Kilencosztályos általános, jó lesz az nekünk?

Olvasási idő kb. 6 perc

Balogh Zoltán a minap bejelentette, a legutóbbi kormányülésen eldöntötték: elindulnak a kilencosztályos általános iskola irányába. Azt még nem tudják, hogy négyéves óvoda, ötéves alsó tagozat, vagy 3+3+3 éves általános iskola lenne a jó megoldás, de a bevezetést komoly társadalmi vita fogja megelőzni – ígérte az emberi erőforrás miniszter.

De jó lesz ez nekünk? 

Röviden: akár még jó is lehet.

Minden azon múlik, hogy hogyan valósítják meg, hová kerül az a plusz egy év. Aki figyeli az események alakulását, nagyjából már ennél a mondatnál gyanút fog, mivel mostanában nem igazán szokott semmit sem társadalmi vita megelőzni, ha valamit be akarnak vezetni, azt egy tollvonással szokták, másrészt viszont ha valami, az oktatás aztán tényleg szakmai kérdés, szóval nem társadalmi, hanem szakmai vitára lenne szükség, abból viszont széleskörűre.

shutterstock 184985330

De hát ne ragadjunk le itt, félre a fenntartásokkal, tételezzük fel, hogy belátták, mondjuk a szégyenletes PISA eredmények kapcsán, hogy ez így nem mehet tovább, és tényleg jót akarnak, és úgy boncolgassuk kicsit a dolgot.

A kilencosztályos általános iskola ötletét egyébként nem először lengetik be, nagyjából évente előveszik a témát, az eredményt látjuk. Már megint rosszindulatúak vagyunk. Én igyekszem, tényleg nagyon próbálom komolyan elhinni, hogy most az egyszer sikerülni fog, meghallgatnak minden szakmai érvet, és végül hoznak egy bölcs döntést, amitől valóban javulni fog az oktatás színvonala, hiszen ez az ország érdeke. Például a következő kipróbált, és jól bevált módon:

A lengyel csoda

Amikor a kilencosztályos általános iskola bevezetéséről beszélünk, nem kell túl messzire menni, hogy jó példát találjunk. A lengyel csoda már-már akkora közhely, mint a finn oktatási rendszer: mindenki hallott már róla. De miről is van szó?

Induljunk egy kicsit távolabbról. Az oktatásunk alapvető rákfenéje az egyenlőtlenség, más néven méltánytalanság, amit koloncként cipel az egész társadalom. Az iskolában elért eredmények, (majd pedig a munkaerőpiacon való elhelyezkedés) Magyarországon kiugróan nagymértékben függnek attól, hogy honnan jön a gyerek, milyen a szociokulturális háttere.

Vagyis, hogy mik a szülei, hol, és milyen körülmények között élnek. Ha durván akarnánk fogalmazni, mondhatnánk, hogy kasztrendszerben élünk, aki ahova született, ott is marad. Vagy beszélgessünk a minőségi oktatásról egy borsodi zsákfaluban? Köszönöm.

Tulajdonképpen a kilencosztályos általános iskola bevezetésénél az a kérdés, hogy melyik az az oktatási szakasz, amit meg kellene erősíteni ahhoz, hogy a gyengébben teljesítő, nagyobb hátrányból induló diákok is fel tudjanak zárkózni, és ne a lemaradásukat görgessék tovább életük hátralévő részében. A kutatások szerint a válasz egyértelműen az, hogy már negyedik osztályban is hatalmas különbségek látszanak a legjobban és a legrosszabbul teljesítő öt százalék eredményei között.

Ha tehát azt szeretnénk, hogy ne csak a jó helyre született gyerekek érjenek el jó eredményeket, hanem az oktatás tényleg mindenki számára lehetőség, esély legyen a normális - és a társadalom, a közös egész számára is hasznot hozó - életre, vagyis az tényleg a társadalom javát szolgálja, az alsó évfolyamokon megszerezhető alapkompetenciákat kell megerősíteni. Magyarul: bombabiztosan tudjon számolni, olvasni, szöveget értelmezni, írni a gyerek.

Most már tényleg jöjjön a lengyel példa

Lengyelországban 1999-ben indult el az az átfogó reform, amely tulajdonképpen a közoktatás minden elemét átalakította, a szerkezettől az irányításon keresztül a pedagógiáig.
Ahogy nálunk jelenleg, úgy a reform előtt Lengyelországban is a nyolcosztályos általános iskola után mehettek középiskolába vagy szakképzőbe a diákok. Ezt alakították át 1999-től kezdve kilencosztályos képzéssé, méghozzá úgy, hogy az alapiskola hatosztályos lett, és erre épül rá a háromosztályos felső tagozat.

Szó sincs tehát arról, hogy simán egy évvel meghosszabbították volna az általános iskolát, sőt, a felső évfolyam még le is rövidült egy évvel, amit megkapott az alsó szint a plusz egy évvel együtt, így lett 6-3. Elnézést.

Ezzel párhuzamosan a szigorú mérést is bevezették, a negyedik és a hatodik osztály végén országosan egységes tesztet tölt ki minden gyerek – vagyis pontosan nyomon követhető, hogy országosan melyik iskola hogyan teljesít. 

Az első hat osztály után a felsőbe lépő diákoknak vidéken korszerű iskolaközpontokat hoztak létre. A felsőbb évfolyamokat tehát már mindenki minőségi környezetben, a városokban végzi, nem pedig a faluban, elzártan. Egyúttal megszüntették a központi tantervet és tanmeneteket, és az iskoláknak maguknak kellett kitölteniük az állami alaptantervet és kidolgozniuk a helyi tanterveket. Ezzel párhuzamosan új tananyagok is készültek, a tanároknak pedig továbbképzéseken kellett részt venniük, vagyis tényleg mindent átalakítottak, nem csak a tanulóévek számát.

Erre a kilencosztályos képzésre épül rá a gimnázium, a szakközépiskola, illetve szakmunkásképző, előbbi kettő szintén standard érettségivel végződik.

Szép, szép, de bevált?

Be. A reform ugyebár 1999-ben indult, a 2000-es PISA-teszten (amikor a változás eredményei még egyáltalán nem érződhettek), a lengyel diákok a visegrádi országok szintje alatt teljesítettek. 2003-ra olvasásból elérték az OECD átlagot, újabb 3 évvel később, 2006-ban pedig már az összes mért ország között a 9. helyen végeztek. Közép-Európában messze a legjobbak, és ugyanez a helyzet matekból is. A legutolsó (2015-ös) adatsor szerint a résztvevő 72 ország rangsorában szövegértésből a 10, matekból a 14. helyen végeztek. (Magyarország: 30. és 39. hely)

Az így bevezetett kilencosztályos általános iskola tehát beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Elsősorban a korábban gyengébben teljesítő diákoknak javult drámaian a teljesítménye, amit a közismereti tárgyak magas óraszámaival, a jól képzett tanárokkal, és a jó tanulók húzó hatásával magyaráznak. Van a Pisa felmérésnek egy idevágó részlete is: a szocioökonómiai háttérből adódó teljesítménykülönbség százalékban kifejezve, az OECD átlag 12,9 százalék, a lengyeleké 13 százalék, nálunk pedig 21 százalék. Ez a teljesítményjavulás egészen addig tartott, amíg át nem léptek a fiatalok a szakképzésbe, ott ugyanis az eredményeik hanyatlani kezdtek.

Vagyis, ha azt szeretnénk, hogy a közoktatás teljesítménye javuljon, akkor a legkritikusabb célcsoportok teljesítményét kell javítani – írta a téma kapcsán korábban Setényi János, oktatáskutató.  

Ha tehát valóban azt szeretnénk, hogy javuljanak azok a PISA eredmények, ne csak szétfolyjon a pénz az oktatásnak nevezett valamire, és ne csak az elitnek, hanem valóban széles tömegeknek, mindenkinek esélyt jelentsen a tanulás, akkor valóban itt az ideje bevezetni a kilencosztályos általános iskolát. De akkor úgy, ahogy a lengyelek: átfogó reformmal együtt, mert plusz egy évet odabiggyeszteni az elejére vagy a végére nem lesz elég. 

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Ez a típusú fejfájás az agydaganat jele is lehet
Ez a típusú fejfájás az agydaganat jele is lehet

Cikkünkben neurológus árulja el, mikor kell a fejfájás mögött agydaganat lehetőségére is gondolni.

január 6., 06:00

  • Offline
MIÉP, FKGP, SZDSZ: tudod, milyen magyar pártokat takarnak a rövidítések?
MIÉP, FKGP, SZDSZ: tudod, milyen magyar pártokat takarnak a rövidítések?

Itt a rendszerváltás utáni volt és jelenlegi magyar pártok kvíze.

január 6., 06:46

  • VIP
Kismalacot nevelt hálószobájukban Jókai felesége
Kismalacot nevelt hálószobájukban Jókai felesége

Jókai felesége remek háziasszony és elkötelezett állatbarát volt, a háziállatként tartott kismalacot például kávés kaláccsal etetgette.

január 5., 19:30

  • Testem
Zuhanyzás közben jöhet elő a demencia meglepő tünete
Zuhanyzás közben jöhet elő a demencia meglepő tünete

A demencia egyik kevesek által ismert tünetét zuhanyzás közben a legegyszerűbb felfedezni.

január 6., 05:46

  • Testem
Ez történik a testeddel, ha soha többé nem fogyasztod a magyarok kedvenc húsfajtáját
Ez történik a testeddel, ha soha többé nem fogyasztod a magyarok kedvenc húsfajtáját

Az étrendváltás óriási változást okozhat a testedben. Megnéztük, mi történik, ha elhagyod az egyik népszerű húsfajtát.

január 6., 07:26

  • világom
Fogorvos ötlete volt az amerikaik őrült terve, denevérbombákkal támadtak volna
Fogorvos ötlete volt az amerikaik őrült terve, denevérbombákkal támadtak volna

Elképesztő ötlettel állt elő egy amerikai fogorvos, denevérekkel akarta legyőzni a japánokat.

január 5., 19:00

  • Offline
Ezek a 19. századi festmények figyelmeztettek a klímakatasztrófára
Ezek a 19. századi festmények figyelmeztettek a klímakatasztrófára

Nem most kezdődött az önpusztító folyamat, de úgy tűnik, mostanában teljesedik majd ki.

január 5., 18:30

  • világom
Sziklafalba rejtették az ősi templomot: hátborzongató, amit benne találtak
Sziklafalba rejtették az ősi templomot: hátborzongató, amit benne találtak

Az ősi templom ódon falai között titkos szobákra bukkantak, ami meglepő felfedezésekhez vezetett.

9 perce

  • életem
„Édesanyám az életem egyik nagy kárvallottja” – interjú Boros Lajos börtönmisszió-vezetővel
„Édesanyám az életem egyik nagy kárvallottja” – interjú Boros Lajos börtönmisszió-vezetővel

Harminc évig ült, most újra a börtönöket járja Boros Lajos: üzenetet visz a raboknak arról, hogy ő is közülük való. Interjú a börtönmisszió-vezetővel.

január 5., 16:46

  • Mindennapi
300 ezer forintod is bánhatja, ha megszeged ezt a most érvényes utcai szabályt
300 ezer forintod is bánhatja, ha megszeged ezt a most érvényes utcai szabályt

Az utcai szabály megsértőit 5 ezertől 300 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújthatják.

január 5., 17:30

  • életem
Félmillió nyugdíjas kérhet nyugdíjemelést idén: közeleg a határidő
Félmillió nyugdíjas kérhet nyugdíjemelést idén: közeleg a határidő

2025-ben még többen jogosultak a nyugdíjemelésre, mint korábban. A legfontosabb, hogy kérni kell, nem jár automatikusan.

január 6., 09:06

  • Mindennapi
Kemény napok várnak a frontérzékenyekre, érkezik a januári tavasz
Kemény napok várnak a frontérzékenyekre, érkezik a januári tavasz

Ónos eső és viharos szél is társul a hőmérséklet-ingadozás mellé.

január 6., 07:56

  • Offline
Így vásároltunk a szocializmusban: piacok hangulatát idézzük fel képeken
Így vásároltunk a szocializmusban: piacok hangulatát idézzük fel képeken

A piacok a szocializmus idején is tele voltak élettel: galériában mutatjuk be őket.

január 5., 14:36

  • Testem
A kutatók szerint árthat a szívnek ez az egészségesnek hitt táplálékkiegészítő
A kutatók szerint árthat a szívnek ez az egészségesnek hitt táplálékkiegészítő

Nagy dózisban szedve a kapszula súlyos mellékhatásokat vonhat maga után.

január 6., 08:35

  • Offline
Retró magyar slágerek villámkvíze: kapásból megy, ki az előadó?
Retró magyar slágerek villámkvíze: kapásból megy, ki az előadó?

Ha otthon vagy a magyar slágerekben, jó lesz az eredményed ebben a kvízben is!

január 5., 16:00

  • Testem
Ez az életesemény változtatja meg a legdrámaiabban agyadat: igazi szuperszámítógép lesz belőle
Ez az életesemény változtatja meg a legdrámaiabban agyadat: igazi szuperszámítógép lesz belőle

Agyunk működése legalább annyira káprázatos, mint maga az élet. Kutatók most olyan felfedezést tettek, amit agyi szkenneléssel mutattak ki.

január 5., 15:10

  • Testem
Egyszerű fűszernek hiszed, pedig csodát tesz a keringéseddel
Egyszerű fűszernek hiszed, pedig csodát tesz a keringéseddel

A népszerű fűszerről kevesen tudják, hogy csodás jótékony hatásokkal rendelkezik.

január 5., 06:00

  • életem
Komoly büntetés jár a törvénytelen fémkeresőzésért
Komoly büntetés jár a törvénytelen fémkeresőzésért

Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni, ha fémkeresővel akarsz kincsekre lelni.

január 5., 07:26

  • Offline
Legendás szerepek – eltalálod, melyiket ki játszotta?
Legendás szerepek – eltalálod, melyiket ki játszotta?

Olyan legendás alakításokat, szerepeket gyűjtöttünk össze, amelyeket mindenkinek ismernie kell.

január 5., 06:46

  • életem
Mostantól szmájli is kerülhet a rendszámtáblákra
Mostantól szmájli is kerülhet a rendszámtáblákra

Bár a rendszám komoly dolog, mostantól némi derülésre is lehetőséget ad.

január 6., 08:06

  • Mindennapi
Bármikor kigyulladhat az autód, ha ezt látod rajta
Bármikor kigyulladhat az autód, ha ezt látod rajta

Ha ilyen jeleket látsz az autódon, ajánlott sürgősen cselekedned, mert félő, hogy hamarosan kigyulladhat.

január 5., 08:36

  • Mindennapi
Fontos engedményt kaptak a magyar autósok: már hatályba is lépett
Fontos engedményt kaptak a magyar autósok: már hatályba is lépett

A számos magyar autóst érintő engedmény szombaton lépett hatályba.

január 5., 07:45

  • Önidő
7 magyar emlék, amelyet egy másik országban kell keresned
7 magyar emlék, amelyet egy másik országban kell keresned

Ez az ország telis-tele van magyar emlékekkel – erről mi magunk győződtünk meg.

január 5., 10:06

  • Testem
5+1 étel, amit jobb, ha nem eszel meg másnap
5+1 étel, amit jobb, ha nem eszel meg másnap

Sokszor a legegyszerűbb maradék ételt enni, de másnap bizonyos ennivalók betegséget okozhatnak.

január 5., 11:40

  • világom
A világ második leghíresebb utolsó vacsoráján osztriga is az asztalra került
A világ második leghíresebb utolsó vacsoráján osztriga is az asztalra került

A pompás vacsora sokak számára az utolsó volt.

január 5., 08:06

  • Offline
Évezredes bosszú története a legnagyobb fáraósír titka
Évezredes bosszú története a legnagyobb fáraósír titka

Megtaláltak egy rég elveszett levelet, amely bizonyíthatja mindazt, amit korábban csak találgattak Tutanhamon sírjával kapcsolatban.

január 5., 13:36

  • Önidő
Wellness az ókori Rómában: a fürdők titkainak egy részét nem ismered
Wellness az ókori Rómában: a fürdők titkainak egy részét nem ismered

Egy ókori római fürdő sokkal több volt, mint a megtisztulás helyszíne.

január 5., 12:10

  • világom
Ők a természet legöregebb élőlényei – a legfiatalabbak 200 évig élnek
Ők a természet legöregebb élőlényei – a legfiatalabbak 200 évig élnek

Egyes példányok még az ókorban születtek, és ma is velünk élnek.

január 5., 11:10

  • világom
Erre a helyre 100 ezer évig tilos lesz belépni: jó oka van
Erre a helyre 100 ezer évig tilos lesz belépni: jó oka van

A belépés nemcsak tilos, hanem kifejezetten életveszélyes is, ezért azt minden eszközzel igyekeznek megakadályozni.

január 5., 12:40

  • világom
A hatalom és gazdagság jelképe volt egykor, ma a szemétbe dobjuk
A hatalom és gazdagság jelképe volt egykor, ma a szemétbe dobjuk

Egykor az elegancia és a gazdagság jelképe volt, ma már egyenesen a kukába dobjuk.

január 5., 09:06

Ezt olvastad már?

Érdekességek