„Akkor egyenek kalácsot!” – Nem is mondta Marie Antoinette a híres szavakat?

Pásztor Liliána
kiraly-botrany-980701278
Olvasási idő kb. 5 perc

Vajon tényleg a forradalomnak áldozatul eső királyné mondta ezt a híres kijelentést? A XVI. Lajos király osztrák származású feleségét körüllengő mítoszok és tévhitek mögött meglepő történelmi tények húzódnak meg.

Marie Antoinette, a francia forradalom alatti történések egyik fontos és felettébb tragikus sorsú alakja, hosszú időn keresztül egy mondattal maradt az emberek emlékezetében. Marie Antoinette neve mára szinte egybeforrt a francia monarchia forradalom előtti években bekövetkező fényűző hanyatlásával. A legendás mondat azonban, miszerint a kenyér híján éhezve tengődő parasztoknak azt javasolta, hogy

„Akkor egyenek kalácsot!”

(„Qu’ils mangent de la brioche”), valószínűleg soha nem hangzott el a királyné szájából.

A mítosz eredete

A híres mondat eredetileg Jean-Jacques Rousseau 1766-ban megjelent Vallomások című művében bukkant fel, több mint egy évtizeddel azelőtt, hogy Marie Antoinette Franciaország királynéjává vált volna. Rousseau egy névtelen „felsőbb rangú hölgynek” tulajdonította a kijelentést, amelyet a kenyérhiánytól szenvedő nép kapcsán tett. Történészek szerint azonban ez a kifejezés már a 17. században is köztudott volt, és XIV. Lajos feleségéhez, Mária Teréziához köthették.

Marie Antoinette életét ködös homály fedi
Marie Antoinette életét ködös homály fedi

Rousseau valószínűleg azért helyezte el ezt a mondatot művében, hogy illusztrálja az arisztokrácia távolságtartását és érzéketlenségét a nép iránt. Azonban semmilyen kortárs forrás nem bizonyítja, hogy Marie Antoinette valaha is kimondta volna ezt a mondatot. Az idézet politikai fegyverré vált, amelyet a forradalom idején használtak fel az elnyomó arisztokrácia elleni érvelésben.

A mondat nemcsak hogy nem illik Marie Antoinette történelmi profiljába, de a korszak szövegkörnyezete is arra utal, hogy egy irodalmi eszközről van szó, amely a társadalmi rétegek közötti szakadékot hivatott érzékeltetni.

Igazság és tévhitek

Marie Antoinette életének és személyiségének számos aspektusa tette őt ideális célponttá a pletykák és a propaganda számára. Az osztrák származású királynőt sokan Franciaország érdekeitől idegennek tekintették, miközben a királyi udvar fényűző életmódja és a súlyos gazdasági válság egyre nagyobb feszültséget szült. A forradalmi időszakban a propagandisták előszeretettel terjesztettek negatív történeteket a királynéról, hogy tovább erősítsék az emberek haragját. Marie Antoinette valójában számos karitatív tevékenységet végzett, többek között támogatta a szegényeket és az árvaházakat is. Bár tény, hogy életének bizonyos szakaszaiban a pompát és a luxust részesítette előnyben, személyes levelezése és a kortárs beszámolók sokkal árnyaltabb képet festenek róla, mint ahogy azt a populáris kultúra azt sugallja.

A mondat utóélete

A „Kalács-mondat” mára a hatalomtól elrugaszkodott elitizmus és empátiahiány egyik legismertebb szimbólumává vált. A történészek azonban egyetértenek abban, hogy ezt a mondatot valószínűleg soha nem mondta ki Marie Antoinette – a mítosz csupán egy eszköz volt, amellyel a forradalom idején démonizálták őt és a monarchiát.

Politikai beszédekben és karikatúrákban gyakran használják, hogy az elitizmus bírálatát illusztrálják. Filmekben és irodalmi művekben is gyakran feltűnik, sokszor anélkül, hogy megkérdőjeleznék történeti hitelességét. Sofia Coppola, jelezve a történelmi pontatlanságát, 2006-os Marie Antoinette című filmjében nem idézi a mondatot, amely viszont a nézők fejében továbbra is a királynéhez kötődik. Érdekes módon a mondat modern értelmezése már túllépett a konkrét történelmi kontextuson. Szimbólummá vált minden olyan helyzetben, amikor a vezetők látszólag nincsenek tisztában a nép mindennapi problémáival. Ez a fajta alkalmazás különösen a digitális korban lett népszerű, ahol a mémkultúra gyorsan terjeszti az efféle egyszerű, de ütős üzeneteket.

A történelmi alakok körül kialakult legendák gyakran többet árulnak el azokról az időszakokról, amelyekben keletkeztek, mint magukról a személyekről. Marie Antoinette esetében is ez a helyzet: az ő figurája nemcsak a királyi udvar dekadenciájának szimbóluma, hanem a propagandagépezet és a politikai manipuláció erejének is tanulságos példája.

Bár a történelemkönyvek sokáig egyetlen mondatra redukálták, életének és örökségének alaposabb megismerése révén komplexebb képet alkothatunk róla – egy olyan nőről, aki nemcsak a mítoszok, hanem a történelem része is volt.

Ha tetszett a cikkünk, figyelmedbe ajánljuk ezt az írásunkat is arról, hogy milyen botrányos oka volt a francia forradalom kitörésének!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek