Egyelőre úgy látja az amerikai erdő- és papíripari szövetség, hogy lehetetlen lesz betartani az Európai Unió (EU) erdőirtással kapcsolatos új szabályozását, az EUDR-t. Ennek értelmében az erdőirtáshoz és erdőpusztuláshoz kapcsolódó áruk alapanyagainak visszakövethetőknek kell lenniük egészen az eredetükig. A szövetség szerint lehetetlen, hogy minden fát nyomon kövessenek – derül ki a Portfolio írásából.
A higiéniai termékek alapanyaga is drágulhat
Az amerikai erdő- és papíripari szövetség szerint a cellulóz ellátási láncok túlságosan fragmentáltak az eredetkövetéshez, olykor két év is eltelik, mire a kivágott faanyagot feldolgozzák és rostanyaggá alakítják.
A tét nem kicsi, hiszen az amerikai beszállítók fedezik az EU-nak a rengeteg higiéniai termék gyártása során felhasznált, úgynevezett cellulóz bolyhos pép igényének mintegy 60 százalékát. Így bármilyen ellátási zavar komoly következményekkel járhat az unióra nézve. Mark Pitts, a szövetség ügyvezető igazgatója szerint az EUDR komoly kötségnövekedéssel jár az amerikai termelők és beszállók számára, ami könnyen továbbgördülhet a késztermékekig,
a pelenkák, egészségügyi betétek és más higiéniai termékek jelentős áremelkedését okozva.
Az amerikai szövetség azt szeretné, hogy az erdőirtás szempontjából alacsony kockázatúként kategorizálják az ágazatot, amely így mentesülne a nyomonkövetési kötelezettség alól. Legalábbis szeretnék a szabályozás végrehajtásának elhalasztását elérni.
Az EUDR az unió globális károsanyag-kibocsátás elleni stratégiájának része, amely a fakivágásokra és az erdőirtással összefüggő kibocsátásra koncentrál. Célkitűzései között szerepel, hogy az érintett termékek fogyasztásával és előállításával összefüggésben okozott szén-dioxid-kibocsátás legalább évi 32 millió tonnával, 10 százalékkal csökkenjen. A tervezett szabályozás előírná, hogy minden alapanyagot, így például az összes fát, tehenet és kakaóbabot nyomon kell követni, az ömlesztett árucikkek esetében is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés