Érdemes lesz kémlelni az eget: ritka csodát láthatsz

GettyImages-1444101509
Olvasási idő kb. 3 perc

Igazán emlékezetes látványban lehet részed péntek este: egy különleges holdkeltének köszönhetően más képet fest majd az éjszakai égbolt.

Érdemes lesz tovább ébren maradni április 26-án, amikor is egy különlegesen szép együttállás figyelhető majd meg az éjszakai égbolton. A Svábhegyi Csillagvizsgáló MTI-hez eljuttatott közleményében az áll, hogy ezen a napon a kelő Hold szoros közelségbe kerül az Antares csillaggal.

Különleges holdkelte

Az eget pénteken 23 óra után lesz érdemes kémlelni, a Hold ugyanis ekkor lesz 36 ívmásodperces, szoros együttállásban a Skorpió legfényesebb csillagával, az 1 magnitúdós vörös szuperóriással, vagyis az Antares csillaggal. A tájékoztatás szerint Budapesten az Antares csillag 23 órakor kel délkeleten, a 91 százalékos fázisú, közel telihold pedig bő 5 perc múlva követi majd.

Az együttállás érdekessége, hogy míg Magyarországról csak egy szoros közelítésnek látszik, addig a Föld keletibb vidékein a Hold el is takarja majd az Antarest.

A különleges holdkelte péntek este éjfél körül figyelhető majd meg
A különleges holdkelte péntek este éjfél körül figyelhető majd megthemotioncloud / Getty Images Hungary

Tiszta időben látszik 

Ha szeretnél részese lennei ennek a különleges holdkeltének, akkor jó, ha tudod, hogy a megfigyeléséhez nyílt és tiszta látóhatár szükséges. Ilyen észlelőhelyen egy egyszerű kézitávcsővel is igazán emlékezetes látványt nyújt majd a szivárvány minden színében csillogó horizontközeli Antares, és a vöröses színű, légköri fénytörés által összelapított holdkorong közelsége.

A páros éjfél környékén már szabad szemmel is könnyen megfigyelhető lesz.

Amint azt a Svábhegyi Csillagvizsgáló elárulta, az Antarest a vöröses színe miatt gyakran összetévesztik a Mars bolygóval. Mint írták, innen egyébként a görög eredetű neve is, ami nem más, mint az Anti-Árész, azaz Ellen-Mars. Hasznos tudni, hogy az Antares a látóhatár közelében mindenféle más színekben is mutatkozhat, amely a földi légkör fénytörő hatása miatt látszik csak ilyennek.

A csillagászok szerint az égitest asztrofizikai szempontból is igen különleges, hiszen hatalmas méretű vörös óriáscsillag, amelynek átmérője a Nap 800-szorosa.

Itthon nem jellemző égi tüneményben is gyönyörködhetünk

Ami azt illeti, csodákban nincs hiány Magyarországon. A napokban írtunk arról, hogy gyakrabban láthatunk itthon például sarki fényt. Ezt a látványos jelenséget az okozza, hogy a napszél részecskéit a Föld mágneses mezeje eltéríti, és a sarkok felé irányítja. Itt találkoznak a légkör sűrűbb rétegeivel, és a részecskék ütközése váltja ki a fényjelenséget. Idén a naptevékenységi maximum felé közeledve márciusban többször is észleltek sarki fényt hazánkban. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek