Az argentin Villa Epecuénről ma már nehéz elképzelni, hogy úgy száz évvel ezelőtt egy igen népszerű üdülőfalu volt, ahol a látogatók kedvükre lubickolhattak a szóbeszéd szerint gyógyító hatású, helyi sós tóban. A 20. század derekán olyannyira felkapott hely lett, hogy jobbára Dél-Amerika más országaiból évente 25 ezer vendég özönlötte el a települést. Közben lakossága is felduzzadt, a több száz üzlettel, szállodákkal és múzeumokkal büszkélkedő falunak a hetvenes években már több mint ötezer lakosa volt.
Órák alatt lett semmivé az üdülőfalu
1985-ben azonban néhány óra alatt minden megváltozott a Buenos Aires tartománybeli településen. A térség ritka időjárási jelenségei elképesztően nagy mennyiségű esőt hoztak, ami annyira felduzzasztotta a Epecuén-tavat, hogy vizét már nem tudta megtartani a gát. A november 10-én történt katasztrófa kapcsán olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a tó még a medréből is kibillent, így az lett volna a csoda, ha nem történik tragédia.
Egyre magasabban állt a víz
Epecuént alig néhány óra alatt szó szerint elnyelte a föld, az ott élőknek épp csak annyi idejük volt, hogy magukhoz vegyék a legszükségesebb holmijukat, és elmeneküljenek onnan. A tó először 4, majd a vízszint fokozatos emelkedésével 1993-ra már több mint 10 méter magasan hullámzott Epecuén területén.
A gyógyító só kifehérítette a falu romjait
A víz pedig nem akart mozdulni, közel negyed évszázadig maradt a semmivé lett üdülőfalu területén. 2009-ben azonban megfordult a bő csapadékot hozó időjárás, és a tó elkezdett visszahúzódni.
Ekkor bukkantak elő újra a hullámok fogságába esett épületek, és ekkor látszódott, hogy milyen óriási pusztítást végzett a természet.
A tájat fehérre festette a víz gyógyító sója, az egykor csinos kis falu romba dőlt maradványait pedig nemcsak a víz kezdte ki, hanem az idő vasfoga is megrágta.
Ha látni szeretnéd, mi maradt Epecuénból, lapozz bele a galériába, amely a képre kattintva nyílik meg.
Ha szeretnéd megismerni a világ legérintetlenebb szellemvárosát is, akkor mindenképpen érdemes elolvasnod a Bodie-ról szóló cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés