Tévhit, hogy mindig az anya javára dönt a bíró gyermekelhelyezéskor: ez történik a valóságban

A gyermekelhelyezés a válás egyik legnehezebb és legérzékenyebb része. A családok felbomlása egyik félnek sem jó, a fenti videóban szakértővel beszélgetve néztük meg, hogyan zajlik ez a valóságban.

Előfordulnak esetek, amikor a házasság vagy élettársi kapcsolat felbomlik, és a pár külön utakon folytatja. Ha azonban gyerekeik vannak, akkor nemcsak a vagyonuk felosztásáról, hanem a gyermekelhelyezésről is gondoskodni kell. Ha a szülők nem tudnak megegyezni ebben a kérdésben, a bíróság dönt a kiskorú gyermek érdekét figyelembe véve.

A felügyeleti jogi perben a gyermek legfőbb érdeke a döntő
A felügyeleti jogi perben a gyermek legfőbb érdeke a döntőfizkes / Getty Images Hungary

A gyermekelhelyezési per menete

Dr. Gera Andrea ügyvédnő szerint, ha erről a szülők képesek dönteni, akkor ezt kell elsődlegesen irányadónak tekinteni. Ha a szülők nem tudnak megegyezni ebben a kérdésben, a gyermekek elhelyezéséről a bíróság dönt a kiskorú gyermek érdeke szerint.

A szülői felügyelet rendezése, azaz a régi nevén a gyermekelhelyezési per fő célja, hogy meghatározásra kerüljön, hogy a szülők különélése esetén kinél él majd a gyermek, azaz ki gyakorolja felette a továbbiakban a szülői felügyeleti jogokat.

Ebben az esetben a gyermek érdekei a legfontosabbak, vagyis az, hogy a testi, értelmi, erkölcsi fejlődése hol, melyik szülőnél biztosítható a legjobban. A bíróságnak azt is meg kell vizsgálnia, hogy az egyezség, amelyet a szülők egymás között meghoztak, ellentétes-e a gyermek érdekeivel. Ha úgy látja, hogy igen, akkor szülői egyetértés esetén sem hagyhatja jóvá azt, ilyenkor meghozza a gyermek érdekének legjobban megfelelő döntést.

Milyen szempontokat vesz figyelembe?

A már korábban említett szempontok mellett, a bíróság alaposan vizsgálja a szülőket, például az egyéniséüket, életmódjukat, erkölcsi tulajdonságaikat. Azt is nézik, hogy mennyire őszinte a ragaszkodásuk, valamint azt, hogy a gyermek mennyire kötődik a szülőkhöz. Ezenkívül nem hagyhatja figyelmen kívül a szülők lakás-, munka- és jövedelmi körülményeit sem. A bíróság a döntésének meghozatala előtt környezettanulmányt végeztet, óvodai, iskolai véleményt szerez be, és gyakran pszichológus szakértő szakvéleményét is kikéri. Emellett meghallgathatja a gyermeket is.

Ha szívesen tájékozódnál hasonló jogi kérdésekben, olvasd el az alábbi cikkünket  az élettársi kapcsolatokról.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek