Ilyen volt augusztus 20. a szocializmusban

szocializmus augusztus 20
Olvasási idő kb. 3 perc

Augusztus 20 valódi ünnepi forgataggal jár nagyon régóta: galériás cikkünkben azt mutatjuk be, milyen volt az államalapítás ünnepe a szocializmus idején.

Ha István király eredeti szándékát vesszük figyelembe, talán inkább augusztus 15-ét lenne ildomos megünnepelnünk: Nagyboldogasszony napját maga az államalapító uralkodó tette még ünneppé, ekkor hívta össze Fehérváron a királyi tanácsot és tartott törvénynapot, majd nagybetegen ismét ezen az ünnepen ajánlotta fel az országot Szűz Máriának.

Szent László ugyanakkor augusztus 20-ára helyezte át az ünnepet, mivel ezen a napon emeltették oltárra az államalapító király relikviáit. Az egyetemes egyház nevében csak 1686-ban XI. Ince pápa nyilvánította szentté Istvánt, viszont kultusza egyértelműen elterjedt.

A képre kattintva nyílik a galéria, amely után a cikk folytatódik!

Így lett ünnep augusztus 20.

A XIV. századtól, Nagy Lajos uralkodásától keresztény ünnep lett augusztus 20., a szentté avatáskor pedig az egész keresztény világban elrendelte Ince pápa, hogy megemlékezzenek Istvánról. Nem huszadikán ugyanakkor, hanem egy harmadik dátumon, augusztus 16-án. 

XIV. Benedek pápa ünnepeket csökkentő intézkedései hatására rövid időre ugyan kikerült a katolikus egyház naptárából ez a nap is, de Mária Terézia már nemzeti ünnepként vétette fel a naptárba azt.

A leghosszabb időszak, amelyben nem lehetett Szent Istvánt megünnepelni, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverését követő éveké volt: 1860-ban már ismét megtartották a szabad és független Magyarország ünnepének számító napot, igaz, az tüntetésbe fordult át. A kiegyezés után rendeződött az ünnep helyzete is, a két világháború közt pedig a Trianon előtti Magyarország területének visszaállítása is felmerült annak kapcsán.

A szocializmusban megváltozott augusztus 20. jelentése

1945-ben aztán nemzeti ünnepként betiltották, bár még két évig létezhetett mint egyházi ünnep. Tartalmával a szocialista Magyarország nem tudott egyetérteni, ám eltörölni sem akarta, így lett belőle az új kenyér ünnepe, aztán a szocialista államalapítás és alkotmány, majd 1950-től a Népköztársaság napja. A rendszerváltozás óta visszatérhetett régi medrébe, István fontos ereklyéjének, a Szent Jobbnak szentelt körmenet is évről évre megtartható,

1991 óta pedig ismét nemzeti ünnepünk, abból is az egyik legfontosabb.

A légi- és víziparádé mellett hozzátartozik már az ünneptől elválaszthatatlanul a tűzijáték is sok évtizede, valamint fontos állami elismeréseket is átadnak ezen a napon. Galériánkban a szocialista évtizedek ünnepléseinek sajátos hangulata idéződik föl.

A tűzijáték egykor különös jelentőséggel bírt, ma már szinte mindennapossá vált: körbejártuk azt is, hogy alakult át szerepe.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek