A világ egyik legnagyobb slágere, a Lambada ellopott dal

Karsa Tímea
Lambada Youtube
Olvasási idő kb. 4 perc

Mindenkinek a fülében cseng a Lambada, és tán még a klipet is látjuk magunk előtt, ahogyan a tengerparton táncolnak a zenekar tagjai. Az örök nyári dallam azonban eredetileg nem a Kaoma slágere volt, amiből hatalmas vita kerekedett az eredeti szerző és az együttes között.

A Lambada 1989-ben a semmiből robbant be – gondolhatnánk, holott valójában egy lopott szerzeményről van szó. Az 1989-es brazil dal Franciaországot, majd egész Európát meghódította, nemcsak a zenéjével, hanem azzal a jellegzetes, már-már érzéki tánccal, amit a klipjében lejtenek. A dal az Egyesült Államokban a negyvenhatodik helyet érte el a Billboard Hot 100-as listáján, Európában viszont sokkalta nagyobb népszerűségre tett szert, és a negyedik lett az Egyesült Királyság Singles Chartján.

A Kaoma egy francia-brazil együttes, amely 1989 januárjában alakult. Az énekes a 2017 elején tragikusan elhunyt Loalwa Braz volt, akit kifejezetten azért szerződtettek, hogy elénekelje a Lambadát.

A Lambada lopott változata világsikerre tett szert nyolc évvel az eredeti születése után
A Lambada lopott változata világsikerre tett szert nyolc évvel az eredeti születése utánUnited Archives / Getty Images Hungary

A siker átütő volt, ám a megszólalásig hasonlított egy 1986-os dalra, a melyet Márcia Ferreira adott elő Chorando Se Foi címen:

Nem az 1986-os volt azonban az eredeti Lambada, ugyanis a dallam egy bolíviai testvérpárhoz, Gonzalo és Ulises Hermosához tartozott, akik a Los Kjarkas együttes tagjai voltak. Márcia Ferreirának megadták az engedélyt, hogy újrahangszerelje és portugálra fordítsa a szerzeményt, nem úgy a Kaomának, aki világsikerré tette a dalt, ami eredetileg így szólt:

Az eredeti címén Llorando Se Fue, azaz ,,Sírva távozott” írói, a Los Kjarkas beperelte a Kaomát plagizálás miatt, és mivel a lopás ténye egyértelmű volt, a Kaoma busásan fizetett tettéért.

Elrendelték a Kaoma-féle Lambada lemezeladásaiból származó jogdíjak befagyasztását,

és megrovásban részesítették Olivier Lamotte d'Incamps francia vállalkozót, aki azt állította, hogy ő írta a dalt a Kaomának. Elmondása szerint 1988-ban egy brazil üdülőhelyen jutottak eszébe a jól ismert dallamok, és a szerzői jogokat is bejegyeztette. A dal szerzőjeként Chico de Oliveira szerepelt, ami, mint később kiderült, a férfi egyik álneve volt. Mindennek ellenére a Kaoma albumának amerikai kiadásán a dalfüzetben az állt, hogy a Hermosa-testvérek hozzájárultak a dal felhasználásához.

Lamotte d'Incamps végül 140 ezer dollárt ajánlott a testvérpárnak a dal jogaiért, akik

nem éltek az ajánlattal, merthogy mint mondták, az összeg messze alulmarad a lemezből származó világszintű bevételtől.

Végül peren kívül állapodtak meg, melynek értelmében a lemez után kapott jogdíjak huszonöt százaléka Lamotte d'Incamps-hoz mint promóterhez vándorol, huszonöt százalék a lemezkiadóé, a fennmaradó ötven százalék pedig az EMI-hez kerül, ami az eredeti, Llorando Se Fue jogait birtokolja.

A Lambada ellopása folytatódik

Ezzel nem ért véget a hányattatott sorsú 1981-es dallam története. 2011-ben ugyanis megjelent Jennifer Lopez On the Floor című dala, amiben egyértelműen a Lambadára hasonlító dallamokat fedezhetünk fel:

Érdekesség azonban, hogy ezt egy indiai zeneszerző, Babbi Lahiri kérte ki magának, merthogy állítása szerint 1990-ben ő vitte a Lambadát Indiába, és az énekesnő tőle lopta el a dallamokat, ezért őt illetik a jogdíjak. Íme az indiai verzió:

Babbi Lahirinek nem ez volt az első plágiumos ügye, így hoppon maradt, és nem jutott neki a kártérítésből. Arról nem szólnak a hírek, hogy az eredeti szerzők benyújtották-e jogdíjra való igényüket Jennifer Lopeznek, vagy megelégedtek azzal, amit az 1989-es lopott sláger hozott a konyhájukra.

Bár hatalmas sláger volt, a mai gyerekek talán nem is tudják, mi az a Lambada, ahogy sok mást is mesélni kell nekik.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek