Szakértői vélemény a rögzített kupakokról: feleslegesen idegesítenek vele minket

kupak-nincs-ertelme (1)
Olvasási idő kb. 2 perc

Sokan idegenkednek a rögzített kupakok miatt, most pedig az is kiderült, hogy egy szakértő szerint sincs a koncepciónak értelme, ugyanis alig van hatása a tengerekbe kerülő szemét mennyiségére nézve.

A műanyaghulladék mennyiségének csökkentése érdekében 2024 júliusa óta tilos az olyan kupak használata, ami nincs az üveghez rögzítveírja az Economx. Azonban azon túl, hogy emiatt sokan bosszankodnak, mert a rögzített változatot nehezebb lecsavarni vagy visszacsavarni, valamint inni is sokkal komplikáltabb így a palackból, most szakértő is kétségbe vonta ezeknek a kupakoknak a hasznosságát.

Szakértői vélemény a kupakokról

Markus Prem, a Kempteni Alkalmazott Tudományok Egyetemének munkatársa a Német Sajtóügynökségnek lényegében kimondta, hogy nincs értelme a rögzített kupakoknak. A német szakember szerint sem a bolygónak, sem Európának nincs belőle haszna, mivel rendkívül alacsony a tengerbe, folyókba és tavakba kerülő eldobott kupakok mennyisége, miközben az uniós szabályozás miatt az iparág rengeteget költött új gépekre.

Szerinte milliárdokat dobtak ki az ablakon, mert gyakorlatilag mérhetetlen hatással van a rögzített kupak a bolygó szeméthelyzetére.

Bár hozzátette, hogy az emberek hamarosan megszokják majd ezeket, ahogy hozzászoktak a műanyag zacskók vagy műanyag szívószálak eltörléséhez is.

Szakértői vélemény szerint sincs értelme a rögzített kupaknak
Szakértői vélemény szerint sincs értelme a rögzített kupaknakPawel Kacperek / Getty Images Hungary

A Német Élelmiszeripar Szövetség szerint a jelentősen megnövekedett költségek töltősoronként 181 ezer euró körül mozognak, ráadásul az előállítás darabonként 0,2 cent többletköltséggel jár. A szövetség szerint más területekre kellene figyelni a műanyagokkal kapcsolatban:

Valahol máshol kellene kezdenünk, ha valóban változást akarunk elérni, hiszen sokkal fontosabb a műanyagok újrahasznosítása

– mondta Peter Feller, a szövetség vezérigazgató-helyettese.

Hozzátette, hogy alig kerül műanyag a tengerekbe Európából és Amerikából, azok túlnyomó többsége Ázsiából származik.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek