Nem egy westernfilmből lehet ismerős az Egyesült Államok hatalmas középső füves síksága és a délnyugati határvidék Texastól Kaliforniáig húzódó, kietlen tájakkal szegélyezett világa, amelyet máshol kerek e földön el sem tudnánk képzelni. Pláne nem Európában...
Európa egyetlen sivataga
Pedig bizony a vadnyugat nemcsak a tengerentúlon létezik, hanem hozzánk sokkal közelebb is: az Ibériai-félsziget egyébként is ámulatba ejtő déli részén, Andalúziában. Itt húzódik ugyanis az Európa egyetlen sivatagaként számon tartott Tabernas, amely kétségtelenül
kontinensünk legszárazabb térsége.
Száraz, sziklás terület kevés csapadékkal
Annak, hogy az Almeria tartománybeli, 280 négyzetkilométernyi kiterjedésű Tabernas sivataggá vált, különleges földrajzi okai vannak. A száraz, sziklás területet ugyanis három olyan hegylánc – a Filabres, az Alhamilla és a Sierra Nevada – határolja, amelyek
természetes pajzsként állják el a Földközi-tenger felől érkező nedves levegő útját.
Ezért is tartják Európa legszárazabb területének, mert amellett, hogy az év csaknem harmadában forrón perzsel a nap, még csapadék is legfeljebb csupán négy nap hullik.
Különlegesen védett terület
A magas csúcsokban és hórihorgas sziklákban bővelkedő vidékről ma már nehéz elképzelni, hogy helyén egykor egy tengermedret vájt a természet. Hosszú-hosszú évezredek alatt e mélyedést töltötték fel az egymásra rakódó rétegek, így nem meglepő, hogy a területen
még ma is találni fosszilis maradványokat.
És bár azt gondolnánk, hogy e vidék tulajdonképpen alkalmatlan bármilyen élőlény számára, a valóság erre alaposan rácáfol. A különlegesen védett területté nyilvánított sivatagnak ugyanis mind az állat-, mind pedig a növényvilága is páratlan: flamingók százai találnak itt otthonra, de fontos állomása az Európából Afrikába költöző madaraknak is, ahogyan megtalálható itt megannyi skorpió-, gyík- és siklófaj is.
A klasszikus westernfilmek otthona
Ha számodra még mindig hihetetlen, hogy e sivatag tényleg Európában található, akkor most figyelj: 1960-tól a nyolcvanas évekig megannyi westernfilm forgatási helyszíneként szolgált e vidék. Itt forgatták többek között A Jó, a Rossz és a Csúf, Egy maréknyi dollárért és a Volt egyszer egy Vadnyugat című kasszasikereket is, ám ezeken kívül is még több száz filmnek adott otthont az 1960-as években felépített Mini Hollywood.
A falu olyan valósághű, mintha tényleg Új-Mexikóba csöppennénk, és noha ma már nemigen készülnek ott filmek, a western műfajának szerelmesei még most is szabadon bejárhatják a díszletet. Találhatunk itt szalont, bankot, de betoppanhatunk a seriff hivatalába is. Ezeken kívül van még itt egy film- és egy lovasmúzeum is, amelyekben a helyszínen forgatott filmek tárgyait lehet megtekinteni.
Ha szeretnél még egy másik izgalmas helyet megismerni, akkor feltétlenül olvasd el a világ legsötétebb országáról szóló írásunkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés