Az olaszországi Bolzano felett elterülő jól ismert turisztikai üdülőhely, Renon vidéke ad ugyanis otthont ezeknek a rendkívüli képződményeknek, amelyek az ókori építmények majdhogynem szakasztott másai. Valójában azonban össze sem lehetne hasonlítani azokat egymással, hiszen sem korban, sem keletkezésben nincs azonosság köztük.
Európai képződmények
Noha máig sem tisztázott, hogyan tudták felépíteni a világ csodájának számító gízai piramisokat, annyi sejthető, hogy nem kis munkával.
Európai „testvéreiket” azonban emberi kéz sosem érintette, a dél-tiroli Ritten-fennsíkon található képződményeket ugyanis a természet formálta.
A mintegy 10 ezer évvel ezelőtt létrejött, szigorú védelem alatt álló ritteni földpiramisokat a gleccserek munkája alakította, amely során a szomszédos hegyoldalakból származó moréna, vagyis agyagos törmelék árasztotta el a területet.
A tájformálást a jégár visszavonulása után folytatta a csapadék és a szél, amelyek kúpokká alakították a hegyoldal egy részét.
A így kialakult tornyok mindegyikén egy-egy kő pihen, amely az agyagos anyaghoz tapadva stabilan áll, így védve a piramisokat.
Így játszik velük az időjárás
Mindez a csendes nyugalom csak addig tart, amíg nem kezd esni az eső. A csapadék érkezésével ugyanis a piramisok pusztulni kezdenek, a sorsuk pedig akkor pecsételődik meg, ha a tetejükről lepottyannak a méretes kövek.
Egy-egy földpiramis eltűnése miatt azonban nem kell szomorkodni, mert újabbak keletkeznek.
Azt nem könnyű megbecsülni, mennyi idő alatt alakulhat ki egy-egy földpiramis, mivel túl sok tényezőt kell számításba venni, ezért is lehetetlen pontosan meghatározni a piramis korát. A leggyönyörűbb és legnagyobb példányok biztosan több ezer év alatt formálódtak.
Több helyen is találkozhatunk a kúpokkal
Az, hogy ezek a csodás képződmények érinthetetlenek, nem jelenti azt, hogy testközelből ne lehetne megcsodálni, sőt e rendkívüli jelenségek az egész Ritten-fennsíkon megtalálhatók. Találkozhatunk velük a Rio Fosco völgyében a Longomoso és Monte di Mezzo felé vezető úton, a Rio Rivellone völgyében Soprabolzano közelében, valamint a Rio Gasterer völgyében, Auna di Sottóban. Mi több, a különleges útvonalaknak köszönhetően a turisták egész évben eljuthatnak a szemet gyönyörködtető vidékre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés