2000 éves történet, mégis a mai napig érvényes igazságokat hordoz magában. Emberek tömegeit inspirálja és segíti a mindennapokban, amelynek egyik legfőbb bizonyítéka, hogy több mint 5 milliárd példányt értékesítettek belőle a világon, és ezzel toronymagasan a legnépszerűbb olvasnivaló.
A Biblia mégis az a könyv, ami a legtöbb zúgolódást kelti az emberekben, és bizony, akadnak olyanok, nem is kevesen, akik nem akarják kézbe venni. Ennek hátterében leginkább olyan indokok vannak, amik valamilyen gyerekkori rossz élményhez, esetenként traumához vezethetők vissza.
Félelem, harag, csalódás – sokan ezért nem olvassák a Bibliát
Egy lelkész körkérdést indított azzal kapcsolatban, hogy tulajdonképpen miért is félnek az emberek kézbe venni a Bibliát.
A válaszadók többsége azt állította, hogy félelme mögött vagy a harag áll, vagy pedig valamilyen gyerekkori sérelem, ami elidegenítette őt a hitétől. Sokan azt is kijelentették, többé nem is hajlandóak kézbe venni a Szentírást, olyannyira összetörtek.
A haragot kiválthatja egy szerettük halála vagy egy óriási csalódás valakiben, aki közel állt hozzájuk. És ezekért mind Istent okolják, úgy érzik nem is foglalkozik velük, csak mese az, hogy szereti őket, hiszen ha így lenne, akkor „biztosan nem engedné, hogy ilyenek történjenek”.
Mi tart vissza minden idők legnépszerűbb könyvének olvasásától?
Sokan azt állítják, azért nem veszik kezükbe a Bibliát, mert félnek olvasni azt. És ez nem csak ateista személyek fogalmazták meg, hanem hívő emberek.
Nagyon sokszor, amikor megpróbálom olvasni Isten igéjét, a végén hitbeli válságba kerülök. Olyasmire bukkanok, aminek semmi értelme számomra, vagy olyan szakaszt olvasok, ami ellentmondani látszik egy másiknak, vagy olyasmit olvasok, ami nem tűnik teljesen erkölcsösnek
– fogalmazza meg aggályait egy hívő, aki egyáltalán nincs egyedül a gondjával, ugyanis sokan reagálnak hozzá hasonlóan.
Amit érdemes észben tartani, hogy a Biblia nem könnyű olvasmány, hiszen a benne foglaltaknak több jelentésrétege épül egymásra. A szöveg megértését nehezíti, hogy olvasása közben próbáljuk át is érezni és erkölcsileg megélni azt, ami benne van.
Sokszor, sokan értik félre, de ami még nagyobb probléma, sokan távolodnak el tőle. Éppen ezért nem érdemes túl nagy becsben tartani, hogy emiatt már szinte áthidalhatatlan távolság alakuljon ki a Biblia szövege és a belőle táplálkozni kívánó lélek között.
Manapság rengeteget olvashatunk egyházi személyekkel kapcsolatos bűnökről, legyen szó iszákosságról vagy éppen a legrosszabbról, a pedofíliáról. Sokan éppen ezért fordulnak el az egyháztól és a hitüktől, mert nem találják hitelesnek a személyeket, akik azt képviselik és terjesztik.
Ezeknek a traumatikus tapasztalásoknak igen hosszú távú hatásuk is lehet. Gyakorta előfordul, hogy egy személy egy egész életre hitét veszti az egyházi személyek felháborító viselkedése miatt. A megrázó élmények után pedig egyenlőséget tesz a papok és a Biblia között, és soha többé nem veszi kézbe, ellenségként tekint a könyvre.
Miért érdemes kézbe venni a Bibliát?
Nehéz és roppant személyes dolog hinni valamiben vagy valakiben. Elsődleges eleme a bizalom, amit nem túl könnyű kialakítani, ha azok, akiknek felelőssége lenne ebben segíteni, nem hitelesek a hinni igyekvő emberek számára.
Mindezek mellett akadnak szempontok, amiket hívő és ateista emberként is érdemes észben tartani a Biblia olvasásával kapcsolatban.
Útmutatást ad az erkölcs kérdésében, valamint konkrét megoldást fogalmaz meg a bűnözés, az éhezés és a környezetszennyezés problémájára.
A félelem témájára is fontos visszakanyarodni, ugyanis ez esetben is igaz a mondás, miszerint úgy tudjuk legyőzni a félelmünket, ha szembenézünk vele. Többféle félelem is van, amit le lehet küzdeni a Biblia olvasásával.
1. Istentől és másoktól való félelem – A Bibliából megismerhetjük Istent, ezáltal eltűnik az ismeretlen érzése, így a félelmünk is alábbhagy. Mások véleményétől vagy elfogadásától való félelem esetére is akadnak fejezetek a Bibliában, amik megoldást kínálnak erre a problémára.
2. Bizonytalanság, kudarctól való félelem – Rengeteg olyan történettel találkozhatunk a Biblia olvasása során, amikben az emberek küzdenek bizonytalanságaikkal és életük kudarcaival. A közhiedelemmel ellentétben a Szentírás emberekről szól, akik hasonló érzésekkel és nehézségekkel küzdöttek meg, mint a mai emberek, csak persze más körülmények között.
3. Jövőtől, múlttól való félelem – Vagy inkább aggodalom, szorongás. Ezek az érzések teljesen normálisak, különböző életszakaszokban rendszeresen jelentkeznek az emberek életében. Sok bibliai történet mutat rá arra, hogy ezekben az időkben bizony nagy megnyugvást adhat a hit és a bizakodás.
Összességében tehát kijelenthető, hogy sok pozitív hatása van annak, ha forgatjuk a Bibliát. Új perspektívába helyezheti a mindennapi történéseket, és adhat egyfajta megnyugvást.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy egy könyvtől nem várhatjuk el, hogy megoldja a problémáinkat, azonban ha eleget foglalkozunk vele, és időt töltünk értelmezésével, akkor rávezethet a megoldásra.
Szemerédi Bernadett színésznőnek a hite volt legnagyobb támasza, amikor több éven át nem tudott teherbe esni. Megrendítő és mégis reményt adó történetéről itt olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés