Noha az állatvilágban előforduló kannibalizmus sokak számára lehet felkavaró, attól még létezik, ráadásul több millió éve. A világ legrégebbi ismert esete ugyanis a félmilliárd évvel ezelőtti trilobitákig nyúlik vissza. Jóllehet, ezek az ízeltlábúak kihaltak, és már nem tudják megenni egymást, azért maradt még a természetben jó pár olyan faj, amely bizonyos körülmények között képes megenni a társát vagy akár az utódait. Például a kisgyermekek mellett is szívesen tartott házi kiskedvencünk, a hörcsög.
Ok nélkül nem fordulnak egymás ellen
Már az elején fontos leszögezni, hogy a hörcsögök alapvetően nem kannibálok, tehát elsődleges táplálékként nem egymást fogyasztják. Az viszont tény, hogy bizonyos körülmények között, például stresszes helyzetekben mutathatnak ilyen viselkedést, ám arra továbbra sincs hiteles magyarázat, hogy vajon minden fajta érintett-e ebben. Arra azonban több tanulmány is rávilágított, hogy a szíriai, az orosz és a roborovszki törpe hörcsögöknél minták sorozatai mutatnak a hajlamra.
Furcsa hörcsögszokás
A tudósok is megerősítik, hogy e viselkedés tényleg csak stresszes körülmények között fordul elő, szerintük ugyanis ez nem más, mint egy, a nehéz időkben előforduló túlélési mechanizmus, amelynek több oka is van. Egyrészt az, hogy ezeknél az átlagosnál magasabb szaporodási rátával rendelkező állatoknál nagyobb az esély a túlszaporodásra, amely az élelemellátás összeomlásához vezethet.
Tehát amikor túl sok a hörcsög, élelem viszont nincs elég, az állatok egymás ellen fordulhatnak.
Más tanulmányok viszont azt is kimutatták, hogy a hörcsög étrendjében bekövetkezett módosulások is megváltoztathatják a kisállatok viselkedését.
Amikor a kicsinyeik sem ússzák meg
Nem ritka, hogy a hörcsögök a kicsinyeiket fogyasztják el, ami egyes szakértők szerint a bizonytalanság érzéséből fakad. Az a hörcsöganya ugyanis, amelyik úgy érzi, hogy nincs elég élelme a családja számára, vagy épp nincs biztonságban a ragadozóktól,
inkább elpusztítja a csemetéit, és még a nyomukat is eltünteti.
A nőstény állatokra akkor is jellemző lehet a kannibalizmus, ha a kicsinyeik nem egészségesek, vagy több utód született, mint amennyit elbír az alom. Egy-két újszülött hörcsög elfogyasztásával az anya nemcsak a többi utód túlélési esélyeit növeli, hanem saját magának is segít, hiszen így megfelelő mennyiségű anyatejet tud termelni.
Ez a helyzet a vadonban
Noha általános nézet, hogy csupán a házi kedvencekként tartott állatok ehetik meg egymást, az elmúlt években egyre több bizonyítékot találtak arra vonatkozóan is, hogy
a vadon élő társaik sem kímélik egymást.
Ideális esetben a szabadban a hörcsögöknek nagy hely és rengeteg erőforrás áll rendelkezésükre, ám a jóslatok szerint az emberi tevékenység és az éghajlatváltozás miatt néhány hörcsögfaj 2050-re kihal. Az egyre szűkülő lehetőségek miatt arra lehet majd számítani, hogy a vadonban élő állatok is egyre stresszesebbé válnak, így nagyobb eséllyel fordulnak egymás ellen.
Kedvenc vadállataink is így viselkednek
Az állatvilágban nem a hörcsög az egyetlen állatfaj, ami, ha úgy adódik, a sajátjai ellen fordul. Galériánkban a teljesség igénye nélkül gyűjtöttük össze azokat az állatokat, amelyek életében találkozni a kannibalizmussal – kattints a képre, és lapozd végig az összeállításunkat.
Ha szívesen olvasnál még állati érdekességekről, akkor figyelmedbe ajánljuk a levágott karját visszanövesztő élőlényről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés