Az egykor virágzó üdülőhely ma már igazi szellemváros

GettyImages-860144374
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy szempillantás alatt lett több tízezres városból semmivé a Ciprus keleti oldalán található Varosha. Az egykori turistaparadicsom ma már csak önmaga árnyéka, omladozó házaiba életveszélyes belépni.

Nem egy olyan helyről hallani széles e földön, amely az idők során elnéptelenedett, mégis mindnek más és más a története. Ott van például Hashima, a világ egykor legsűrűbben lakott területe, amely hiába volt az egyik legnagyobb szénlelőhely, ma elhagyatottan áll. Aztán, hogy maradjunk kicsiny kis hazánk területén, Kakpuszta sincs már, hiszen a kis település utolsó lakója, Teri néni halálával a falu is megszűnt létezni. És így van ez Varoshával, azzal a ciprusi üdülővárossal is, amely hiába volt hajdanán zsúfolt turistaparadicsom,

közel ötven éve az utolsó lakóig mindenki elhagyta.

Ez a szellemváros volt Ciprus riviérája

Ha egy varoshainak azt mondta volna valaki a hatvanas évek végén, hogy városa hamarosan kong majd az ürességtől, valószínűleg csak legyintett volna. A Famagustához tartozó, Ciprus riviérájaként is emlegetett üdülőváros annyira népszerű volt, hogy még a hírességek is boldogan lógatták ott a lábukat.

Olyan színésznők és színészek voltak Varosha vendégei, mint Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor vagy épp Richard Burton.

Varosha tényleg Ciprus legje volt óriási szállodákkal, csábító bevásárlóközpontokkal, szemet gyönyörködtető, homokos strandokkal. Az élet pezsgett a városkában, az egyébként sem csekély, 39 ezer lelket számláló lakossága a főidényben 700 ezerre duzzadt. 

Famasgusta üdülővárosáért rajongtak a turisták
Famasgusta üdülővárosáért rajongtak a turistáktrabantos / Getty Images Hungary

Mindenkinek menekülnie kellett

A pezsgő életnek azonban egy csapásra vége lett, amikor 1974. július 15-én egy államcsínyt követően a török hadsereg megszállta a települést, a lakosságnak pedig szó szerint futva kellett elmenekülnie onnan.

Több tízezren hagyták el a területet, bízva abban, hogy egyszer hazatérhetnek.

A török katonaságon kívül a kicsivel több mint 6 négyzetkilométeres Varoshába azonban senki sem tehette be a lábát, és hosszú évtizedekig ez így is maradt. Egykori lakók arról meséltek, hogy sokaknál a tűzhelyen rotyogott az étel, amikor evakuálták őket, a legtöbben pedig hátrahagyva minden értéküket, mentek, amilyen gyorsan csak tudtak. 

Az otthagyott épületek máig üresen állnak
Az otthagyott épületek máig üresen állnaktrabantos / Getty Images Hungary

Minden úgy maradt, ahogyan régen

Így lett a mindig mozgásban lévő Varosha üres, kopár, félelmetes hellyé, amely szó szerint úgy néz ki, mint amit fél évszázada ottfelejtettek. Famagusta elhagyatott, tiltottnak kikiáltott negyedét alaposan megrágta az idő: az épületei közül több is összeomlott, de van olyan lakás, amely nappalijában egy fa nőtt, és olyan lakóház is, amelyben még mindig meg vannak terítve az étkezőasztalok. 

A szellemvárosnak van olyan háza, amely kellős közepén egy fa nőtt
A szellemvárosnak van olyan háza, amely kellős közepén egy fa nőttAstridxAim / Getty Images Hungary

Még mindig megy a vita

Noha a város sorsáról máig vitáznak, az állapota nem változik, ma is úgy néz ki, mint amit évtizedekkel azelőtt ottfelejtettek. Egy 1984-es ENSZ-határozat kimondta, hogy csak azok a lakosok telepedhetnek le, akik az erőszakos kitelepítés előtt ott éltek. A turisták nagy örömére előttük is megnyílt a kapu, sőt, az odaérkezők már Varosha tengerpartján legálisan is süttethetik a hasukat. Az épületek látogatása továbbra is tilos, az ingatag házak ugyanis nem biztonságosak. Ha tetszett ez a cikkünk, olvasd el ezt a hátborzongató helyeket bemutató írásunkat is.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek