Ez köti össze a hot dogot a kutyákkal: az étel Erzsébet királynőt is zavarba hozta anno

GettyImages-961916624
Olvasási idő kb. 4 perc

A hot dog az amerikai konyha alfája és ómegája, mióta a 19. században meghonosították a tengerentúlon a német bevándorlók. Az étel ma már szinte összeforrott a baseballjátékkal, és kevesen tudják, hogy a hot dogot fogyasztották már katonai bázisokon, űrhajók fedélzetén és a Fehér Házban is feltűnt már.

Az elmúlt évtizedek során sok elnök kampányolt már hot doggal a választások során, de az amerikaiak kedvelt eledele ez a július 4-i ünnepségeken is. Ráadásul az étel az amerikai külügyi eseményekben is fontos szerepet játszott.

Így lett a hot dogból amerikai jelkép

Bár a hot dogról sokan azt gondolják, hogy eredendően egy amerikai étel, valójában Németországból indult hódítóútra. Bár a kolbászt már időszámításunk előtt az ókoriak is ismerték és fogyasztották, csak az azt következő évszázadokban jutott el Európába, azon belül is Németországba, amely a bécsi kolbászt már sajátjaként ismerte el. A kolbászt Bécs mellett Frankfurt városa is magáénak tekinti. De vajon hogyan került a hot dog Németországból az Amerikai Egyesült Államokba?

A hot dog német bevándorlók révén lett ismert Amerikában
A hot dog német bevándorlók révén lett ismert AmerikábanBurke/Triolo Productions / Getty Images Hungary

A tengerentúlra az Újvilágban szerencsét próbáló német bevándorlókkal érkezett meg az egyedülálló csemege. Úgy tartják, hogy az első hot dogot, az úgynevezett „tacskókolbászokat” egy német bevándorló árulta egy büfékocsiból New Yorkban az 1860-as években. Vannak, akik ezzel magyarázzák, hogy az étel a kutyáról kapta a nevét, a németek ugyanis hosszúkás alakja miatt tacskónak becézték a kolbászt. 

A másik elmélet szerint sokan azt gyanították, hogy a silány minőségű kolbászba a hentesek kutyahúst is kevertek.

Amikor a hagyományos német hot dog megérkezett az Egyesült Államokba, sertés- és marhahús keverékéből készült. A hagyományos amerikai hotdog-kolbász marhahúsból készül, ahogyan a zsidó-amerikai hentesek készítették, akik a kóser korlátozások miatt döntöttek úgy, hogy nem használnak sertéshúst a húskeverékben.

Az amerikai elnök is hot doggal kínálta a királyt

A leghíresebb elnöki hot dog megszületése mindenképpen történelmi pillanat volt: 1939. június 11-én egy kötetlen piknikre hívta Franklin D. Roosevelt és Elenaor RooseveltVI. György királyt és Erzsébet királynőt a Hyde Parkba. Az étlapon amerikai ételek szerepeltek, például epres sütemény és virsli.

Eleanor Roosevelt szívesen készítette maga a hot dogot, amivel a vendégeit kínálta
Eleanor Roosevelt szívesen készítette maga a hot dogot, amivel a vendégeit kínáltaGenevieve Naylor / Getty Images Hungary

A királyi vendégek, miután még soha nem ettek hot dogot, azt sem tudták, hogyan fogjanak hozzá az elfogyasztásához.

A visszaemlékezések szerint állítólag a királynő meg is kérdezte Rooseveltet, hogyan kell megenni e „furcsaságot”. Az amerikai elnök válasza erre – nemes egyszerűséggel – csak annyi volt:

„Nagyon egyszerű, csak tedd a szádba, és addig edd, amíg el nem fogy.” 

A kötetlen hot dog vacsorát a királyi család jól fogadta, és a második világháború kirobbanása előtt mindenképpen jót tett a brit-amerikai szövetség és a két ország közti diplomáciai kapcsolat megerősödésének.

Eleanor Roosevelt tudta, hogy férjének szeretője van, de nem lépett ki a zátonyra futott házasságukból.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek