Bár napjainkban nehéz elképzelni, hogy egy történet valódi veszélybe sodorna, ezek a művek korábban már rémületet keltettek, és óriási volt a hatalmuk – legalábbis az uralkodó rendszerek szemében. Bemutatunk négy olyan könyvet, amely egykoron tiltólistán szerepelt, és eláruljuk azt is, hogy miért váltak ezek a művek olyan veszélyessé, hogy elzárták őket az olvasóik elől.
A hatalom számára veszélyes könyvek
A könyv mindig is a szabadság és a tudás szimbóluma volt, ám sokszor előfordult, hogy bizonyos műveket annyira fenyegetőnek találtak a tartalma miatt, hogy betiltották őket.
A különböző egyházak és a kormányok gyakran döntöttek úgy, hogy a vallási dogmák, az erkölcsi normák és a politikai hatalom fenntartása érdekében megakadályozzák egyes könyvek terjedését.
Ezek a művek gyakran tabutémákat feszegettek, hiszen megkérdőjelezték a fennálló rendet, vagy egyszerűen olyan eszméket közvetítettek, amelyek veszélyesnek tűntek a hatalom számára.
Charles Baudelaire: A romlás virágai
1857-ben jelent meg Charles Baudelaire verseskötete, A romlás virágai (Les Fleurs du Mal) címmel, amely óriási felháborodást váltott ki a francia társadalomban. A kötetet erkölcstelennek ítélték, és Baudelaire-t perbe fogták, bíróság elé került az ügy. Emiatt a költőnek 6 versét ki kellett vennie a kötetből, vagyis betiltották. Ám az olvasókra így is óriási hatással volt: sokan az új, szabad gondolkodás szimbólumaként tekintettek rá. A mű mindennek ellenére botrányosnak számított, és a korabeli társadalom veszélyesnek ítélte azáltal, hogy sötét, dekadens eszméket közvetít.
Galileo Galilei: Párbeszédek
Galileo Galilei Párbeszédek című művével a korabeli katolikus egyház által támogatott geocentrikus világképpel szállt szembe, és kiállt a Kopernikusz által felvetett heliocentrikus elmélet mellett.
A könyv megjelenését követően Galilei ellen eretnekségi pert indítottak, és a művet betiltották. Galileit börtönbüntetésre ítélték, és eltiltották az írástól is.
Mindezt miért? A könyv veszélye éppen abban rejlett, hogy a tudományos gondolkodás forradalmasításával megkérdőjelezte a vallási dogmákat. A Párbeszédek című munkája a felvilágosodás egyik előfutárának számít, ám annak idején mindez olyan fenyegetést jelentett, hogy Galilei műveit inkább száműzték a polcokról.
Karl Marx és Friedrich Engels: A kommunista kiáltvány
Sok országban tiltott könyvnek számított az 1848-ban megjelent Kommunista kiáltvány – amely mindössze három hét alatt született meg –, és különös nagy visszhangot keltett a 20. század elején, amikor a kommunista eszmék forradalmakat robbantottak ki. Karl Marx és Friedrich Engels kiáltványában felszólították a munkásosztályt, hogy álljanak ellen az elnyomó kapitalista rendszereknek, és vezessenek be egy új, igazságosabb társadalmat. Ez a könyv komoly fenyegetést jelentett a kormányok számára, hiszen egyfajta politikai lázadásra és forradalmak kirobbantására ösztönözhette az embereket. Bár az olvasás önmagában nem jelentett közvetlen veszélyt, ám a benne foglalt eszmék kormányokat dönthettek meg.
Malleus Maleficarum, avagy A boszorkányok pörölye
1487-ben jelent meg a Malleus Maleficarum, vagyis A boszorkányok pörölye című könyv, amely részletesen bemutatja a boszorkányokat, és mélyreható útmutatót ad a boszorkányok azonosításához, üldözéséhez, valamint kivégzéséhez. A könyvet Heinrich Kramer és Jakob Sprenger inkvizítorok írták, és a középkori Európában a boszorkányüldözések bibliájává vált.
Ez a mű valóban veszélybe sodorta az embereket, hiszen a könyv félelemmel teli hangvétele és kegyetlen tanácsai hozzájárultak több ezer ártatlan ember halálához: akiket boszorkánysággal vádoltak meg, a könyv alapján ítélték halálra őket.
Napjainkban már történelmi tanulságként tekintünk rá, amely emlékeztet minket a vallási fanatizmus és az emberi kegyetlenség veszélyeire.
A veszélybe sodort könyvek hatalma és misztikuma
Nem csoda, hogy a történelem során olykor veszélyesnek ítéltek egy-egy könyvet, hiszen a könyvek ereje éppen abban rejlik, hogy képesek átformálni az emberi gondolkodást, kihívás elé állítani a fennálló rendszereket, és akár forradalmat is kirobbanthatnak. A felsorolt könyvek mindegyike valamilyen módon átlépte azokat a bizonyos határokat, ezzel új irányba terelve az olvasók gondolkodását. Bár manapság már a legtöbb ilyen műhöz szabadon hozzáférhetünk, a könyvtilalmak története emlékeztet minket arra, hogy az olvasás, noha bátor cselekedetnek számított, valódi következményekkel járt.
Mindegyikük komoly kulturális, társadalmi vagy vallási hatást gyakorolt az emberekre, az emberi kíváncsiság pedig mindig is hajtotta a tiltott tudás és az ismeretlen felfedezése. Ezek a könyvek pedig éppen ezt az igényt elégítik ki – és talán éppen ezért maradnak az idők végezetéig izgalmasak.
Melyik thrillert ajánlja Stephen King? Olvasd el a cikkünket ide kattintva.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés