A történelem legfelháborítóbb uralkodója a Parthenónba is bevitte ágyasait

tortenelem-uralkodo (2)
Olvasási idő kb. 6 perc

Démétriosz makedón király méltán érdemelte ki a történelem legfelháborítóbb uralkodója címet, folyton bulizott, több felesége volt, és megszentségtelenítette Athéné templomát.

Nagy Sándor neve mindenkinek ismerős lehet a történelemórákról. A makedón uralkodó sikeres hódító volt, óriási területek felett szerezte meg az irányítást, de a halálakor nem hagyott hátra megfelelő örököst a birodalma számára, csupán egy születendő fiút és egy féltestvért, aki nem volt alkalmas a feladatra. Mint sejthető egy ilyen szituációban, hatalmi harcok alakultak ki.

Ekkor tűnt fel Démétriosz, a „Várostromló”, aki az egyik legkülöncebb uralkodó volt ebben az időszakban. Az apjával, Antigonosszal, az „Egyszeművel” nem rendelkeztek királyi vérvonallal, de ez nem állította meg őket abban, hogy hatalomra törjenek. Éveken át harcoltak, területeket foglaltak el, és kiiktatták a vetélytársaikat.

Démétrioszt a mulatozásai hírhedt uralkodóvá tették a történelemben
Démétrioszt a mulatozásai hírhedt uralkodóvá tették a történelembenmikroman6 / Getty Images Hungary

I. e. 306-ban mindketten királynak nyilvánították ki magukat. Ez akkor még újdonság volt, de hamarosan önjelölt királyok jelentek meg mindenhol, feldarabolva Nagy Sándor birodalmát kisebb királyságokra.

A történelem legfelháborítóbb uralkodója és a Parthenón

Démétriosznak több felesége is volt. Tinédzserként kellett elvennie a 20 évvel idősebb, kétszeres özvegy Philát. Nem akarta megtenni, de diplomáciai befolyással és politikai kapcsolatokkal rendelkezett a családja. Phila volt az első ismert makedón nő, aki a „királyné” címet viselte. Lehetséges, hogy ő látta el Démétrioszt olyan fontos információkkal, amelyek segítettek neki sikeres hadjáratokat végrehajtani. Phila a férje i. e. 288-as beroei veresége után önkezével vetett véget az életének.

Második felesége az athéni Eurüdiké volt, akitől egy Corrhabus nevű fia született. A harmadik felesége Déidameia, aki egy Alexandrosz nevű fiút szült neki. A negyedik felesége Lanassa, az ötödik pedig Ptolemaïs volt, aki a Szép Démétriosz nevű fiúval ajándékozta meg. A kedvenc társának azonban nem valamelyik feleségét tartotta, hanem a kurtizán Lamiát, akinek a neve egy húsevő szörnyre utal.

Az athéniak megpróbálták megtisztelni Démétrioszt azzal, hogy engedélyeztek számára egy szimbolikus házasságot védőistennőjükkel, Athénével. Azonban a király nem sokra becsülte az ötletet, hogy egy szoborral kössön házasságot. Ehelyett Lamia társaságában bement a Parthenónba, a saját otthonává és ágyasai lakhelyévé tette, ahol templomhoz illetlen dolgokat műveltek. Azzal is vádolták, hogy adót szedett be a várostól, csupán azért, hogy Lamia és más szeretői szépségápolási termékeket vásárolhassanak.

Az uralkodót mulatozásai tették hírhedtté

Démétriosz életrajzírója, Plutarkhosz szerint az uralkodó mottóját így lehetne összefoglalni: „dolgozz keményen, szórakozz még keményebben.” A mulatozásai hírhedtté tették a makedón királyt.

A stílusa jellemzően hivalkodó volt, és alattvalóitól feltétlen alázatot követelt. I. e. 290-ben tartották a Püthói Játékokat (a Delphoiban négyévente megrendezett vallási és atlétikai ünnep, amelyet presztízsében csak az olimpiai esemény előzött meg). Az aiólok néptörzse az ellenőrzése alatt tartotta ekkoriban Delphoit, és a fesztiválon való részvételt csak barátaik számára engedélyezték, Démétriosznak nem. Aki ezért délre, Athénba ment, hogy alternatív játékokat rendezzen.

Démétriosz még a Parthenónt is meggyalázta
Démétriosz még a Parthenónt is meggyaláztaNurPhoto / Getty Images Hungary

A hatalmas kíséretével bevonult a városba, ami sokakat emlékeztetett a király néhány évvel korábbi, botrányos viselkedésére, amikor a Parthenónt a saját otthonává tette. Azonban az érkezésekor gabonát hozott az állandó éhínséggel küzdő Athénba, ezért Démétrioszt megmentő istenként, Lanassát, a feleségét pedig Démétér, a termékenység istennőjeként ünnepelték. Füstölőkkel, koszorúkkal és áldozatokkal fogadták a görögök, valamint egy himnuszt is írtak neki.

A kor beszámolói között sok olyan történet létezik Démétrioszról, amelyek valószínűleg nem hitelesek, de az egyértelműen kiderül, hogy túl sokat ivott, és nem igazán válogatott a szeretőit tekintve kor vagy éppen nem alapján.

Démétriosz uralkodása hamar véget ért

Azért nemcsak a mulatozásairól volt ismert Démétriosz, hanem az ostromfelszerelések terén mutatott találékonyságáról is, ezért kapta a „Várostromló” nevet is. Egyik legismertebb találmánya a Helepolis („városfoglaló”) nevű óriási mozgó torony volt, a becslések szerint 30-40 méter magasságú építmény alapja 21 méteres lehetett. Ez a félelmetes szerkezet katonákkal volt tele, és recsegő hangot adott, miközben lassan a célpontnak kinézett város felé haladt.

Démétriosz uralkodása nem tartott sokáig. A viselkedése aláásta a hatalmát, például petíciókat fogadott el az alattvalóitól, de később ezeket a folyóba dobta. Végül megelégelték a pazarló életét, és elűzték. A bukás azonban nem állította meg: folytatta a hadjáratait, míg elárulták, elszegényedett, és ellenségei fogságába került, ahol egészen a i. e. 283-ban bekövetkezett haláláig maradt. 

Az egyik legismertebb sziget, a középiskolai történelemórákról is ismerős Délosz nagy veszélyben van. A kutatók szerint hamarosan el fog süllyedni, ismerd meg a részleteket az alábbi cikkünkből.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek