Borús kilátások: elbocsátások várhatóak ebben a régióban év végéig

GettyImages-200173055-001
Olvasási idő kb. 2 perc

Egy új kutatásból kiderült, hogy Magyarországon melyik területeken lesz könnyű a következő időszakban elhelyezkedni, és hol várható nagyobb valószínűséggel elbocsátás.

Magyarországon 525 munkáltatót kértek meg arra, hogy nyilatkozzon, hogyan alakulhat a 2024 negyedik negyedéves munkaerő-felvételi szándékukírja a Pénzcentrum.

Év végére könnyebb elhelyezkedés várható Magyarországon, egy régiót kivéve

A Manpower Magyarországnak adott válaszokból kiderült, hogy a szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) +17 százalékos átlagos értéket ért el, ami 3 százalékkal magasabb az előző negyedéves értéknél, éves szinten pedig 5 százalékos növekedést mutat. Bővítést a cégek 35 százaléka tervez, ami az átlagosnál magasabb, 44 százalékos azok cégek aránya, amelyek a következő negyedévet változatlan létszámmal képzelik el, a bizonytalanok aránya pedig 3 százalékra csökkent.

Az autóiparban nem lesz könnyű az elhelyezkedés, itt elbocsátások várhatóak
Az autóiparban nem lesz könnyű az elhelyezkedés, itt elbocsátások várhatóakMonty Rakusen / Getty Images Hungary

A pozitív várakozás azonban továbbra sem egyöntetű: az autóiparban tevékenykedő cégek például továbbra is visszaesésre számítanak, földrajzi szempontból pedig a Dél-Dunántúl az a régió, ahol az ottani vállalkozások kilátásai az év végéig borúsak maradnak

– magyarázza a Fehér Tamás, a vállalat magyarországi, horvátországi és szlovéniai ügyvezető igazgatója.

Országos átlag felettiek a munkáltatók várakozásai az Észak-Alföldön (NFM: +33%), illetve Budapesten (+26%). A többi régióban jóval kisebb mértékű növekedésre lehet számítani, a Dél-Dunántúl azonban ez az érték negatív (-21%), vagyis elbocsátások várhatók. A létszámnövelést tervezők aránya a 10-50 fő közötti, illetve az 1000 fő feletti vállalatok körében a legnagyobb.

Emellett mérsékelt létszámcsökkenést jeleznek az adatok a logisztika és autóipar (NFM: -7%), illetve az energia és közmű (-4%) területeken működő cégeknél. Ugyanakkor nagy arányú növekedés várható a kommunikációs szolgáltatások (+32%), az információtechnológia (+30%), illetve a pénzügy és ingatlan (+28%) ágazatokban. Átlag körüli lehet a növekedés az alapanyag- és feldolgozóiparban (+19%), valamint az egészségügy és élettudományok (+17%) cégei körében. A fogyasztói javak és szolgáltatások (+12%) területén is várható a munkaerő-bővítés.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek