Új égi jelenség bukkan fel az égen: szabad szemmel is láthatod

jelenseg-egi-nyito
Olvasási idő kb. 3 perc

Óriási nóvakitörés közeleg, legutóbb csaknem nyolcvan éve történt hasonló égi jelenség.

A normál körülmények között szabad szemmel nem látható nóva a robbanást követően hirtelen felfénylik majd az Északi Korona csillagképben, és távcső nélkül is látszik majd egy ideig – idézi Szabó Olivér Norton csillagászt az InfoStart.

Bámulatos és ritka égi jelenségnek lehetünk szemtanúi

Hamarosan néhány napig új csillag bukkan fel az égen, és a különleges nóvakitörést szabad szemmel is meg lehet majd figyelni. A T Coronae Borealis nevű égitestről van szó, amely az égbolt ötven legfényesebb csillagának egyike. Szabó Olivér Norton csillagász az InfoRádióban elmondta:

a T Coronae Borealis nóvakitörését valamikor augusztusban vagy szeptemberben éjszaka láthatjuk az égen a sarkcsillaghoz hasonló fényes pontként.

A ritka égi jelenséget szabad szemmel is láthatjuk majd
A ritka égi jelenséget szabad szemmel is láthatjuk majdgorodenkoff / Getty Images Hungary

A T Coronae Borealis „egy vörös óriás és egy fehér törpe együttese”, vagyis két csillag kering egymás körül. A fehér törpe egy halott csillag, míg a vörös óriás még életben van, de már az élete végén jár. A Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagásza hozzátette: a fehér törpe folyamatosan anyagot szív el a társától, amikor pedig kellően „naggyá hízik”, az elszívott anyag begyullad a kis csillag felszínén, és egy termonukleáris fúzió során „lerobban magáról a csillagról”. Ezt a nóvakitörést figyelhetjük majd meg heteken belül. A folyamat közben várhatóan óriási fények fognak megjelenni az égbolton, így

az egyébként szabad szemmel nem látható nóva a robbanást követően hirtelen felfénylik az Északi Korona csillagképben, és távcső nélkül is látszik majd.

A T Coronae Borealis egy nagyon különleges, változó csillag, úgynevezett visszatérő nóva, ami azt jelenti, hogy egy-egy robbanás során nem semmisül meg a rendszer, hanem néhány évtizedenként újra és újra felfénylik.

Ez a nóva nagyjából nyolcvan évente tör ki, legutóbb 1886-ban és 1946-ban volt látható az égen. A két csillagból álló rendszer 2600 fényévnyire van tőlünk.

A csillagász tájékoztatása szerint az új csillagot a Göncölszekér rúdjának meghosszabbításában, az Északi Korona csillagképben, az U-alak alja felé kell majd keresni. A nóvakitörés pontos időpontját nem lehet előrejelezni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek