Manapság hosszan lehetne sorolni azokat, akik a leggazdagabbak közé tartoznak, listák jelennek meg minden évben a nevükkel: Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója, Jeff Bezos, az Amazon alapítója, Mark Zuckerberg, a Meta feje, Larry Page, a Google társalapítója. Azonban egyikük vagyona sem ér fel azzal, amit a 14. századi mali uralkodó, I. Músza birtokolt.
A világ leggazdagabb embere: I. Músza
Miután 1312-ben hatalomra került, Músza megszilárdította királyságát, és olyan természeti erőforrásokat aknázott ki, mint az elefántcsont, a só és az arany. Mali ősi királysága a mai Mali, Szenegál, Gambia, Guinea, Niger, Nigéria, Csád, Mauritánia és Burkina Faso egyes részein terült el. I. Músza városokat fejlesztett fontos kulturális központokká, mint Timbuktu és Gao. Építészeket is hozott a Közel-Keletről és Afrikából, hogy új épületeket tervezzenek. Mali királyságát az iszlám világ kifinomult tanulási központjává változtatta.
I. Músza 1280-ban született egy befolyásos családba a nyugat-afrikai Mali Birodalomban. A történészek vitatják elődje személyét: egyesek szerint Musa testvére, Mansa (vagyis király) Abu-Bakr volt, míg mások szerint Mohammed ibn Gao. Bármelyikük is a megfejtés, az biztosnak tűnik, hogy az Atlanti-óceán felfedezésére indult 1312-ben több ezer hajóval, és soha nem tért vissza. Ekkor lett Músza a király.
24 várost csatolt a birodalmához, így a Mali Királyság területe több mint 3200 kilométerre terjedt ki. Ez a terület bőséges természeti erőforrásokkal rendelkezett, például sóval és hatalmas mennyiségű arannyal. Valójában a jelentések szerint a Mali Birodalom a világ aranyforgalmának körülbelül felét adta az uralkodása alatt. Ennek eredményeként Músza vagyona gyorsan növekedni kezdett.
Músza miatt összeomlott az egyiptomi gazdaság
1324-ben mekkai zarándoklatra indult, és kíséretével lenyűgözte az összes várost, amelyeken áthaladt. A Szaharán valaha átkelt legnagyobb karavánok egyike volt az övé, 8 ezer udvaroncból, 12 ezer szolgából állt, és 100 teve kísérte őket, tiszta arany rakománnyal. Még egy mobilmecsetet is magukkal vittek, hogy az uralkodó imádkozhasson. A karaván rabszolgái is gazdagon voltak felöltözve perzsa selymekbe.
Természetesen a hatalmas karaván mindenhol felkeltette a figyelmet, amerre járt Afrikán és a Közel-Keleten keresztül. Egyiptomban olyan sok aranyat költöttek vagy osztottak szét, hogy az arany ára bezuhant, és 12 évig tartott, mire az egyiptomi gazdaság helyreállt. Zarándoklata összességében több mint egymilliárd dollárnyi gazdasági veszteséget okozott a Közel-Keleten.
Amikor visszatért Mekkából Timbuktuba, tudósokat és egy andalúz építészt hozott magával Kairóból, hogy építsenek egy nagyszerű mecsetet, a Dzsingarejbert, amely építészeti remekmű és Afrika egyik legikonikusabb épülete lett. A legenda szerint minden pénteken új mecsetet építtetett, ez valószínűleg nem igaz, az viszont biztos, hogy több is az ő nevéhez fűződik. Uralkodása alatt Timbuktu vonzotta a tudósokat, hogy tanuljanak a könyvtárakban és az egyetemeken. A városban a fénykorában 25 ezer diák tanult, az archívuma pedig több mint 800 ezer kéziratot őriz.
1337-ben a mali uralkodó elhunyt. Bár a hatalmát fiaira hagyta, a birodalma lassan szétesett.
Ki volt a leggazdagabb ember a történelem során?
A vagyonának meghatározása utólag nehézkes. Egyes becslések szerint elérhette a 400 milliárd dollárt, ami már eleve meghaladná a ma élő leggazdagabb emberekét. Összehasonlításképpen, 2024-ben a SpaceX és a Tesla vezérigazgatója, Elon Musk vagyona körülbelül 270 milliárd dollár, míg az Amazon vezérigazgatójaé, Jeff Bezosé körülbelül 210 milliárd dollár. Ugyanakkor valószínű, hogy ennek sokszorosát birtokolta.
Néhány történész úgy véli, hogy Músza vagyonát egyszerűen lehetetlen pontosan felbecsülni. Ugyanakkor egyetértenek abban, hogy gazdagabb volt, mint más történelmi vezetők, például az első római császár, Augustus császár (javait 4600 milliárd dollárra becsülik) vagy az amerikai iparmágnás Andrew Carnegie (akinek körülbelül 372 milliárd dollárnyi vagyona volt).
A történelem legnagyobb vezetői nemcsak a vagyonukkal tűntek ki, a világ egyik legfelháborítóbb uralkodójáról itt olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés