A valódi világvége forgatókönyve: így omlik majd össze a modern civilizáció

GettyImages-1432569055
Olvasási idő kb. 7 perc

A történelem során számos civilizáció emelkedett fel és bukott el: az ókori Róma, a maják civilizációja, a Ming-dinasztia Kínában és még sorolhatnánk. Mindegyik virágzó társadalom volt, amelyek végül külső és belső tényezők hatására összeomlottak. De mi történne, ha a modern civilizáció is hasonló sorsra jutna?

Ma, amikor globális szinten összefonódó és fejlett technológiára épülő társadalmakban élünk, felmerül bennünk is a kérdés: vajon a mi esetünkben is ki fennáll a korábbiakhoz hasonló összeomlás lehetősége? Milyen tényezők vezethetnek a modern társadalmak összeomlásához, és milyen tudományos elméletek támasztják alá ezeket az aggodalmakat? Nézzünk meg néhány fő tényezőt – gazdasági válság, klímaváltozás, társadalmi instabilitás és technológiai függőség –, amelyekre az ökológiai és társadalomtudományi kutatások szerint kell odafigyelnünk, ha el akarjuk kerülni az összeomlás veszélyét.

Klímaváltozás és ökológiai összeomlás

Az ipari forradalom óta az emberi tevékenység egyre inkább felborítja az ökológiai rendszerek egyensúlyát. A klímaváltozás és az ökoszisztémák degradációja az egyik legkomolyabb fenyegetést jelenti a modern civilizációkra. Az ökológusok és az éghajlat kutatók egyöntetűen arra figyelmeztetnek bennünket, hogy a Föld átlaghőmérsékletének növekedése, a biodiverzitás csökkenése, valamint a természeti erőforrások kimerülése mind olyan folyamatok része, amelyek katasztrofális következményekkel járhatnak.

A modern civilizáció lehetséges összeomlásának egyik oka a klímaváltozás
A modern civilizáció lehetséges összeomlásának egyik oka a klímaváltozásSurasak Suwanmake / Getty Images Hungary

A klímaváltozás következtében kialakult extrém időjárási jelenségek (mint például heves áradások, erdőtűz és hosszan tartó aszályok) komoly hatással vannak az élelmiszer-termelésre. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete szerint a szélsőséges hőhullámok és az aszályok miatt a mezőgazdasági termelés csökken, ami globálisan érinti a társadalmakat: az élelmiszerárak emelkedését és hiányt idézhetnek elő. Ez a jelenség a fejlődő országokat érintheti különösen súlyosan, de a globális gazdaság összefonódottsága miatt végső soron mindenkire vonatkozhat. Az élelmiszer- és vízhiány pedig gyakran társadalmi konfliktusokhoz vezethet. 

Egyre nagyobb aggodalmat kelt a klímamigráció is, hiszen az emberek tömegesen kényszerülhetnek elhagyni otthonukat azért, mert élhetetlenné válik a területük: példának okáért túl gyakran jelentkeznek aszályok, hőhullámok vagy áradások. Tehát a klímaváltozás nemcsak környezeti, hanem társadalmi problémákat is előidézhet, ami destabilizálhatja az egész rendszert.

Gazdasági válságok és növekvő egyenlőtlenség

Bár számos előnnyel jár a globalizált gazdaság, mindennek ellenére a társadalmainkat egyre sérülékenyebbé is tette. A gazdasági válságok könnyen globális hatásúvá válhatnak, hiszen a világ minden országa szorosan összekapcsolódik a kereskedelemben és a pénzügyi piacokon. A gazdasági rendszerek alapvetően instabilnak tekinthetők, különösen a globális pénzügyi rendszerek, amelyek a spekuláción, a hitelen és a folyamatos növekedési kényszeren alapulnak.

A gazdasági válságok könnyen globális hatásúvá válhatnak
A gazdasági válságok könnyen globális hatásúvá válhatnakYuichiro Chino / Getty Images Hungary

Hyman Minsky amerikai közgazdász úgy vélte, hogy a pénzügyi rendszer hajlamos a ciklikus válságokra, mivel a pénzügyi piacok spekulatív buborékokat hoznak létre, azonban ezek egy ponton elkerülhetetlenül kipukkannak. Kiváló példa erre a 2008-as pénzügyi válság, hiszen egyetlen ágazat válsága világszerte elterjedt, súlyos társadalmi következményeket előidézve.

Társadalmi egyenlőtlenség és instabilitás

Szintén fenyegetést jelent a stabilitásra a társadalmi egyenlőtlenségek növekedése. Az elmúlt évtizedekben a szegények és gazdagok közötti szakadék világszerte nőtt, és egyre inkább polarizálódnak a társadalmak.

Ez annyit jelent, hogy a középosztály fokozatosan eltűnik az egyenlőtlenség hatására, és a társadalom kettészakad a gazdag kisebbség és a szegény többség között.

Ez társadalmi feszültséget okoz, és növeli az elégedetlenséget.

relatív depriváció szerint az emberek hajlamosak saját helyzetüket másokéhoz viszonyítani, és ha jelentős egyenlőtlenséget tapasztalnak, az elégedetlenségük gyakran konfliktusokhoz vezet. A társadalom nagy része ekkor úgy érzi, hogy nincs lehetősége a felemelkedésre, és egyre nagyobb az esélye annak, hogy az elégedetlenség végül szociális robbanáshoz vezet.

A középosztály fokozatosan eltűnik az egyenlőtlenség hatására, és a társadalom kettészakad a gazdag kisebbség és a szegény többség között
A középosztály fokozatosan eltűnik az egyenlőtlenség hatására, és a társadalom kettészakad a gazdag kisebbség és a szegény többség közöttfrancescoch / Getty Images Hungary

Technológiai függőség és kockázatok

Már most is számos veszélyt rejt magában a modern társadalmak technológiai függősége, hiszen olyan alapvető infrastruktúrákat érint, mint az energiarendszerek, a közlekedés és az információáramlás – amelyek nélkül a modern élet elképzelhetetlen lenne.

Olyan láncreakciót indíthat el egy esetleges technológiai meghibásodás vagy kibertámadás, amely megbéníthatja az egész társadalmat. Komoly következményekkel járhat egyetlen kritikus szektor (mint például az elektromos hálózat) kiesése – a rendszerek közötti kölcsönös függés miatt.

Olyan technológiai alapú társadalomban élünk, ahol a digitális infrastruktúra sérülése szinte azonnal globális nehézségekhez vezethet.

Tehát a bonyolult és összetett rendszerek hajlamosak az összeomlásra, hiszen egyetlen kis meghibásodás képes kiterjedt károkat okozni, amely akár a rendszer bukásához is vezethet. 

Társadalmi kohézió

A stabilitás érdekében a társadalmi kohézió és az emberek közötti bizalom fenntartása kulcsfontosságú, ugyanis, ha elvesznek a közös értékek és célok, akkor az egyének kevésbé hajlandóan együttműködni. Ez ahhoz vezethet, hogy nehezebb a közös problémákat megoldani. A társadalom összeomolhat, ha nincs meg az a közös értékrend, amely összetartja az egyéneket.

A társadalom összeomolhat, ha nincs meg az a közös értékrend
A társadalom összeomolhat, ha nincs meg az a közös értékrendKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Lehetőség a megoldásra?

A modern civilizációk előtt álló kihívások egyre sürgetőbbek és összetettebbek. Számos nehézséggel és kihívással nézünk szembe, ám ezek egyben lehetőséget is nyújtanak is arra, hogy újragondoljuk, miképp is működik a társadalmunk.

A gazdasági válság, a klímaváltozás, a technológiai függőség és a társadalmi instabilitás mind olyan veszélyeket jelentenek, amelyek alapjaiban rendíthetik meg a jelenlegi rendszereket.

Ám ezek a veszélyek egyben utat mutathatnak a megoldás felé is. Az együttműködés, az erőforrások fenntartható kezelése és a technológiai rendszerek ellenállóképességének növelése lehetőséget ad arra, hogy elkerüljük a modern civilizáció összeomlását. A kérdés végső soron éppen az, hogy vajon képesek vagyunk-e tanulni a múlt hibáiból, és megerősíteni azokat a rendszereket, amelyek megvédhetnek minket egy újabb katasztrófától – vagy akár egy fenntarthatóbb jövő felé vezethetnek?

Vajon miért nem hagyhatjuk el sohasem a földet? Olvasd el a cikket ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek