodást vagy elzáródást okoznak a bélrendszerben. Fenyegető a vérmérgezés veszélye is, akár halálos is lehet egy mágnesnek köszönhető fertőzés. 

Szerencsés esetben a szülőnek azonnal feltűnik, hogy az eltűnt alkatrész valahogy a gyermek szájába került, egy gyors röntgent követő műtét biztosan életet menthet. Az idő múlásával azonban a bélrendszerbe kerülhetnek az apró részek, onnan sokkal nehezebb eltávolítani őket, és a nagyobb tapadás miatt a bélproblémák kialakulásának lehetősége is nagyobb.

Bárkivel előfordulhat 

Middlberg és munkatársai a 2017–19 közötti időszak 25 gyermekkórházának adatait összesítve arra jutottak, hogy nincs gazdasági és társadalmi háttértől függő oka annak, ki nyel le mágnest, ez a baleset tényleg bárkinek a gyermekével előfordulhat. A mágnesek minden gyermek számára egyformán csábítóak.

A szülők soha nem gondolják, hogy gyermekük olyan „buta” lesz, hogy lenyeli a mágnest. A gyerekek azonban gyakran felnőtt felügyelete nélkül is játszanak velük, és sokszor a felügyelet ellenére is a szájukba veszik őket, mondta az orvos, aki az egyetlen megoldást abban látja, ha ezt a játékot egyszerűen nem vesszük meg, így esély sem lesz arra, hogy a kis kezeken kívül más testrészek is hozzáérhessenek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek