A történelmi filmeknek mindig is nagy divatja volt, pláne azoknak, amik valós eseményeket dolgoznak fel. Óriási rajongótábora van például a második világháborús, vagy az ókori Rómáról szóló alkotásoknak. Azonban az ilyen filmek készítői gyakran esnek abba a hibába, hogy a látványra helyezik a hangsúlyt, nem pedig a történelmi hitelességre és pontosságra.
A Pearl Harbor nevetséges pontatlanságai
2001-ben mutatták be a Ben Affleck főszereplésével készült Pearl Harbor című második világháborús filmet. A mozi elvileg azt a bizonyos amerikai-japán ütközetet mutatja be, amely az egyik kulcspillanata, mondhatni fordulópontja is volt a második világháborúnak. A film azonban nem több egy pontatlanságokkal teli romantikus drámánál.
Az egyik első hiba a női főszereplő bikinijében testesül meg, amit akkor visel, amikor szerelme levelét olvassa egy tengerparti sziklán üldögélve. A fürdőruhája ugyan nagyon csinos, de a valóságban ezt a fazont csak öt évvel később dobták piacra.
A nagyobb hibák közé tartozik, amikor a japán támadáskor több amerikai pilótának nem sikerül felszállnia, és végül csak két repülő tud a magasba emelkedni. Ez túlzó drámai húzás volt a készítők részéről, ugyanis a valóságban sokkal többen tudták felvenni a harcot a japánok ellen. Ami még sántít, az a gép, amit használnak.
Szakértők szerint a filmben olyan Spitfire vadászgépet mutatnak, amely valójában csak 1944-ben készült el.
A HItlerről készült film sem teljesen hiteles
A bukás – Hitler utolsó napjai nem tartozik a kifejezetten ismert és kasszasiker filmek közé, azonban lényeges témát dolgoz fel. A 2004-ben megjelent alkotás Adolf Hitler utolsó 12 napját mutatja be, az események szem- és fültanúinak visszaemlékezései alapján. Így azt gondolhatnánk, itt nem igazán lehetnek pontatlanságok, de azért akad néhány.
A lényegesebb bakik közé tartozik, hogy a készítők nem igazán vették figyelembe a tanúk beszámolóját Hitler külsejével kapcsolatban. Ők úgy festették le, hogy a német vezér 1942-45 között jelentősen összeroppant, tartása összeesett, igazán öregemberesen nézett ki. Ennek ellenére a filmben semmi ilyesmi nem vehető észre Hitler karakterén.
A másik pontatlanság Hitler katonáihoz kapcsolódik. Egy szakértő elmondása szerint nem helyesen ábrázolták a filmben, hogy a tisztek egymás között nyilvánosan kritizálják Hitlert. A valóságban ez nem igazán történhetett meg, mert igencsak féltek a Führertől.
A 300 hibái
A 2007-ben megjelent 300 című film óriási sikert aratott világszerte. Hatalmas rajongótábora van a mai napig, annak ellenére, hogy hemzseg a pontatlanságoktól. Nem árt azonban figyelembe venni, hogy a film nem történelmi események, hanem egy képregény alapján készült.
Mégis, talán elvárható lenne, hogy egy lényeges történelmi eseményt érintő filmet legalább valamelyest pontosan vigyenek vászonra. Az ókorral foglalkozó történészek szerint a film számtalan olyan bakit tartalmaz, ami egy kis odafigyeléssel elkerülhető lett volna.
Az egyik leglényegesebb torzítás, hogy a spártai sereg nem csupán háromszáz emberből állt, hanem hétezerből. Ennek ellenére persze Xerxész serege még mindig túlerőben volt, hiszen serege százezer embert számlált.
A másik tévedés talán senkinek nem tűnt fel, hiszen a közhiedelemnek is része. A koraszülötteket és torzszülötteket nem dobták le a Taigetoszról, hanem a hegység egy bizonyos völgyében lettek magukra hagyva, ahol bárki rájuk találhatott, és felnevelhette őket.
Ami még érdekes lehet, hogy Spártában valójában nem volt olyan tanács, amit a filmben mutatnak. A vének tanácsa 28 tagú volt, és a két királlyal egészült ki 30 fősre. Az pedig egészen biztos, hogy a valóságban olyan viták, mint ebben a moziban, nem fordulhattak elő.
A Napóleon film vérlázító pontatlanságai
Az egyik legbosszantóbb pontatlanságokkal teli film a 2023-ban bemutatott Napóleon. Ennek Ridley Scott a rendezője, így sokan nagy reményeket fűztek az alkotáshoz, de csalódniuk kellett. A brit rendező erőteljesen háttérbe szorította a történelmi hitelességet ebben a filmjében.
Talán az egyik legnagyobb hiba Napóleon egyetlen szerelmével, Jozefinával kapcsolatos. A nő 6 évvel idősebb volt a francia uralkodónál, míg a filmben egészen fiatalnak ábrázolják. Életkorának hiteles bemutatása leginkább azért lett volna lényeges, mert így megértette volna a néző, miért nem születhetett gyermekük, és hogy Napóleon miért viselkedett ilyen éretlenül kapcsolatukban.
A történészek szerint a leghatásvadászabb húzás az a jelenet volt, amelyben a francia hadsereg megtámadja a piramisokat. Kijelentették: ez a valóságban egyáltalán nem történt meg. Annyi igazság van a történetben, hogy Napóleon valóban elment Egyiptomba seregével, de a csatákat több kilométerre vívták a piramisoktól.
A következő pontatlanságot elkönyvelhetjük rendezői szabadságnak is. Az 1815-ös waterlooi csata után azt láthatjuk, hogy Napóleon találkozik Wellington hercegével. Ez egy fiktív elem a filmben, mivel egyrészt a két történelmi figura maximum a csatatéren találkozhatott egymással, másrészt pedig Napóleon soha nem járt brit földön.
A Galdiátor II-t sem ússzuk meg pontatlanságok nélkül
Az idei év egyik legjobban várt alkotása a Gladiátor második része, amit szintén Ridley Scott rendezett, csakúgy, mint az elsőt. Annak óriási sikere volt 2000-ben, így nagy várakozás övezi a folytatást. Félő azonban, hogy a szórakoztatás ismét a hitelesség rovására megy.
A történészek már a júliusban megjelent előzetest is szétszedték, kiemelve a legfőbb építészeti és kulturális pontatlanságokat. Ide tartozik, hogy a rómaiak nem tartottak találkozókat kávézókban és nem volt újságuk, amit olvashattak volna.
A következő, ami feltűnt a szakembereknek, az a Colosseum neve volt. Ez ott hibádzik, hogy abban az időben, amikor a Gladiátor játszódik, még nem így hívták a monumentális épületet, hanem az akkor hatalmon lévő uralkodó család után Flavius Amfiteátrumnak nevezték.
Az egyik legkirívóbbnak azonban azt a jelenetet tartják, amelyben a főszereplőnek és más gladiátoroknak egy színlelt tengeri csatában kell részt venniük. Erről is elmondható, hogy köszönőviszonyban sincs a valósággal.
Kíváncsi vagy mik azok a hazugságok, amik történelmet írtak? Ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze őket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés