Furcsa vallásnak köszönhetjük a zombik születését

GettyImages-1031484946
Olvasási idő kb. 5 perc

Mi jut eszedbe, ha meghallod a zombi szót? Talán egy lassan vánszorgó, éhes élőhalott kúszik be a tudatodba, aki a modern horrorfilmek ikonikus szörnyeként szerepel. De vajon tudtad, hogy a zombik története sokkal mélyebb és régebbi gyökerekből táplálkozik, mint azt elsőre gondolnád?

Ezek a fura alakok nem a modern nyugati kultúra szüleményei, hanem egy távoli, titokzatos vallás és ősi mitológia teremtményei. Évszázadok kellettek ahhoz, hogy a vudu hiedelmek rejtélyes és félelmetes lényei a világ legnagyobb horrorinkonjaivá váljanak. Hogyan tették meg ezt a hosszú utat, és miként változott a szerepük a vallási misztikából a hollywoodi filmek félelmetes vászonhőseivé? Merüljünk el a zombik hátborzongató történetébe!

A zombik eredete: a vudu vallás rejtélyei

A zombik eredetét a haiti vudu (voodoo) vallás hiedelmeiben kell keresnünk. Mivel maga a vudu is egy érdekes keveréke a különböző afrikai vallásoknak – amelyeket a rabszolga-kereskedelem révén hoztak létre a Karib-térségben –, a rabszolgák vallási hiedelmeit összekapcsolták a francia katolicizmussal és az újvilági népszokásokkal. Így alakult ki a vudu vallás szinkretikus rendszere.

A zombik egy vallási hiedelemből indultak hódító útjukra
A zombik egy vallási hiedelemből indultak hódító útjukragremlin / Getty Images Hungary

A vudu világképe szerint az emberek kettős lélekkel rendelkeznek: egy szellemi esszenciával, amely a halál után tovább él, és egy fizikai testtel, ami a halál után elkezd bomlani.

A zombi az eredeti formájában egy olyan lény, akit halála után visszahoztak az életbe, de akaratától megfosztották, így teljes mértékben irányíthatóvá vált egy erős vudu pap vagy mágus által.

Ez a kontrollált lélek- és testállapot egyetlen szörnyű sorsot jelentett: az ember halála után is egy másik ember rabszolgája marad, élőhalottként vegetálva.

Tehát a zombik eredetileg nem a kísérteties fenyegetést jelentették, hanem az embertelen sors allegóriájaként szolgáltak, melyet a rabszolgaság és az emberi akarat megtörésének fájdalmas öröksége idézett elő. A helyi kultúrában a mai napig élnek ezek a hiedelmek, és a zombivá válás továbbra is az egyik legnagyobb félelem forrása.

Hogyan találkozik a nyugat a zombikkal?

A nyugati világban főként az amerikai katonák és diplomaták révén terjedtek el a zombikról szóló történetek a 20. század elején, amikor Haitin az amerikai megszállás zajlott 1915 és 1934 között.

Az első könyv, amelyben megjelentek a zombik, William Seabrook 1929-es könyve volt The Magic Island címmel. Seabrook haiti utazásairól és a vudu szertartásokkal kapcsolatos élményeiről számolt be, ahol embereket változtattak át zombivá, majd kényszermunkára fogták őket. Mondani sem kell, hogy Seabrook könyve hatalmas sikert aratott, és ekkor kezdett el a zombi alakja szélesebb körben elterjedni a nyugati kultúrában.

Így alakultak át a zombik a modern horrorban

A zombik ábrázolása a vudu vallásból eredő eredeti koncepciójához – vagyis az akarat nélküli, irányított élőhalott képéhez képest – hűek maradtak a korai nyugatban, ám a 20. század közepén jelentős átalakuláson mentek keresztül. George A. Romero 1968-as filmje, a Night of the Living Dead hozta el az igazi változást: gyakorlatilag újraértelmezte a zombi fogalmát. Romero filmjében a zombik nem vudu szertartások eredményeként jönnek létre, hanem egy furcsa sugárzás következtében támadnak fel.

A Night of the Living Dead sikere óta a nyugati popkultúrába kiemelt helyet foglaltak el a zombik
A Night of the Living Dead sikere óta a nyugati popkultúrába kiemelt helyet foglaltak el a zombikSouth_agency / Getty Images Hungary

Bár Romero filmjében magukra a lényekre nem használják a „zombi” szót, mégis ő hozta el azt a modern ábrázolásmódot, amely által a zombik a horror műfaj ikonikus alakjaivá váltak.

A Night of the Living Dead sikere óta a nyugati popkultúrában kiemelt helyet foglaltak el a zombik: filmek, televíziós sorozatok, képregények, könyvek, sőt még videójátékok is szerepeltetik őket. Ahogy átalakultak a zombik, egyfajta szimbolikus jelentést vettek fel – a modern világban az élőhalottak egyre inkább a kulturális, társadalmi és politikai problémák metaforáivá váltak. A fogyasztói társadalom kritikájától kezdve a biológiai háború félelmein át az emberiség sebezhetőségének szimbólumáig számos kontextusban használták a zombikat.

Zombik a vudu hagyományoktól a popkultúráig

A zombik története remekül bemutatja, hogy hogyan alakulhat át egy szűk kulturális körben gyökerező vallási hiedelem globális popkulturális jelenséggé. A nyugati világban teljesen új jelentést kapott a haiti vudu vallás mély, spirituális kontextusában használt zombija. Napjainkban a zombik már nemcsak a horror műfajának, hanem a modern társadalom számos kérdésének szimbólumaivá is váltak, holott eredeti jelentésük szinte teljesen feledésbe merült.

Érdekes látni, hogy míg a zombik eredeti karibi gyökerei napjainkra nagyrészt háttérbe szorultak, azalatt ezek a figurák mély kulturális hatást gyakoroltak, és mennyire átalakult a modern világ egyik legikonikusabb horroralakjává. Manapság már kevésbé hangsúlyos az eredeti megformálásukban rejlő tragikus sors és az akarat elvesztése, ám a zombi mint a bizonytalanság és félelem örök szimbóluma, továbbra is fontos helyet foglal el a modern horror pantheonjában.

Te is éjjel nézel zombis filmeket? Kattints ide és olvasd el, hogy mire van szükséged!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek