Magyar erdőben lépett mérgező növénybe egy túrázó: súlyos tünetei lettek

veszelyes noveny-1483329107
Olvasási idő kb. 3 perc

Egyelőre nem tudni, milyen mérgező növénybe lépett egy Kőszeg melletti erdőben túrázó nő, aki komoly bőrtünetekkel került végül kórházba.

Noha azt gyanították, hogy a súlyos tüneteket okozó növény egy kaukázusi medvetalp lehetett, a természetvédelmi őr nem talált ilyet a területen – számolt be az Országos Kéktúra Kőszeg-Tömörd szakaszán történt esetről a Vaol.hu

Mint írták, az égési sérüléshez hasonlító, súlyos bőrpírral és piros, hólyagos kiütésekkel jelentkező bőrtünetek szinte azonnal jelentkeztek, de miután a kiránduló csapat egyik tagja orvos volt, így a nő még a helyszínen elsősegélyt kapott. A túrázót végül kórházba szállították, ahol azt az információt kapta, hogy

sérülését valószínűleg az ernyősvirágzatú növényekhez tartozó kaukázusi medvetalp okozhatta.

A kaukázusi medvetalpat a növényvilág egyik legveszélyesebbjének tartják
A kaukázusi medvetalpat a növényvilág egyik legveszélyesebbjének tartjákTatianaNurieva / Getty Images Hungary

Más mérgező növények is vannak

A 1699-es határkövének közelében, július 19-én történt eset óta azonban kiderült, hogy a bőrtüneteket valószínűleg nem e növény okozhatta, hiszen kaukázusi medvetalp nincs is ezen a környéken. Ezt erősítette meg a lap által megkérdezett dr. Balogh Lajos botanikus is, aki szerint a bőrgyulladást valószínűleg „a térség rétjein gyakori pasztinák (Pastinaca sativa) egyedei között gázolva ez a sárga virágú, szintén az ernyősvirágzatúak családjába tartozó, fél-másfél méteres termetű növény érintése és a napsütés együttes hatása idézhette elő” a  túrázó lábán. A szakértő szerint a kaukázusi medvetalphoz és a pasztinákhoz hasonló ernyősvirágzatú fajok a napfény hatására bomló úgynevezett furanokumarinokat tartalmaznak, így a növényi szőrök vagy a kifolyó nedv érintése komoly bőrgyulladást okozhat.

Hozzátették azonban, hogy hasonló gondokat okozhat többek között a kerti rutával, a szobai kankalinnal vagy a szömörcefajokkal való érintkezés is.

Ezt tegyük, ha megtörtént a baj

Mint írják, az orvosok szerint rendkívüli fontosságú ilyenkor a bőrfelületet azonnali szappanos lemosása és hűtése, majd a bőr és a nyálkahártya gyógyulásának elősegítésére alkalmazható krémek használata és az orvosi vizsgálat. A lap szerint kezelés nélkül a később létrejövő bíborszínű vagy fekete hegek évekig megmaradhatnak, ráadásul a kaukázusi medvetalp nedvének szembe kerülése még akár vakságot is okozhat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek