Több mint egy évet töltött az űrben, így változott meg a teste

Cserháti Szilvia
urhajos-fold
Olvasási idő kb. 4 perc

Frank Rubio új amerikai rekordot döntött azzal, hogy ő lett az első olyan amerikai asztronauta, aki több mint egy évet töltött az űrben. A NASA űrhajósa egészen pontosan 371 napig lakott a Nemzetközi Űrállomáson.

A NASA űrhajósa 2023. szeptember 27-én tért vissza a Földre, és ez a több mint egy esztendő komoly nyomokat hagyott a testén. Rubiónak ténylegesen hat hónapig kellett volna küldetésen lennie, de az űrben töltött idő megduplázódott, és emiatt például szolgál arra, milyen hatásai lehetnek a hosszú távú gravitációmentes életnek.

Több mint egy év után szállt le a Földre az űrhajós

Miután a 48 éves férfi leszállt Kazahsztánban, egy orvosi csapat azonnal kezelésbe vette, hiszen ők pontosan tudták, időre lesz szüksége, hogy újra alkalmazkodjon a Föld gravitációjához.

Frank Rubio űrhajós hosszú ideig volt távol a Földtől
Frank Rubio űrhajós hosszú ideig volt távol a FöldtőlAphotografia / Getty Images Hungary

A NASA-űrhajós leszállása idején dr. Jennifer Fogarty tudományos főmunkatárs vizsgálta őt csapatával, aki szerint minél több időt tölt el az űrben egy ember, annál hosszabb ideig tart az űrhajósnak, hogy újra akklimatizálódjon, amikor visszatér. Ráadásul, ha súlytalan helyiségben tartózkodik, az minden bizonnyal befolyásolja a szervezet véráramlását is. Ez olyan tüneteket okozhat, mint a homályos látás vagy a szem duzzanata.

A Case Western Reserve Egyetem Orvostudományi Kara Repülés Élettani Központjának társigazgatója, dr. Michael Decker szerint ereinkben praktikus szelepek találhatók, amelyek biztosítják, hogy „a vér ne folyjon visszafelé, amikor felállunk”. Hozzátette:

„E megnövekedett koponyaűri nyomás egy része ténylegesen hatással lehet a szemre, és látáskárosodáshoz vezethet."

Frank Rubio így nyilatkozott erről : "Hihetetlenül gyorsan alkalmazkodsz az űrben tartózkodáshoz, de sajnos a Földre való visszailleszkedési folyamat néha egy kicsit hosszabb és nehezebb lehet" – mondta.

Frank Rubio űrhajós (bal oldalon) is érezte magán a visszaszokás nehézségét
Frank Rubio űrhajós (bal oldalon) is érezte magán a visszaszokás nehézségétBill Ingalls/NASA / Getty Images Hungary

"És azt hiszem, ez csak azért van, mert a gravitációs erők és az itt, a Földön játszó erők általában erősebben hatnak a testedre. Tehát két-három hónapba telik, amíg visszajutsz oda, ahol a repülés előtt voltál" – tette hozzá.

Ezekkel a változásokkal is számolnia kell egy űrhajósnak

Fogyás

Természetesen a NASA mindent megtesz annak érdekében, hogy az űrhajósok táplálóan étkezzenek, miközben az űrállomáson tartózkodnak, de a fogyás elég gyakorta megjelenő tényező az ott-tartózkodás alatt.

Izmok és csontok

Mindössze két hét űrben eltöltött idő után az izomtömeg akár 20 százalékkal is csökkenhet. Ráadásul, minden ott töltött hónap után az űrhajósok csonttömegük egy-két százalékát is elveszíthetik, hat hónapon belül pedig akár 10 százalékot is. Hogy ezt megpróbálják leküzdeni, mindennap intenzív edzést kell végezniük az űrállomáson, valamint étrend-kiegészítőket is kell szedniük. Ráadásul a gravitáció hiánya miatt a testük egy kicsit megnőhet, Rubio maga is azt mondta, hogy szerinte a „gerince megnyúlt”.

Látás

Az űrben a gravitáció hiánya miatt a normálisnál több vér kerülhet a fejbe. Néha kis mennyiségben összegyűlhet a szem hátsó részén, ami a látás megváltozásához vezet. Természetesen a cél az, hogy a legjobb eszközökkel segítsék az űrhajósok látását és egyéb testi változásait az eredeti állapotba visszahozni.

Egy ikerpár egyike 340 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson, mely idő alatt és után párhuzamos vizsgálatoknak vetették alá egypetéjű, szintén asztronauta ikertestvérével. Ennek eredményéről ebben a cikkünkben olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek