Lucille Ball és Desi Arnaz saját korában valódi hollywoodi álompárnak tűnt – románcuk rohamos gyorsasággal bontakozott ki, ám amilyen hevesen indult, olyannyira gyorsan derült ki róla, hogy nem éli túl a mindennapokat. Bár párként nem tudtak működni, két közös gyermekükön túl még egy fontos dolgot létrehoztak, ez pedig nem más, mint a Desilu Studios. A produkciós cég készítette azt a sitcomot, az I Love Lucy-t, amely rengeteget tett annak érdekében, hogy a sorozatokban máshogyan is megjelenhessenek a nők, mint azt megelőzően.
Senki sem hitt szerelmükben, még ők sem
Ball és Arnaz 1940-ben, a Too Many Girls című zenés film forgatásán ismerkedtek meg egymással. A régi Hollywood egyiuk legikonikusabb párja vált belőlük hónapok leforgása alatt: még abban az évben össze is kötötték életüket, noha nem lehet azt állítani, hogy egyikükben sem dolgoztak volna kételyek közös jövőjüket illetően.
Lucille ekkorra már ismert színésznő volt, míg Arnaz épp csak megvetette a lábát Hollywoodban. A férfinak egy kisebb mellékszerep jutott a filmben, melynek forgatása megváltoztatta sorsát. Jövendőbeli feleségét alig ismerte meg, amikor megkérdezte, megtanítsa-e rumbát táncolni. Feltételül azt szabta, hogy aznap este randevúzzon vele.
„Soha senkibe nem szerettem bele ennyire gyorsan, nagyon jóképű volt, és annyira romantikus” – emlékezett vissza Ball.
Természetesen a stábnak is feltűnt, milyen intenzív románc bontakozott ki kettejük közt, de senki sem gondolta, hogy ez tartós lehetne. Fogadásokat kötöttek arra, milyen hosszan marad együtt a két színész, de egy ideig úgy tűnt, a károgóknak nem lesz igaza.
Nem volt jó házasság, csak hosszú
Miután a film elkészült, Arnaz és Ball távkapcsolatban élték tovább mindennapjaikat, olyannyira intenzíven, hogy 29 ezer dollárnyi telefonbeszélgetéssel próbálták életben tartani a lángot. 1940 novemberében azonban New Yorkban ismét találkoztak, amiből gyors lánykérés és házasság lett.
„Desihez hozzámenni életem legbátrabb tette volt. Tudtam, hogy nem lenne szabad megtennem, de épp ez vonzott a legjobban. A barátaim fél évet adta a házasságunknak – én hat hetet” – vélekedett visszaemlékezések szerint kapcsolatukról Lucille Ball.
Ehhez képest kapcsolatuk végül húsz év elteltével ért véget hivatalosan, ráadásul két közös gyermekük is született, Lucie és Desi. Ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy mindvégig harmóniában éltek együtt. Arnaznak komoly alkoholproblémái voltak, kapcsolatuk utolsó öt évében már egészen biztosan csak gyermekeik tartották őket egymás mellett.
„Nem volt jó ez a házasság, csak hosszú. De azért tragikus sem volt, nem lehet két ilyen csodás gyermek mellett borzalmasnak nevezni egy kapcsolatot” – summázta érzéseit a színésznő annak idején.
Lucille Ball a tévézés úttörője volt
Még gyermekeik születése előtt, 1950-ben hozta létre a két színész a Desilu névre keresztelt produkciós cégét – a stúdió nevében saját keresztneveiket kombinálták, és első közös produktumuk is kettejük főszereplésével készült.
Az I Love Lucy című sitcom az ötvenes évek amerikai televíziózásában több szempontból is fontos szerepet töltött be:
egyrészt egy kubai-amerikai színész volt az egyik főhőse Arnaz személyében, ami akkoriban szokatlan fokú diverzitást jelentett. Nem volt kisebb eredmény az sem ugyanakkor, hogy Lucille személyében a másik, Arnazzal egyenrangú főszereplő egy nő lehetett. Ekkoriban egyértelmű volt, hogy a főszerepeket a férfiak kapják, így az, hogy Ball ilyen minőségében jelenhetett meg a vásznon, egészen egyedülálló volt.
A színésznő ennél még tovább is ment: amikor várandós lett első gyermekükkel, az bekerült a sitcom sztorijába is, így az elsők közt volt, akik nagy hassal forgattak. Azért nem volt annyira könnyű ezt elérni: az executive producerek ellenálltak, a terhesség szót nem használhatták a sorozatban, a várandós még megfelelt. Az első gyermekének 41 évesen életet adó Lucille tervezett császármetszésének időpontját összehangolták annak az epizódnak a sugárzásával, amelyben a filmbéli karakter megszüli gyermekét – ez volt egyébként az ötvenes évek televíziózásának egyik legnézettebb adása, több embert érdekelt, mint Eisenhower elnök beiktatása.
A szerencse is a Ballék mellé állt – a sorozatban fiuk született, és az ultrahangvizsgálatok előtti valóságban, meglepetésszerűen a színészpárosnak is fia lett.
Legendás szériákat teremtett meg cége
1960-ban aztán elváltak, de a jó kapcsolat megmaradt köztük: Arnaz 1986. december 2-án halt meg tüdőrákban, két nappal azelőtt, épp egykori házasságkötésük évfordulóján is beszélt még exfeleségével. Mindketten újra is házasodtak, a Desilu pedig akkor is működött, amikor kapcsolatuk már nem. Ball 1962-ben kivásárolta volt férjét a cégből, ezzel ő lett az első nő Hollywoodban, aki saját stúdiót vezet. Az 1966-1967-es tévés évadban mutatta be a Desilu mind az eredeti Star Trek, mind az eredeti Mission Impossible tévésorozatot. Érdekesség, hogy a Star Treket majdnem azelőtt elkaszálta a stúdió vezetősége, hogy egyáltalán elindulhatott volna – a CBS által elutasított, de az NBC által megvásárolt sorozattal kapcsolatosan attól tartottak a konzervatívabb, biztonsági játékos vezetőségi tagok, hogy túl nagy költségvetéssel készíthető csak el, potenciálisan csődbe viheti az egész céget.
Egyetlen elnökségi tag, Bernard Weitzman volt más állásponton – és Lucille Ball vele értett egyet, így megmentette a mára legendás franchise-zá vált Star Treket.
1968-ban aztán Ball eladta a céget: egyetlen sorozat jogai maradtak nála, ez pedig az I Love Lucy volt, természetesen.
Lucille karrierje során 13 Emmy-jelölésből négyet tudott díjra váltani. Még a nyolcvanas években is vállalt sorozatszerepeket, bár ekkor már nem tudott olyan sikereket elérni, mint annak előtte. 1989-ben szívműtétet hajtottak végre rajta, az ezt követő aortarepedésbe azonban belehalt.
Sophia Loren házassága, válása, majd ismételt házassága is különleges hollywoodi történet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
.