Ott csap be a TikTok, ahol nem számítasz rá: ezért veszélyes görgetni

tiktok videó veszély
Olvasási idő kb. 3 perc

A legnézettebb TikTok-videók ötöde félretájékoztat a hírekről. Ennek a legnagyobb veszélye az, hogy így járványszerűen terjednek az összeesküvés-elméletek a platformon.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH)  online kérdőíves felmérés és fókuszcsoportos beszélgetések segítségével vizsgálta a TikTok-videók 13-25 év közötti korosztályra gyakorolt hatását és annak veszélyeit. Az ez alapján készült tanulmány szerint minél gyakrabban tiktokozik valaki, annál kevésbé képes felismerni az álhíreket – adta hírül a Qubit.

Így derültek ki a TikTok veszélyei

A felmérés során a válaszadóknak egy 11 fokú skálán kellett jelölniük, hogy egy-egy TikTok-videó állításait mennyire tartják igaznak vagy hamisnak, és arra is választ kellett adniuk, hogy naponta hány órát töltenek a platformon, és mennyire érzik magukat függőnek tőle. Ezek összevetéséből jól látszanak a veszélyek, amelyek a használókra leselkednek.

Az álhírek terjedésének veszélyét növelik a TikTok-videók
Az álhírek terjedésének veszélyét növelik a TikTok-videókSOPA Images / Getty Images Hungary

A kutatás szerint ugyanis minél kevesebb időt töltenek a fiatalok a TikTokon, annál jobb az álhírfelismerési képességük, ami összefügg még szüleik iskolai végzettségével is. A hamis állításokat tartalmazó tudományos és politikai tematikájú videók felismerésében nem volt jelentős különbség, ami arra utalhat, hogy a félrevezető információk felismerése inkább a posztoló profiljának hitelességétől, valamint a fiatalok előzetes ismereteitől függhet.

Az NMHH szerint a legtöbb válaszadó úgy ellenőriz egy-egy TikTok-videóban látott állítást, hogy a teljes történetet elolvassa, és más forrásban is utánanéz az abban szereplő információnak.

A szakemberek tanulmányukban azt írják, hogy a TikTok algoritmusa támogathatja a különböző összeesküvés-elméletek terjedését a platformon, és egyes kutatások szerint a Top20 keresési találatban bemutatott videók egyötöde félretájékoztatja a felhasználókat a legfontosabb hírekről. Az app megítélése a kutatók szerint a megkérdezettek körében is ellentmondásos, és sok fiatal aggodalmát fejezte ki a platform okozta függőség, figyelemzavar és időveszteség miatt.

A felmérés szerint egyébként a válaszadók az összes közösségimédia-oldal és -alkalmazás közül a YouTube használatáról mondanának le a legnehezebben és a Facebookéról legkönnyebben, miközben a TikTokot nem érzik nélkülözhetetlennek. Ennek ellenére a felmérésben résztvevők közül a legtöbben napi 2 óránál is hosszabb időt töltenek a platformon

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek