Még 2024 decemberének végén három középiskolás kosárlabdázó meglátott egy férfit, aki pár órával korábban a feltételezések szerint felgyújtott egy hajléktalan nőt. Azonnal értesítették a rendőrséget, így a gyanúsítottat a vonat megállítása után őrizetbe vehették. A hatóság meg is dicsérte a három fiatalt. Ám amikor a jutalmukért mentek, legnagyobb meglepetésükre elutasították őket, mondván, nem a bejelentő forródrótot hívták. Sokan a rugalmatlan bürokráciát ostorozták az eset után, a szülők pedig összefogtak az igazságuk érdekében.
Nem mindegy, hogy fogalmaz a rendőrség
Nagyon fontos a rendőrség által felajánlott nyomravezetői díj kihirdetésének megfogalmazása, ahogy az az amerikai esetből is látszik. De nem kell ilyen messzire menni. Amikor a móri bankrablás felgöngyölítése érdekében ajánlott fel a nyomravezetőnek díjat a rendőrség,
méghozzá a Magyarországon rekordnak számító 25 millió forintot,
úgy fogalmaztak, hogy ez annak jár, aki megnevezi a gyilkost, vagy megjelöli annak pontos címét. Az amatőr hadtörténész Szebenyi István hiába talált 2006-ban egy kulcsfontosságú DNS-t tartalmazó hátizsákot, a megfogalmazásnak megfelelően nem kapta meg a díjat, sőt, az elvesztett kártérítési per költségeit is ki kellett fizetnie.
A nyomravezetői díj magyarországi szabályozása
Hazánkban a Rendőrségről szóló,1994. évi XXXIV. törvényben ezt olvashatjuk (27. paragrafus):
A rendőrség a 91/A. § (1) bekezdés e) pontjában felsorolt bűncselekmények és a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható személy felderítése, a rejtőzködő vagy szökésben lévő elkövető elfogásának elősegítése, eltűnt személy megtalálásának érdekében a nyomozás eredményességét, illetőleg a szükséges rendőri intézkedést közvetlenül elősegítő személy részére előzetesen és nyilvánosan díjat tűzhet ki!
Az alábbi esetekben nem fizetik ki az információért cserébe a díjat. Ha a bejelentő:
- maga az elkövető;
- olyasvalaki, akinek amúgy is törvényi kötelezettsége feljelentést tenni;
- olyan személy, aki a nyomozás során hamis tanúvallomást tett korábban;
- vagy a bejelentő olyan információt közöl, ami a rendőrség számára már ismert volt az adott nyomozati szakaszban.
Csak súlyos bűncselekmények esetében tűzhető ki nyomravezetői díj.
Ha a 90-es évek híreiben szereplő sztárrendőrről, Doszpot Péterről is szívesen olvasnál, ajánljuk a vele és Szlavicsek Judit krimiszerzővel készített interjúnkat.